Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Yapı Teknik Proje güvencesi Sarphan Finans Park’ta

İş hayatının getirdiği yoğun tempoyu en aza indirmek amacıyla inşa edilen 340 konut, 123 ofis, 1 otel ve ticari ünitelerin bulunacağı, 54 katlı mimarlık harikası Sarphan Finans Park’ın 2014’ün ilk aylarında hayata geçirilmesi planlanıyor. 2011 yılında Avrupa Gayrimenkul Ödülü ve Kıtalararası Gayrimenkul Ödülüne layık görülen Sarphan Finans Park, gelişen Türkiye ekonomisinin ihtiyaçlarını karşılamak için kurulan İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM) tam kalbinde yer alan proje olarak her geçen gün daha büyük önem kazanıyor.

PERFORMANS HESAPLAMASI YAPI TEKNİK PROJE’DEN

Sarphan Finans Park projesinde, doğrusal olmayan (nonlinear) analizler yapıldığını ve yüksek yapının deprem etkisi altındaki performans düzeylerinin belirlendiğini söyleyen Yapı Teknik Proje kurucu ortağı Şakir Teker konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: “Performansa dayalı sismik tasarım, yapının deprem sırasında ve sonrasında göstereceği davranışın, yapıdan beklenilen ölçütlerde olmasını sağlıyor. Bu tasarım birden fazla yer, hareket seviyesi ve performans değerleri seçilerek yapının buna göre tasarlanması esasına dayanmaktadır. Performans değerleri yapının kullanım özellikleri ile doğrudan ilişkilidir. Depremden hemen sonra kullanım, can güvenliğinin sağlanması ve depremden sonra ekonomik kayıpların azaltılması temel ölçütlerdir. Tanımlanan bu ölçütler çerçevesinde yapının en güvenli şekilde tasarımı performansa dayalı tasarımın başka bir boyutudur. Oluşturulan mini şehirler, kendi alanında yenilik olan birçok yapıyı yer seçimi konusunda kısıtlıyor, bu nedenle İstanbul içinde güvenli bir yer seçimi yapmak artık oldukça zor. Fakat günümüz mühendisliğinde her türlü zemin bu tarz kompleks yapıların oluşumuna uygun hale getirilebiliyor ve böylece yapı güvenliği sağlanabiliyor. Bu konuyla ilgili yapılan araştırmalarda gün geçtikçe daha gerçekçi sonuçlara ulaşılıyor ve biz de hepsini ayrı ayrı takip ediyoruz. Maliyet birçok yapıda en çok üzerinde durulan konu olarak dikkat çekiyor. Bu nedenle “gerçek mühendislik” maliyeti minimumda tutabilmek, her türlü yapı performansında başarılı sonuçlar alabilen yapı sistemleri tasarlamak ve bu ikisini harmanlayabilmek demektir. Yapı Teknik Proje olarak böyle başarılı projelerin hayata geçirilme aşamasında bulunmaktan son derece mutluyuz. İstanbul gibi güzide bir şehrin gösterişini yansıtan bu tarz aynaları olmalı. Eğer projeleriniz sizin isminizi taşıyorsa onları en mükemmel şekilde tasarlama çabası içgüdüsel olarak gerçekleşir.”

YAPI TEKNİK PROJE’NİN HAYATA GEÇİRDİÐİ DİÐER ÇALIŞMALAR

Güvenlik ve dayanıklılığı ön planda tutarak tasarlamış olduğu Sarphan Finans Park gibi Ağaoğlu My Europe ,Hilton DoubleTree Hotel, Viaport Venezia, Ali Sami Yen Yapı Kompleksi projeleriyle de adından söz ettiren Yapı Teknik Proje, Türkiye’deki en iddialı yapıların oluşturulmasında ilk sırayı alıyor.