Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Soyak Holding CEO’su Dr. Emre Çamlıbel

Holding’in faaliyet alanları hakkında bilgi verir misiniz?

Soyak Holding, gayrimenkul sektöründe 50 yıl önce başladığı yolculuğunu bugün; 4 farklı sektörde Türkiye’nin geleceğine önemli katkılar kazandırma hedefiyle sürdürmektedir. Ürün ve hizmet kalitesiyle olduğu kadar, yenilikçi yaklaşımıyla da ‘Gayrimenkul’, ‘Enerji’, ‘Döküm’ ve ‘Çimento’ sektörlerinde proje ve yatırımlarına devam eden Soyak Holding, 9 şirketi ve 1500 kişiye sağladığı istihdamla, sürdürülebilir gelişmeye ve daha iyi bir geleceğe katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını yürütmeye devam etmektedir. 

2012 yılında inşaat sektöründe devam eden projeleriniz hangileri?

Satışta olan Soyak Siesta ve Soyak Park Aparts dışında, 2011 yılında İzmir’de Soyak Mavişehir Optimus, İstanbul’da Soyak Evostar, Soyak Bahçe&Bahçe ve Soyak Soho olmak üzere 4 yeni konut projesinin daha satışına başladık. İzmir Zeytinalanı’nda da bu yıl lansmanını yapacağımız bir projemiz var.

Konut sektöründe talep ve beklentileri öngörerek, modern yaşamın gerektirdiği yaşam tarzına uygun projelerimizi İzmir ve İstanbul’un merkezi noktalarında hayata geçirmeye devam etmeyi planlıyoruz.

ÖNÜMÜZDEKİ 3 YIL İÇİNDE 1.100 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM YAPACAÐIZ

Soyak Holding yeni yatırım bölgeleri konusunda nasıl bir rota çiziyor? Gelecek dönem yatırım hedefleriniz ve beklentileriniz ne yönde?

Soyak Holding olarak, verimlilik stratejimiz doğrultusunda 2012 yılında da uzun vadeli, sürdürülebilir yatırım kararları aldık. Faaliyet gösterdiğimiz tüm sektörlerin gelişimine katkıda bulunacak çalışmaların içinde yer almayı sürdüreceğiz. Tüm iş ortaklarımız ve çalışanlarımızla birlikte yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. Gayrimenkul sektörünün sürdürülebilir gelişimini destekleyerek, gelecek nesillerin yaşam kalitesinin yükselmesine katkı sağlama hedefiyle gayrimenkul alanında önümüzdeki 3 yıl içinde 1.100 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz. Soyak Holding olarak 2012 yılında da istikrarı korumayı hedefliyoruz.

YASA İLE YABANCI SERMAYE YATIRIMI DA ARTACAK

Mütekabiliyet Yasası’nın kabul edilmesinin sektöre getireceği yenilikler hakkında neler söylemek istersiniz?

Mütekabiliyet Yasası’nın Meclis’te onaylanması hem ülke ekonomisi hem de sektör açısından mutluluk verici bir haber. Mütekabiliyet Yasası’nın uzun vadede sadece konut satışını değil, doğrudan yabancı sermaye yatırımını da artıracağını düşünüyoruz. Yasanın çıkması İstanbul’da bazı bölgelerin çok daha fazla değer kazanmasını sağlayacak. Ataşehir, Maslak, Çekmeköy, Sancaktepe, Kartal, Pendik ve Halkalı değer kazanacak önemli bölgeler arasında görünüyor.

Soyak Holding’in inşaat sektöründe kullandığı yeni teknoloji ve sistemler hakkında bilgi verir misiniz?

Soyak Holding olarak, geliştirdiğimiz konut projelerinde sosyal, çevresel ve toplumsal sorumlulukla hareket ediyoruz. Uzman ekiplerimizle birçok projede, sulama sistemlerinden ısınma ve aydınlatmaya uzanan geniş yelpazede enerji verimliliği ve tasarrufunu hedef alarak; çevre dostu uygulamalarla, daire sahiplerinin ev ekonomisine katkı sağlıyor ve doğal yaşamı korumayı sürdürüyoruz.

Sürdürülebilir kalite anlayışımızla geliştirdiğimiz Soyak Siesta projesi, İzmir Karşıyaka’da en modern teknolojinin kullanıldığı, kent yaşamının içinde doğa dostu ve tasarruflu bir yaşam vadediyor. Soyak Siesta’da enerji verimliliği ve tasarruf sağlanması amacıyla mantolamadan iklim kontrollü ısı camlara, enerji tasarruflu aydınlatma sistemlerinden güneş kollektörlerine kadar birçok uygulama bulunuyor. Yine sürdürülebilirlik anlayışıyla Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği’ne uygun şekilde geliştirilen İstanbul Halkalı’daki bir diğer projemiz Soyak Evostar, sağlayacağı enerji tasarrufu ile sakinlerine düşük aidat garantisi verirken çevreye dost uygulamalarla doğal yaşamı koruyor. Otomatik bahçe sulamanın yanı sıra toprağa karıştırılan granüller kullanılarak az suyla sağlıklı yeşil alanlar oluşturulan Soyak Evostar’da ortak alanlarda fotoselli batarya sistemleri, çevre aydınlatmasında LED’li sistemler ve su ısıtmasında güneş paneli kullanımı ile çevreye verilen etkinin minimuma indirilmesi planlanıyor.

Türkiye gayrimenkul sektörünün bugün gelinen noktada durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Mütekabiliyet Yasası’nın çıkması önemli bir adım. Öte yandan kentsel dönüşüm de bizce çok doğru ve faydalı bir süreç. Tabii ki bu uzun bir süreç olacak. Soyak Holding olarak, kentsel dönüşüm yasası kapsamında dönüşüme tabi olacak alanlarda enerji verimliliği denetimlerinin de yapılması konusunu gündeme getirdik. Binalar deprem dışında çevreci olarak da değerlendirilmeli diye düşünüyoruz. Bu konu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da ifade edildi ve bu durum bizim için çok sevindirici bir gelişme.

Bugün gelinen noktada Soyak Holding olarak kentlerdeki değişim ve dönüşüm esnasında ekonomik olarak alınması gereken tedbirler olduğunu düşünüyoruz. Ve bu önlemleri şöyle özetliyoruz:

  • Dönüşüm sonrası tüm gelir gruplarının bir arada yaşayabileceği kentler oluşturulmalı.
  • Şehir dokusu, kimliği ve ikonları korunmalı.
  • Dönüşüm ekonomik gelişimi de destekleyecek şekilde yapılmalı buna yönelik, yabancı sermaye girişini destekleyecek yeni iş alanlarının yaratılması hedeflenmeli.
  • Dönüşümün bedeli sadece devlet tarafından değil, geliştiriciler ve yaşayanları da içeren ilgili tüm taraflar tarafından karşılanmalı.
  • Tüm paydaşlar, özellikle mülk sahipleri tarafından gereğinden fazla hak elde edilmemesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalı ve tüm binalar yıkılmamalı.

Sosyal sorumluluk çalışmaları ve sürdürülebilirlik konusunun projelerinizdeki önemi nedir?

Bugün Soyak adı, ‘sürdürülebilirlik’ ile birlikte anılmaktadır. Toplumda değişen yaşam anlayışını iyi analiz etmek ve ihtiyaçları tespit ederek, iş süreçlerine ve organizasyon yapısına entegre etmek çok kritik öneme sahip. Artık firmalar gelecekte var olabilmek için, rekabeti inovasyon ve farklılaşma stratejilerinde arıyor. Bu yüzden yapılan tüm çalışmaların tabanında finansal sürdürülebilirlik de çok önemli. Biz yalnız müşterilerimizi değil, birlikte çalıştığımız kişi ve kurumları da bu konuda bilinçlendirmeyi, gelecek nesillere borcumuz olarak görüyoruz.

50 yıldır gayrimenkul alanında tanınan marka olan Soyak Holding’in faaliyet gösterdiği çimento, döküm ve enerji sektörlerindeki şirketlerine de, marka gücünün sinerjisini taşımak için yapılan kurumsallaşma ve yönetim sistemleri faaliyetlerinin entegre edilmesi önemli bir süreçti. Markanın sürdürülebilirliği konusunda, hem vizyon hem de iş stratejileri birbiriyle uyumlu olmalı. Biz de yarım asırlık bir markayı, hem geleceğe taşımak, hem yenilikçi ve lider yüzünü göstermek amacıyla çalışmalarımızı yürüttük. Bu faaliyetleri gerçekleştirirken hem kanun ve yönetmeliklerin gereğini yaptık, hem de kurumsal ve sosyal sorumluluklarımızı gerçekleştirirken, gönüllü olarak da birçok alanda sertifikaya sahip olup, uluslararası standartlarda bir markanın gerekliliklerini ve raporlamalarını yaptık. Kurumsal logo değişimiyle de bu süreci taçlandırdık. Kurum içerisinde son olarak Sera Gazı Emisyonu’nu takip etmek üzere ISO 14064 Belgesi’ni alan ve Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi’ni kurarak SA 8000 Belgesi’ne değer görülen Soyak, gerçekleştirdiği projelerin yanı sıra çıkardığı kitaplar, katıldığı konferanslar ve çeşitli sponsorluk çalışmalarıyla da ilklere öncülük etmeyi sürdürüyor.

Türkiye’de çok az sayıda kuruluşun sahip olabildiği SA 8000 Belgesi’ni ilk kez bir holding olarak alarak çalışanlarımızın temel haklarını garanti altına almanın önemini bir kez daha gündeme taşıdık. Ayrıca kurumsal sorumluluk anlayışı çerçevesinde farklı işbirlikleri kurarak, bilinçlendirme ve eğitim çalışmalarını da sürdürüyoruz. Bu doğrultuda, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2012 yılında da enerji verimliliği ve sürdürülebilir yaşamın geliştirilmesi için birçok önemli sempozyum ve konferansa destek verdik. Sürdürülebilir girişimlerde yatırım getirisinin ölçülmesine yönelik açıklamalar ve yönlendirmeler yapan ‘Yeşil Karne’ kitabının Türkçe çevirisini de toplumumuzun beğenisine sunduk.

Doğaya olan etkisini azaltmak için karbon ayak izi ölçümlerini yaptırarak, gerçekleştirdiği Sera Gazı emisyon envanteri çalışmaları ile ISO 14064 Belgesi’ni almaya hak kazanan Soyak, Holding Binası’na aldığı LEED sertifikası ile, ülkemizde “var olan binalar” kategorisinde bu sertifkayı alan “ilk şirket” unvanını da elde etti. Soyak olarak çevreye dost teknoloji ve malzemelerin kullanıldığı ürün ve hizmetleriyle, ülkesine ve gelecek nesillere olan sorumluluğunu yerine getirirken; bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kurumsal ve toplumsal gelişim sağlayacak eğitim, spor, çevre ve kültürel değerlerin korunması, sürdürülebilir gelecek için olumlu adımlar atmaya devam edeceğiz.