Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yeniden inşa edilen başkent: Bakü

Son yıllarda değişim ve gelişmelerin hızla kendini gösterdiği ülkeler arasında öne çıkan Azerbaycan’da inşaat sektörü de atağa geçmiş durumda. Özellikle başkent Bakü’de hayata geçirilen birçok inşaat projesinde Türk şirketleri yer alıyor.

Petrol ve doğalgaz yeraltı kaynakları açısından büyük bir kaynağa sahip olan Azerbaycan, ekonomik gelişmelere paralel olarak, farklı alanlarda yatırımlarını sürdürüyor. Ülkedeki öncelikli yatırım alanlarından biri olan inşaat sektörü de, büyük yatırımlı projelerle büyümeye devam ediyor.

AZERBAYCAN’DA BÜYÜK DEÐİŞİM

Azerbaycan’da inşaat sektörü, 1997 yılında çıkan kanunun ardından, devletin sektördeki tekelinin sona ermesiyle canlılık kazandı. 2008 yılında petrol ve doğalgaz gelirlerinde sağlanan artışla birlikte ülkedeki altyapı ve üstyapı çalışmaları hız kazanmış, bu değişimle birlikte inşaat sektörüne yapılan yatırımlar, petrol ve doğalgaz sektöründeki gelişmelere paralel olarak hızla artış göstermiştir. Yeni yatırımlar ve gerçekleştirilen projelerin ağırlıklı olarak özel sektör tarafından finanse edildiği, büyüme hızının da konut ve iş merkezleri gibi projelerde ağırlık kazandığı ülkede, farklı ve modern yapılanmanın getirdiği yansımalar dikkat çekiyor. Başkent Bakü’de peş peşe kurulan inşaat şantiyeleriyle şehir yeniden inşa ediliyor; yapılan yatırımlarla modern yollar, metrolar, okullar, hastaneler, kültür ve iş merkezlerinin de sayısı hızla artıyor.

Sahip olduğu enerji kaynakları ve yapılacak doğru yatırımların varlığıyla Azerbaycan, güçlü ve istikrarlı bir ekonomiye sahip olma yolunda hızla ilerlemektedir. Ülkede sektöre ait malzeme ve hammaddenin bol ve uygun fiyatlı olması nedeniyle inşaat sektörü dış yatırımlar için özendirici bir etkiye sahip. İnşaat malzemeleri açısından en zengin yerler Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti, Dalyar, Hankendi, Masallı, İmişli, Gence ve Bakü’dür. Bu sektörde faaliyet gösteren firmalar arasında Türk şirketleri önemli bir yer almaktadır.

BAKÜ’NÜN YENİLENEN YÜZÜNDE TÜRK ŞİRKETLERİNİN İMZASI

Dikkat çeken binaları, lüks cadde ve mağazaları, restoran ve cafeleriyle Azerbaycan’ın kültür finans merkezi olan Bakü, başta devlet petrol şirketi SOCAR olmak üzere ülkenin tüm büyük firmalarının merkezlerine de ev sahipliği yapıyor. Bakü’de organize ve modern yaşam alanlarının hayata geçirilmesi amacı ile ulaşımdan, teknolojik altyapıya, ev ve işyerlerinden, alışveriş merkezlerine, dinlenme ve eğlence alanlarına kadar bir şehrin ihtiyaç duyduğu her türlü proje yer alıyor. Azerbaycan’da son dönemde hız kazanan değişimde turizm alanında gerçekleştirilen projelerin de önemi büyük. Ülkenin kültürel ve doğal zenginliğinin turist sayısında sağladığı artışla birlikte, uluslarası otel zincirleri Bakü’de ciddi yatırımlar yapmaya başlamış, son beş yılda ülkede 300’ün üzerinde yeni otel inşa edilmiş ve bu alandaki yatırımlar daha da hız kazanmıştır.

Başkent Bakü’de, Türk şirketlerinin yatırımları ile yeni ve farklı tasarımda inşa edilmiş olan yapılar ise şehrin yenilenen yüzünde Türk inşaat firmalarının ağırlığını ortaya koyuyor. Azerbaycan’ın içerisinde bulunduğu yeniden yapılanma ve şehrin siluetini değiştirmeyi amaçlayan bu oluşum içerisinde; Türk, Kore ve İngiliz inşaat şirketleri başta olmak üzere çok sayıda yabancı şirket yer alıyor.

1050 METRE YÜKSEKLİÐİNDE GÖKDELEN

Azerbaycan’ın Başkenti Bakü’ye yakın bir bölgede, ‘Hazar Adaları’ adıyla dünyanın en uzun gökdeleni projesi hayat bulacak. 2013 yılı sonunda inşa edilmeye başlanacak gökdelen 1050 metre yüksekliğiyle, 828 metre yüksekliğindeki dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Halife’nin (Dubai) de rekorunu geçecek. Hazar Denizi üzerinde oluşturulacak yapay adalardan oluşan projenin, 2019 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. Bakü’nün 25 kilometre güneyinde inşa edilecek ‘Hazar Adaları’ projesinde; oteller, rezidanslar, golf sahaları, konser salonları ve at yarışı pistleri yer alacak.

SOCAR TOWER GENEL MERKEZ BİNASI

Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi, Socar Tower için inşa edilecek olan genel merkez binasının elektrik elektronik işlerinin tüm alt yapısı, Türk müteahhitlik şirketi AE Arma- Elektropanç tarafından yapılacak. Başkent Bakü’nün şehir merkezini uluslararası Haydar Aliyev Havalimanı’na bağlayan ana arter Haydar Aliyev Bulvarı’nda yükselecek olan Socar Tower kompleksi içinde, konferans salonları, ofisler, restoran ve spor salonları bulunacak. Tekfen İnşaat’ın müteahhitliğini yaptığı Socar Tower’ın, 2014 yılı Mayıs ayında tamamlanması planlanıyor. Toplam 200 metre 45 cm yükseklikte, 38 kat ve 100.047 m² kapalı alana sahip olacak kompleksin, Azerbaycan’ın yenilenen yüzünde dikkat çeken yapılar arasında yer alması bekleniyor.

BAKÜ’NÜN İLK OLİMPİK STADYUMUNU TÜRK MİMARLAR İNŞA EDİYOR

2020 Dünya Olimpiyatları’na aday olan Azerbaycan’da yapılacak ilk olimpik stadyumun yapımını üstlenen Türk mimarlık ofisi TOCA (The Office of Contemporary Architecture), 64 bin kişilik stadyumun inşaatına başladı. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılan proje ülkenin petrol şirketi SOCAR tarafından yaptırılıyor. Yatırım maliyeti 1 milyar doları bulacak stadyum, 36 ayda tamamlanarak 2015’ten itibaren kullanıma hazır hale getirilecek. Bakü şehrinin simgelerinden biri olmaya aday proje iç içe gelmiş halka görüntüsü ile dikkat çekiyor. Bakü’de Büyük Şor Gölü’nün kıyısında bulunan 50 hektarlık alanda yapılacak proje FIFA standartlarına uygun olarak hayata geçiriliyor.

TÜRKİYE AZERBAYCAN İLİŞKİLERİ

Türkiye ve Azerbaycan arasında geçmişten bugüne uzanan güçlü bağlar ve dayanışma hakim. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından bağımsızlığı ilan eden Azerbaycan’ı tanıyan ilk ülke Türkiye olmuştur. Azerbaycan’ın bağımsızlığını ve toprak bütünlüğünü koruması ve sahip olduğu tabii kaynakların sunduğu ekonomik potansiyeli etkin bir şekilde hayata geçirme konusunda sürekli destekleyen Türkiye, ülkenin en güçlü müttefiki durumunda. Kimi dönemler iki ülke arasında küçük sıkıntılar yaşansa da iki ülke arasındaki güçlü bağı hem ekonomik ilişkilerde, hem de siyasi alanda görmek mümkün. Azerbaycan’ın 2011 yılında en çok ithalat yaptığı ülke Rusya iken 2012’nin ilk döneminde Türkiye bu sıralamada ilk sırada yer almış ve ülkenin toplam ithalatından Türkiye’nin aldığı pay yüzde 16,2 seviyesine ulaşmıştır. Azerbaycan’ın mal ithal ettiği diğer ülkeler arasında ise Rusya yüzde 13,04 (173 940 milyon), Almanya yüzde 8 (106 66 milyon), Ukrayna yüzde 6,35 (84 664 milyon), Çin yüzde 5,64 (75 143milyon), İngiltere yüzde 5,22 (69 666 milyon), Kazakistan yüzde 4,74 (63 234 milyon) ve Kore Cumhuriyeti yüzde 3,16 (42 101 milyon) bulunuyor.

Azerbaycan’da son yıllarda yapılan ciddi yatırım alanlarından biri de alt yapı projeleri. Başta Bakü’nün merkezi olmak üzere birçok büyük projede Türkiye tedarikçi ülke olarak öne çıkıyor. Türk inşaat firmalarının, Azerbaycan’da aktif olarak yer alması hem sektördeki projelerin kalitesini artırmış hem de ekonomiye pozitif yönde katkı sağlamıştır. Bu yeni yapılanma döneminde Azerbaycan’da, çoğu inşaat alanında olmak üzere tekstilden ormancılığa kayıtlı 1700’ün üzerinde Türk şirketi bulunuyor. Ülkede her sene yeni açılan Türk işletmelerinin sayısı 200 civarında. Türk markalara ve ürünlere ilginin yüksek olduğu ülkede Türk markalarının %70-80 oranında hakimiyeti söz konusu. Azerbaycan’da inşaattan mobilyaya, gıdadan bilişime hemen her alanda Türk markaları yer alıyor.