Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İMSAD: “İnşaat malzemesi ihracatı ilk çeyrekte %13,8 arttı”

Son ekonomik veriler çerçevesinde inşaat sanayisindeki ihracat rakamlarının değerlendirildiği toplantıda, gelecek yıllar için hedefler tartışıldı. Toplantıda ayrıca yeni TTK da masaya yatırıldı.

Açılışı İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Bilmaç tarafından yapılan toplantıya Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. A. Bumin Doğrusöz ve İMSAD Ekonomi Danışmanı Kerem Alkin konuşmacı olarak katıldılar.

2012 YILINDA %7 İLA % 8 ORANINDA BÜYÜME BEKLENİYOR

İhracatla ilgili görüşlerini paylaşmadan önce geçtiğimiz ay AB’nin kalbi Brüksel’de İMSAD’ın sürdürülebilir enerji haftası kapsamında düzenlediği toplantılardan söz eden Bilmaç, EUbuild projesinin AB’ye ihraç ettiğimiz bir proje olduğunu belirterek, inşaat sektörünün ihracat rakamları hakkında şu bilgileri verdi: “Bu yılın ilk çeyreğinde ülkemizin gelişme hızı %3.2 iken inşaat sektörümüz %2.8 gelişim hızı ile genel büyümenin altında bir büyüme sergiledi. Bunun nedenleri çeşitli ancak yılın ilk yarısında sektörde kamu inşaat yatırımlarının hiç artış göstermediğini, özel sektör harcamalarındaki yatırım artışının ise %3.1’de kaldığını görüyoruz. Bu olumlu olmayan tabloya karşın inşaat sektörü ihracatında geçen yılın aynı dönemine göre 2012 yılı ilk çeyrek dönemi sonunda %13.8’lik bir artış kaydedilmiştir. Aynı dönemde ithalatta ise %8.5 bir gerileme söz konusudur.” Hüseyin Bilmaç, inşaat malzemesi ihracatında Mayıs 2012’de, Mart 2012’den sonra son 17 aylık dönemde 2. yüksek performansı 1.71 milyar USD ile yakalamış durumda olduklarını da belirterek, ihracatın ithalata oranın ise yine aynı ayda %230 seviyesinde gerçekleştiğini sözlerine ekledi. Bilmaç hedefler konusunda da şu bilgileri paylaştı: “2012’nin ardından, gelecek üç çeyreğe dair beklentilerimizi de geçen yılın referansıyla tekrar etmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Sektör olarak 2011 yılını %11.2 büyüme oranı ile 2.sırada tamamladık. Sektörümüzde çimentoda, seramik sağlık gereçlerinde Avrupa’da 1. , demir-çelik ve gaz betonda 2., seramik, plastik profil, hazır betonda 3. sıradayız. Artık ülkemiz inşaat malzemesinde dünyada rekabet edebilir bir kaliteye, güce ulaşmış durumda ve çeşitlilik, kalite, kapasitede de bölgemizdeki en güçlü oyuncuyuz. İnşaat sektörümüz, hükümetimizin hedeflediği %4 ekonomik büyüme ortamında 2012 yılında %7 ila %8 oranında büyüme öngörüyor.”

ÜLKELERE GÖRE FİYATLANDIRMA YAPILMALI

Bilmaç toplantıda Arap Baharı’nın inşaat sanayicileri için aslında sonbahar olduğunu da belirtti. Türk müteahhitlerinin paralarını tahsil etmekte zorlandıklarını, malzeme üreticilerinin de 300 milyon dolar zarar ettiğini sözlerine ekledi. Bilmaç “O yüzden siyasal olayları da iyi takip etmemiz gerektiğinin üstünde önemle duruyorum. Bundan sonra dış ticaretimizde fiyatlandırmayı ülkelere göre yaparak tedbirimizi önceden almamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Toplantının özel konuğu TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de ihracattaki son rakamları değerlendirerek şunları söyledi: “Türkiye ekonomisi son dönemde son derece başarılı bir süreçten geçiyor. Tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz ortamına rağmen Türkiye, büyüyor, istihdam üretiyor, ihracatını yeni rekorlara taşıyor. 55 bin dinamik ihracatçımız, Türkiye’nin geleceğini daha parlak yarınlara taşımak için çalışıyor.”

TÜRK TİCARET KANUNU’NDA BOŞLUKLAR VAR

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ardından söz alan Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. A. Bumin Doğrusöz, konuşmasında yeni Türk Ticaret Kanunu’nun şirketler dünyasına getirdikleri ve sunduğu olanakları açıkladıktan sonra yeni Türk Ticaret Kanunu’nda geçtiğimiz günlerde 6335 sayılı Kanun’la yapılan değişikliklere de değindi. Bu değişikliklerin bazı konularda maksadını aştığını, iş dünyasının taleplerinin de ötesinde değişiklikler getirdiğini ve bunların tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti. Örneğin denetim, borçlanma, web sayfası gibi konularda eski kanunun da gerisine düşülebilecek yollara geçit verildiğini söyledi.