Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Zeller: ”parayı ev alırken kazanırsınız, satarken değil”

Realty World Türkiye tarafından ING Bank iş ortaklığı ile gerçekleştirilen ‘Doğru Danışman Fark Yaratır’ toplantısına katılmak için Türkiye’de bulunan ABD’li emlak gurusu Dirk Zeller, Türkiye’nin fırsat vadeden ülkeler arasında yer aldığını söyledi. Zeller, Türkiye gibi dinamik, sürekli gelişen bir piyasada talebin devam etmesini beklediklerini ve yatırımcıların karlı çıkacağını belirtti. 25 – 27 Haziran tarihlerinde Realty World broker ve emlak danışmanlarına seminer veren emlak gurusu Dirk Zeller, 28 Haziran’da tarihinde ise tüm gayrimenkul sektörü çalışanlarına yönelik bir konferans düzenledi. Türkiye ve ABD’deki gayrimenkul sektörünü değerlendiren Zeller, tüm dünyada lokomotif sektör ve ekonominin vazgeçilmez parçası olduğunu kaydetti.

EN FAZLA KAZANDIRAN YATIRIM ARACI GAYRİMENKUL

Gayrimenkul sektörünün en fazla ve en hızlı kazandıran yatırım aracı olduğuna dikkat çeken Zeller, dünyada birçok insanın bu sayede zengin olduğuna dikkat çekti. Ev alacaklara tavsiyelerde bulunan Zeller, ev sahibi olmanın kiracı olmaktan her zaman daha avantajlı olduğunu söyledi. Zeller, “Parayı alırken kazanırsınız, satarken değil. Kötü bir fiyata ev aldıysanız bunu düzeltmek mümkün değil. Türkiye gibi dinamik sürekli gelişen bir piyasada arz talep dengesi devam ettiği sürece yatırımcılar karlı çıkacaktır. Türkiye’de çok ciddi bir talep var. Uzun vadede ve kısa vadede bu talep fiyatlara yansıyacak” dedi.

ABD’DE MORTGAGE KRİZİ SONRASI FİYATLAR EN İYİ DÜZEYİNDE

Emlak piyasalarının yerel dinamiklerle işlediğine dikkat çeken Zeller, ABD’de emlak almanın en iyi zamanı olduğunu düşündüğünü söyledi. Mortgage krizinin ardından fiyatların inanılmaz şekilde düştüğünü ve faiz oranlarının düşük seviyelerde seyrettiğini söyleyen Zeller, “Benim meslek hayatım boyunca gördüğüm en iyi şartlar var” dedi.

ABD’DE PARASI OLAN EV ALABİLİYOR, BÜROKRATİK ENGELLE KARŞILAŞMIYOR

Türkiye’de Amerika’daki gibi bir konut krizi olmasını beklemediğini vurgulayan Zeller, “ABD’de bir evin bedelinin tamamını kredi alabiliyorsunuz, oysa Türkiye’de en azından yüzde 25’ini sizin karşılamanız gerekiyor. Ayrıca ABD’de konut sahibi hiç kredi ödemeden 3 yıl süreyle evinde oturmaya devam edebiliyor. Şu anda federal hükümetin yardım ettiği 38 bin insan var. ABD’de yaşanan krizin başka ülkelerde yaşanabileceğini sanmıyorum” dedi. Zeller ABD’den ev almak isteyen yabancılar için herhangi bir bürokratik engel olmadığını, parası olanın ev alabildiğini kaydetti. Dünyanın her yerinde değişmez kuralın arz-talep dengesi olduğunu söyleyen Zeller, “Gördüklerim ışığında Türkiye’de çok büyük bir talep var, bu da fiyatlara yansıyor. Kısa ve uzun vadede bunun böyle devam etmesini bekliyoruz” dedi.