Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Petek Banyo Sistemleri

Petek Banyo’nun tasarımda farklılık yaratan ktiterleri nelerdir?

Çetin EROL: Farklılığımızı ön plana çıkaran en önemli etken ürünlerimizin kalitesi… Hammadde alımından, ürünün son tüketiciye sevkiyatı gerçekleşene kadar tüm aşamalarda kaliteden ödün vermeden çalışıyoruz. Diğer bir önemli konu da tasarım. Banyoların dekoratif olmasının temelinde banyo mobilyası ve aksesuar yatar. Ürünlerimizin tasarımlarını yaparken tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda olmasına özen gösteriyoruz. Hangi gelir grubuna hitap edeceği, ihtiyacı nasıl karşılayacağı çok önemli. Ürün tasarımını yaparken başka tasarımlarla kesişmemesi, benzerlik olmaması hassas olduğumuz ve dikkat ettiğimiz konular. Ürünlerimizin kaliteli, estetik ve aynı zamanda kullanışlı olması Petek markasının temel prensibidir. Müşteri öneri ve isteklerine yönelik renk, ölçü ve tasarım seçenekleri geliştirildiğinde çok şık banyolar oluşturulabiliyor.

Değişen yaşam biçimleri talebi ne yönde etkiliyor? Müşteri talep ve isteklerinin tasarımlarınızdaki yeri nedir?

Değişen yaşam biçimleri, aklınıza gelebilecek bütün işletmeleri derinden etkilemektedir. Üretici firmaların strateji geliştirmesi 90’lı yılların sonuna kadar ürün odaklı olmuş ve maalesef tüketici beklentileri çok dikkate alınmamıştır. Oysa talepleri tüketicinin istediği, beklediği şekillendirir. Bunun bilincine ne zaman varıldı derseniz, ekonomik krizlerin payının büyük olduğunu söyleyebiliriz. Tüketicinin alım gücü düşünce; nasıl satarız, markayı geleceğe nasıl taşıyabiliriz, tüketiciye nasıl ulaşırız sorularına ciddi anlamda cevaplar arandı. Sonra fark edildi ki ürünün asıl alıcısı tüketici. Ne üretirsem satar mantığı artık geçerli değil. Önce tüketiciye gidip ürünü beğendirmek zorundasınız. Ürününüzü alan ve kullanan tüketiciyi memnun etmeden, aynı tüketiciye tekrar ürün satmanın veya potansiyel tüketiciyi kazanmanın mümkün olmadığını kabul etmek gerek. Günümüz yaşam şekli, her gün ilerleyen teknolojisi ve yeni trendleriyle beklentileri arttırarak tüketici profilini değiştirmiştir.

2012 yılında özellikle toplu konut projeleri için tasarladığınız özel modelleriniz var mı? Yoksa tamamen projeye ve kişiye özel tasarımlar mı yapıyorsunuz?

Toplu konut projeleri için özel olarak tasarladığımız ve geliştirdiğimiz bir çok modelimiz var. Projeye uygun modelleri müşterinin istekleri doğrultusunda, bizi yönlendirmesiyle belirliyoruz. İnşaat pazarına hakim olmak için proje bazlı işleri iyi bilmek ve bu işlerde aktif olarak rol almak gerekmektedir. Bu işlerin takibini yapmak, şantiyelerde Petek markasının kullanılmasını sağlamak ve bunun için yapılacak olan çalışmalar proje departmanımız tarafından yürütülmektedir. Bu departman, inşaat firmalarıyla çalışmaları yürütmek ve iletişim kurmakla mükelleftir. Banyo mobilyası ve aksesuarlar ince işler diye adlandırılır. Petek Banyo Sistemleri olarak toplu proje bazında çalışacağımız firmayla kaba inşaat sırasında görüşmeler yapıyoruz. Bu görüşmelerin olumlu sonuçlanması neticesinde, banyoların ıslak zemin seramiği döşendikten sonra banyo mobilyasının ve aksesuarların montajı yapılıyor.

Banyo dekorasyonunda kullanıcıların tercihleri hangi kriterlere göre şekilleniyor?

Bir ev hayal edin. En dikkat çekici yeri, güzel döşenmiş ve özen gösterilmiş alanıdır. Banyoların en önemli detayı da banyo dolaplarıdır. Her gün kullandığımız yer olan banyolar aynı zamanda göze de hitap etmelidir. Bu nedenle banyo mobilyası evimizin vazgeçilmez parçaları arasında yer almıştır. Banyo dolabı, tek başına bile bizi anlatmaya yeter. Mesela gelecekte sosyal hayatın ve kullanılacak eşyaların nasıl olacağı konusunu inceleyen bir tüketici modern tarzda banyo mobilyası ister. Geçmişin havasını evinde solumak isteyen bazılarımız ise evinin klasik mobilyalarına uygun bir banyo dolabı arar. Ekonomik olsun ve işimi görsün diyerek, sadece işlevsel bir  banyo dolabı  isteyenler ise detaylarla uğraşmayı istemezler.

KÜÇÜK BANYOLARA FONKSİYONEL ÇÖZÜMLER

Geçmiş dönemlerden farklı olarak artık evlerde birden fazla banyo kullanılıyor. Ortalama bir metrekaresi olan, kalabalık olmayan bir ailenin yaşayabileceği evde bile ana banyo, ebeveyn banyosu, misafir tuvaleti yer alıyor. Çok daha geniş evleri incelediğimizde hemen hemen aile bireylerinin hepsinin özel banyosu olduğunu görüyoruz. Eviniz büyük, banyonuz geniş olursa kişiye özel banyo konsepti oluşturmak inanın hiç zor değil. Banyonuz küçük ise ve bütün ev halkı o banyoyu kullanacaksa herkesin ihtiyacına cevap verecek ve kullanılacak hale getirmek zorundasınız. Banyonuzu planlarken eski halinde sizi rahatsız eden hataları, size eksik gelen tarafları, tespit edip yeni düzenlemeler yapabilirsiniz. Bunu göz önüne alırsanız ve banyonuzda olmasını istediğiniz fonksiyonel çözümlerin belirlenmesi daha kolay olacaktır. ilk bakışta gereksiz görünebilen bu belirlemenin çok işe yaradığını göreceksiniz. Banyolar yıkanmanın dışında pek çok eylemi içinde barındıran yaşam alanları. Banyonuzu yeniden tasarlarken kullanamayacağınız alan kalmasına izin vermeyin. Küçük bir banyoya sahip olanlar daha fazla alandan faydalanmak için modüler dolaplar ve çekmeceler kullanabilirler. Elinizi, yüzünüzü yıkarken, dişlerinizi fırçalarken, saçınızı tararken sıra beklememek ve vakit kaybetmemek için çift lavabolu ve çift aynalı modellerde ideal bir çözümdür. Biraz yer kaplayacak gibi dursa da tek ana dolap kullanacağınız için sorun olmayacaktır. Böylece mekan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Banyolar için yerden tasarruf etmeyi sağlayacak; mekanı düzene sokacak birçok seçenek vardır. Banyo duvarını tamamen kaplayan gömme olarak yapılmış dolaplar banyoda ihtiyaç duyulan bütün malzemeleri gözlerden uzak, sizi rahatsız etmeyecek şekilde saklar. Bunun dışında banyoda kullanılan diğer eşyalar, küçük ya da dar alanlardaki düzenlemelere uygun olarak farklı şekil ve boyutlarda bulunabilir. Açık raf düzeni ve çamaşır sepetli dolaplar da istenmeyen malzemelerin ve kirli çamaşırların ortalıkta görünmesini ve dağınıklığı engeller. Boy dolapları havlularınızı, kişisel eşyalarınızı yerleştirmek için ideal çözümdür. Lavabonun altını da dolap olarak değerlendirebilirsiniz.

İHTİYAÇLAR YENİ VE YENİLİKÇİ ÜRÜNLERLE KARŞILANMALI

Tasarım ve inovasyonun önemine ilişkin görüşleriniz nelerdir?

İnovasyon kavram olarak yenilemeyi ve yenilenmeyi anlatan uzun soluklu bir süreci ve bu süreç sonunda ortaya çıkan yeni bir sonucu anlatır. Petek Banyo gibi üretim yapan firmalar için inovasyon; pazarlanabilir ürün ya da hizmeti, yeni ya da geliştirilmiş bir imalat ve dağıtım yöntemini, toplumun hizmetine sunmayı ifade eder. Günümüzde yenilik, ekonomik büyümenin kaynağıdır. Bu kaynağın temelini firmalar oluşturur. Bu yeni yaklaşımı inceleyecek olursak, üretim biriminin firma içindeki organizasyon yapısı, teknik işbölümü ve bunun neticesinde gerçekleşen teknolojik öğrenme ve yenilenme esas alınmaktadır. Pazarın ihtiyaçları önceden belirlenmelidir. İhtiyaçların yeni veya yenilikçi ürünlerle karşılanması günümüz firmalarının varlık nedeni durumuna gelmiştir.

Piyasanın lider konumundaki firmalarına baktığımızda en önemli özelliklerinin yeni ürün veya üretim yöntemleri geliştirmek olduğunu görmekteyiz. Yeni ürünlerin ekonomik büyüme konusundaki önemine değinilmeli ve bu konuda firmaları bilgilendirici eğitimler verilmelidir. Konuyu özetleyecek olursak yeni veya tüketicinin ihtiyacı doğrultusunda yenilenmiş ürünlere dayanan rekabet piyasada var olan ürünlerin fiyatları üzerindeki marjinal değişikliklerden daha önemlidir. Geçmişten günümüze baktığımız zaman farklı endüstrilerin doğuşunda radikal, alışılmışın dışında ve daha önce uygulanmamış yenilikler çok önemli rol oynamış ve özellikle ekonomistlerin yenilik üzerine yaptıkları çalışmalar artmıştır. Ekonomik ve teknik açıdan hızla değişen, dinamik bir çevre içinde bulunan işletmelerin varlıklarını sürdürebilmeleri ve hedeflerine ulaşabilmeleri ancak kendilerinin de bir değişim içinde olmaları ile mümkündür. İnovasyon, ekonomik büyümenin, artan istihdamın ve yaşam kalitesinin önemli bir kaynağıdır. Bugün, hızla değişen rekabet ortamında ayakta kalabilmek için işletmelerin ürünlerini, hizmetlerini ve üretim yöntemlerini sürekli olarak değiştirmeleri ve yenilemeleri gerekmektedir.

RENK VE HAREKET BANYOLARI SIRADANLIKTAN KURTARIR

Banyo mobilyaları tasarımında renk ve dokunun önemi nedir?

Renk ve doku hayatın her evresinde artık yaşamın vazgeçilmez bir parçası. Yaşam alanlarında yaratılan ufak detaylarla farklı, sıra dışı bir görüntü elde etmek mümkün. Özellikle banyolar değişik renk ve doku alternatiflerinin bir araya gelmesiyle oluşan farklı tasarımlarla başkalaşıyor. Banyoları sıradanlıktan kurtarmak için biraz renk ve hareket katmak yeterli. Farklı tasarımlar ve sıra dışı renkler bu noktada devreye giriyor. Rekabet edebilmek ve maliyetleri düşürmek için değişik materyalleri tasarımlara uygulayarak farklı konseptler oluşturmak gerek. Bu yüzden dünyadaki yenilikleri teknik anlamda bilmek, tespit etmek ve imkanlar ölçüsünde kendi işimizde kullanmamız gerekiyor.

UYUM VE ÖZGÜRLÜK KAVRAMI BANYOLARA YENİ BİR SOLUK GETİRDİ

Dekorasyon kişilerin zevkine göre değişen bir kavram. Zaman değişken bir olgu ve bu olguya bağlı olarak banyo mobilyalarının tasarımları da, renk tercihleri de değişime uğruyor. Modern ve klasik çizgiler, sert ve yumuşak hatlar bir arada kullanılabiliyor. Bunun neticesinde birbiriyle zıt ama uyumlu tasarımlar ortaya çıkıyor. Herkes kendi tasarımını kendisi yaratabilir. Önemli olan; dengeyi ve özgürlüğü yakalayabilmek… Günümüzde bilinen formların yerini kişisel ihtiyaçlara cevap veren pratik çözümler aldı. Detaylar birleştiği zaman da ortaya çok güzel sonuçlar çıkıyor. Öncelikli olarak banyonun fiziksel koşullarının rol aldığı dolap ünitelerinde karşımıza çıkan rengarenk çizgiler, banyonun tasarım günlüğünü farklı boyutlarla hayatımıza taşıyor. Banyo mobilyası her zevke ve ihtiyaca göre değişiyor. Belirlenmiş bir formu, rengi ya da deseni yok. Uyum ve bütünlük temel alınarak farklı formlardaki lavabolar, küvetler, armatürler, aksesuarlar, geometrik hatlar, kulpsuz dolaplar, gizlenen raflar bir araya gelip tercih hakkı sınırsız bir dünyanın kapılarını açıyorlar. Banyo mobilyalarında kullanılan yaratıcılık, uyum, bütünlük ve özgürlük kavramları klasik ve rutin banyo mobilyası anlayışını geride bıraktı. Kullanılan hammadde, uygulanan boya, aksesuar, tasarım banyo mobilyasına kimlik kazandırıyor. Ahşap ve rattan gibi doğal dokulara ağırlık vererek rustik bir atmosfer yakalamak bile mümkün.

Bir standarda bağlı kalmak sadece o standart, döneminin zirvesindeyken doğru. Ancak zaman ilerledikçe yeni malzemeler, yeni teknolojiler ve yeni hayat biçimleri gelişiyor. Buna ayak uydurmak lazım. Çünkü banyolarda değişecek ve değiştirilecek çok şey var.