Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Van’da kaliteli beton üretiminin denetiminde ilk adım atıldı

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) 1988 yılında kurulduğunda, inşaatlarda elle karılan betonlar kullanılıyordu. Bu da betonun dayanım sınıfını düşürüyor ve inşa edilen yapıların depreme ve dış etkilere karşı dayanıksız ve ömrünün kısa olmasına neden oluyordu. Kaliteli hazır betonun simgesi olan THBB’nin 24. yılında, ülkemizde hazır beton kalitesi ve miktarı büyük gelişme gösterdi. THBB’nin kurulduğu yıllarda sektörde 25 hazır beton şirketi 30 üretim tesisi ile faaliyet gösterirken, son 24 yılda firma sayısı 467’ye ve üretim tesis sayısı 845’e çıktı. 1988 yılında 1,5 milyon metreküp olan hazır beton üretimi 2011 yılında 90 milyon metreküpe ulaşmıştır.

THBB’nin özverili çalışması sayesinde ülkemizde elle karılan beton kullanımı yok denecek kadar azalarak hazır beton kullanımı yaygınlaşmıştır. Hazır beton kullanımı yaygınlaşmış ancak ciddi bir denetimden geçmeyen firmaların ürettiği betonlar sorun olmaya başlamıştır. Van Depremi sonrası THBB Van ve Erciş’te 52 ağır hasarlı ve az hasarlı binada inceleme yapmış ve bu binaların bazılarının betonlarından karot örnekleri alarak rapor hazırlamıştır. Van’da sadece eski binaların değil 6 ay önce yapılan binaların bile hasarlı olduğu, hazır betonun denetlenerek kullanılması gerektiği tespit edilmiştir. Van Merkez’de 7 hazır beton tesisi, Erciş ilçesinde ise 3 hazır beton tesisi bulunmaktadır. Van Depreminde bu tesislerin hiçbirinde THBB üyeliği veya geçerli bir KGS Uygunluk Belgesi yoktu. Bu nedenle kaliteli üretim yapıp yapmadıkları konusunda herhangi bir bilgimiz bulunmuyordu.

KGS’NİN DENETİMLERİNDEN BAŞARIYLA GEÇEN YTY BETON THBB ÜYESİ OLDU

Betonda etkin denetim, THBB tarafından 1996 yılından bu yana KGS Belgelendirmesi ile sağlanmaktadır. THBB üyesi tüm hazır beton tesisleri habersiz ürün denetimleri ve sistem denetimlerini içeren KGS belgelendirme sisteminden geçmektedir. Talep eden diğer hazır beton tesisleri de KGS denetimlerden geçebilmektedir. Bu nedenle THBB, Van Bölgesi’ndeki beton firmalarını THBB üyesi olmaya ve KGS denetiminden geçmeye bir kez daha davet etti ve firmaları teşvik etmeye başladı. Van’dan bu kalite çağrılarına cevap vererek, THBB’ye ilk başvuran firma ise YTY Beton oldu. Başvuru sonrasında YTY Beton, KGS tarafından denetlendi. KGS belgesi almasının ardından THBB’nin kriterlerine uygun bulunan YTY Beton, 24 Temmuz 2012 tarihinde Türkiye Hazır Beton Birliği üyesi oldu. KGS Uygunluk Belgesi olan tesisler, KGS’nin yılda 1 kez sistem, 3 kez habersiz ürün denetiminden geçmektedir. THBB, Van’da yaşanan deprem sonrası tekrar aynı acıların yaşanmaması için Van’da yeni yapılan binalarda kaliteli beton kullanımını önemsemektedir. Bu nedenle THBB diğer beton üreticilerini de THBB üyesi olmaya ve KGS denetiminden geçmeye davet etmektedir.