Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TÇMB Kalite ve Çevre Kurulu Laboratuvarı’ndan bir ilk

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) Kalite ve Çevre Kurulu Laboratuvarı, son teknoloji mobil ölçüm cihazları ve tecrübeli personeli ile 1996 yılından beri çimento, demir çelik, enerji, kağıt ve diğer bir çok sektöre çevresel ölçümler konusunda hizmet veriyor. Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) denetimini başarıyla tamamlayan Kalite ve Çevre Kurulu Laboratuvarı, fabrikalarda bulunan sürekli emisyon ölçüm sistemlerinin kalite güvencesi olan TS EN 14181 Standartı kapsamında, Türkiye’de akredite olan ilk kuruluş odu. Kalite ve Çevre Kurulu, Avrupa Birliği’nde henüz 2011 yılında başlayan bu akreditasyon sürecini yakından takip ederek, bir yıl içerisinde Türkiye için de bu hizmeti veren ilk deney laboratuvarı olma özelliğine sahip.

Aynı zamanda, 2003 yılında TÜRKAK tarafından Çevre konusunda uluslararası standartlara göre akredite olan ilk laboratuvarı olan Kalite ve Çevre Kurulu Laboratuvarı, yapı sektörünün çevre konusunda ölçüm ve raporlama ihtiyacını karşılıyor.

KALİTE GÜVENCESİ DÜZENLİ OLARAK DENETLİYOR

Fabrikalarda bulunan Sürekli Emisyon Ölçüm Sistemlerinin Kalite Güvencesini denetleyen bir sistem standartı olan TS EN 14181, sabit ölçüm cihaz verilerinin doğrulaması ve cihazların güvenilir veri ürettiğinin de güvencesi. Kalite Güvence Sistemi-1 (KGS-1), Kalite Güvence Sistemi-2 (KGS-2), Kalite Güvence Sistemi-3 (KGS-3) ve Yıllık Gözetim Testi (YGT) olmak üzere 4 aşamadan oluşuyor.

Türkiye’deki tüm fabrikalarda bulunan sürekli emisyon ölçüm sistemleri (online analizörler) için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı mevzuatı, emisyon değerlerinin 12.10.2012 tarihinden itibaren bu standart kapsamında doğruluğunun güvence altına alınması zorunlu kılıyor. Bu hizmet akredite deney laboratuvarları tarafından sağlanabiliyor. Online analizörlerin, baca koşullarında kalibrasyonları ve sistem kontrolleri de bu standart ilkelerine göre yapılıyor.