Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Isı köprüleri ve küf oluşumuna son

Bosch Elektrikli El Aletleri, sağlıklı iç mekan ortamı ve yüksek enerji verimliliğine değer veren kullanıcılar için Bosch PTD 1 Termal Dedektörü pazara sundu. Dedektör, ısı köprüleri ve küf oluşumu riski olan bölgeleri hızlı ve çok kolay bir şekilde ortaya çıkarıyor.

Isı köprüleri, binanın ısı kaçırdığı ve enerji kaybettiği bölgeleridir. Yalıtımı yeterli olmayan pencereler ya da yalıtılmamış dış duvarlar en tipik örnekleridir. Bosch Elektrikli El Aletleri tarafından geliştirilen, PTD 1 Termal Dedektörü yardımıyla, ısı köprülerini tayin etmek çok kolaylaşıyor. Seçilen moda göre cihaz; odaların, duvarların, objelerin yüzey sıcaklığını ve nemlerini ölçüyor. Daha sonra üç sensörü ve gelişmiş Bosch yazılımıyla verileri, birbirlerine bağlı olarak değerlendiriyor ve yorumluyor. Sonuç, trafik ışıkları sistemindeki gibi üç renkli uyarı ışığı kullanarak kullanıcıya sunuluyor: Kırmızı “yüksek risk var”, sarı “artan risk var”, “yeşil risk yok” anlamına geliyor. Bu özellik kritik bölgeleri saniyeler içinde ortaya çıkarıyor ve kullanıcı evini daha konforlu, enerji açısından da daha verimli hale getirmek için harekete geçiyor.

HIZLI SONUÇLAR İÇİN KOLAY ÖLÇME

Sadece birkaç tuşu olan Termal Dedektör, üç modda çalışıyor:

Mod 1’de alet, duvarların ve objelerin yüzey sıcaklığını ölçüyor. Örneğin ± 1 °C ölçüm hassasiyetiyle radyatörlerin yüzey sıcaklığını ölçerek doğru çalışıp çalışmadıklarını kontrol edilebiliyor.

Mod 2’de PTD 1, farklı sıcaklık değerlerini ölçümleyerek, ısı köprülerini tespit ediyor. Sıcak ya da soğuk hava akımını tespit ettiğinde kırmızı ışığıyla kullanıcıyı uyarıyor.

Mod 3’te PTD 1 Termal Dedektör, küf oluşumu riski bulunan bölgeleri bulmak için oda ve yüzey sıcaklığıyla odadaki nemi % ± 2 oranında bir hassasiyet ile ölçüyor.

Ölçüm değerleri hızlı ve kolayca ışıklı ekranında okunabilen termal dedektörün, pil durumunu her modda görmek mümkün. Ekranında ölçü birimi °C, nem için de yüzde olarak verilen cihazın duvar ya da obje üzerindeki ölçüm alanı da yuvarlak lazerle işaretleniyor. Maksimum çalışma alanı 5 metre ve optimum ölçme uzaklığı 1 metre olan PTD 1’in, kabza şeklindeki tutamağı ele rahatça oturuyor. İki standart AA pille çalışan PTD 1 Termal Dedektör, 2012 Ekim’den itibaren satışa sunulacak.