Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Konut KDV oranlarında belirsizlik sürüyor

Maliye Bakanlığı’nın konutlarda uygulanacak KDV oranlarını değiştirdiği yasa kabul edildiği halde uygulama halen netleşmedi. Metrekare baz alınarak hesaplanan konut vergisi yeni yasanın kabulü ile arsanın bulunduğu yer esas alınarak hesaplanacak. Fakat hangi bölge ve semtlerde oranın ne olacağı henüz açıklanmadığından sektörde belirsizlik sürüyor.

Arsa bedellerine göre sosyal konutlardan yüzde 1, orta sınıf konutlardan yüzde 8, lüks konutlardan ise yüzde 18 olarak tahsil edilmesi planlanan KDV oranlarının Türkiye’nin adaletli biçimde yeniden inşa sürecinde önemli rol oynayacağını dile getiren Mar Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Münir Özkök, “Başta İstanbul olmak üzere Türkiye, yeniden ve güvenli bir biçimde inşa ediliyor. Mevcut durumda yapılacak düzenleme sırasında bu sürecin hassasiyetine uygun davranılması gerekiyor” dedi.

SOSYAL DÖNÜŞÜME DESTEK

İstanbul’daki eski sanayi bölgelerinin markalı konut projeleriyle canlandığını, bu bölgelerin sadece çehrelerinin değil sosyal hayatının da değiştiğini dile getiren Özkök, “Markalı konut projelerini sadece güvenli ve konforlu binalar olarak değerlendirmemek gerekiyor. Bu tip projeler bulundukları bölgelerde de ciddi ve köklü sosyal değişimlere neden oluyor. KDV oranları özellikle bu tip bölgelerde konut yatırımcısını korkutmayacak, aksine teşvik edecek şekilde düzenlenmeli. Bu yapıldığı takdirde başta İstanbul olmak üzere tüm Türkiye hem güzel ve güvenli binalara kavuşacak hem de bu bölgelerde büyük sosyal değişim ve dönüşüm yaşanacak. Bu hassasiyetler göz önünde tutulduğu takdirde inşaat sektörüyle birlikte Türkiye de büyüyecektir” diye konuştu.

KAYITDIŞINA DİKKAT

Söz konusu düzenlemenin hatalı yapılması halinde Türkiye’nin lokomotifi olan inşaat sektörünü durdurabileceğini ve kayıt dışı ekonomiyi arttırabileceğini de dile getiren Özkök şöyle konuştu, “Yeni başlayacak projelerde tüketiciye yansıyacak KDV oranı konut satışlarında durgunluğa yol açabilir. Firmalar ile tüketiciler arasında KDV pazarlıkları yaşanması, kayıt dışı üretimin artması gibi sektörü olumsuz etkileyecek ve firmalar arasında haksız rekabete yol açacak durumların yaşanmaması için düzenlemenin dikkatlice yapılması gerekmektedir.”

YABANCIYA SATIŞLAR İSTENİLEN DÜZEYDE DEÐİL

Mütekabiliyet yasasının yürürlüğe girmesiyle yabancıların ilgisinin arttığına da değinen Özkök, “Yabancı gayrimenkul fonları ve bireysel yatırımcılardan talepler gelmeye başladı. Bizim de Dubai, İran ve İngiltere’den gelen bireysel yatırımcılara yaptığımız satışlar bulunuyor, projemizin havalimanına yakınlığı ve rezidans konseptinden dolayı daha çok kullanım amaçlı talepler alıyoruz. Fakat satışlar henüz istenilen düzeyde değil. Bakanlar Kurulu’nun mütekabiliyet yapılacak ülkelerin listesini açıklaması ve işlemlerin tapuya dönüşmesindeki sorunların giderilmesinin ardından yabancıya satışlar artacaktır” dedi.