Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

HEKİM YAPI GÜCÜNÜ, ÜRETİM KABİLİYETİNDEN VE GELİŞME AZMİNDEN ALIYOR

“Sektörde adını “ilk üretici” unvanı ile özdeşleştiren ve 2018 yılı başında Türkiye yapı sektörüne ilk kendinden renkli fibercement (HekimColorBoard) ürününü kazandıran Hekim Yapı’nın, günümüzün hiper rekabetçi ortamında farklılık yaratarak, dünya pazarında renkli fibercement konusunda da iyi bir oyuncu olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Sahip olduğumuz donanım ve uzmanlığımız ile ürettiğimiz ürünler sayesinde Türkiye’nin yapı sektöründe dışa bağımlılığını mümkün olduğunca minimuma indirmek en önemli hedeflerimizden biridir.”

ÖZGE HEKİM
Hekim Yapı Yönetim Kurulu Üyesi ve Yapı Malzemelerinden Sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı

Hekim Holding bünyesinde faaliyet gösteren Hekim Yapı’yı geçmişten bugüne genel hatlarıyla sizden dinleyebilir miyiz?
Hekim Yapı A.Ş.; bugün 8 şirket, 8 işletme, 191.000 metrekare üretim alanı, 1.000’e yakın çalışanı, 6 kıtada 130’dan fazla ülkeye ihracatı, yurtiçinde ve yurtdışında 100’den fazla bayisi, 50.000’in üzerinde referansı ile hizmet ve faaliyetlerini sürdüren Hekim Holding’in bir kuruluşu olup; yapı sektöründe faaliyet gösteren, ülkemizin ve yakın coğrafyanın ilk otoklavlı fibercement doğal çimento levha üreticisidir. Firmamız, Hendek – Sakarya 2. Organize Sanayi Bölgesi’nde 111.000 metrekare üretim alanında kurulu bulunan üç üretim tesisinde, yıllık toplam 125.000 metreküp HekimBoard fibercement doğal çimento levha üretim kapasitesine sahiptir. Hekim Yapı’nın 2001 yılında yaptığı yatırım sonucu 2004’te özellikle iç ve dış cephe kaplama malzemesi olarak kullanılmak üzere üretimini gerçekleştirdiği fibercement doğal çimento levha ürün yelpazesinde; HekimBoard markası ile üretilen fibercement doğal çimento levhalar, TurkSiding markası ile üretilen fibercement doğal çimento levha yalı baskı plakaları, FibercementLam markası ile lam kaplı doğal çimento levhalar, Boardia markası ile fibercement doğal çimento levhalar ve HekimBoard Flexia markası ile esnek doğal çimento levhalar bulunmaktadır. Hekim Yapı’nın 2010 yılında gerçekleştirdiği yatırımı, yıllık 500.000 metreküp üretim kapasitesine sahip EPS (Genleştirilmiş Polistiren Köpük) tesisidir. Bu tesiste; HekimPor markası ile yüksek kaliteye sahip beyaz ve karbonlu EPS yalıtım ve enjeksiyon ürünleri üretilmektedir. Hekim Yapı 2011 yılında ise iki yeni yatırım gerçekleştirmiştir. Bunlardan ilki EPS ve taş yünü izolasyonlu sandviç panel tesisidir. Yıllık 2.000.000 metrekare üretim kapasitesine sahip bu tesiste; HekimPanel markası ile 1.25 metre en ve 16 metre boya kadar farklı tip ve ölçüde çatı ve duvar panelleri üretilmeye başlanmıştır. 2016 yılında poliüretan panel üretim tesisinin de kurulmasıyla yıllık üretim kapasitesi 4.000.000 metrekareye ulaşmış olup; ürün yelpazesini poliüretan, EPS ve taş yünü dolgulu sandviç panel olarak tamamlamıştır. Hekim Yapı’nın 2011’deki ikinci yatırımı ise, İngilizce literatürde polyethyleneterephthalate (PET) olarak adlandırılan malzemenin üretim tesisidir. Bu tesiste; HekimPlast markası ile PET rulo hattında üretimini gerçekleştirdiği polietilen tereftalat üretilmektedir. Firmamızın, 2014 yılında gerçekleştirdiği yatırımı ise, HekimPan markasıyla üretilen EPS yalıtımlı HekimBoard hazır yapı duvar paneli üretim hattıdır.2016 senesinde başlayarak yapılan fizibilite ve AR-GE çalışmalarıyla 2018 yılı başında kendinden renkli fibercement üretim hattı devreye alınmıştır ve böylece Hekim Yapı, HekimColorBoard markası ile Türkiye’de ilk kendinden renkli fibercement üreticisi unvanını almıştır. Kendi bünyesinde faaliyet gösteren AR-GE ve ÜR-GE ekibinin çalışmalarıyla, aktif üretici kimliğiyle 2019’da da yoluna başarılı ve istikrarlı bir şekilde devam edecektir.

Hekim Yapı 2018 yılını; önceki seneye göre nasıl tamamladı? İlk çeyreğini geride bıraktığımız 2019 yılını da aynı tablo içerisinde değerlendirdiğinizde neler söylemek istersiniz?
2018 yılı üçüncü çeyreğinden sonra birçok sektörde duraklama meydana geldi. Özellikle yapı ve inşaat sektöründe yaşanan arz fazlası, hammadde ve nihai ürünler bu alanda arz-talep dengesini etkilemiştir. Yine de Hekim Yapı, 2018 yılını hedeflediği büyüme oranı ile kapatmıştır. 2019 yılının üçüncü çeyreğinde de büyüme oranları hedeflerimize yaklaşacağımıza inanıyoruz. 

SEKTÖRDE, TÜM ÜRÜNLERİ AYNI ÇATI ALTINDA ÜRETEN TEK FİRMAYIZ

İnşaat malzemeleri, çatı, cephe kaplama malzemeleri ve yalıtım ürünleri alanında firma olarak sizi öne çıkaran, sektörde fark yarattığınız üretim detayları nelerdir?
Hekim Yapı; 2001 yılında, Türkiye’nin ilk otoklavlı fibercement üreticisi olarak sektöre adım atmasıyla, kuruluşundan itibaren sektöre öncülük etmeye ve yapı sektöründe fark yaratmaya başlamıştır. Board, Panel ve EPS gruplarda geliştirdiği yeni ürünler, yeni desenler ve en geniş ürün yelpazesi ile sektörün, “tüm ürünleri aynı çatı altında üreten” tek firmasıdır. Gücünü üretim kabiliyetinden ve gelişme azminden alan firmamız, belirlediği kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerde bugüne kadar başarılı bir gelişim grafiği çizmiştir ve aynı tecrübe ile planlamalarına devam etmektedir. Sektörde adını “ilk üretici” tanımı ile özdeşleştiren firmamız, 2018 yılı başında da Türkiye’de ilk kendinden renkli fibercement (HekimColorBoard) üreticisi unvanını almıştır.

Hekim Yapı bünyesinde kaç marka var? Bu markalar projelere ne tür çözümler sunuyor?
Özellikle iç, dış, zemin ve tavan kaplama malzemesi olarak kullanılan HekimBoard levhalar; EPS, Taşyünü ve Poliüretan dolgulu izolasyonlu sandviç duvar ve cephe panelleri olarak kullanılan HekimPanel; beyaz ya da siyah karbonlu ısı yalıtım levhaları (EPS) olarak kullanılan HekimPor ve prefabrike yapıların yalıtımlı hazır duvarları olarak kullanılan HekimPan, Hekim Yapı’nın üretimini gerçekleştirdiği dört ana ürün grubu ve markasıdır. Tamamen doğal ürünlerden üretilen, çevre, doğa ve insan dostu olan HekimBoard fibercement levhalar; A1 sınıfı yanmaz özelliğe sahiptir. Kullanılacakları yüzey detaylarına göre kolayca kesilip işlenebilir ve kolayca monte edilmektedir. HekimBoard markası adı altında üretilen düz levha, ahşap desenli levha, fugalı levha, Boardia, HekimBoard Flexia, TurkSiding, FibercementLam, söve ve kat silmeleri, projelerde yerini almaktadır. En zorlayıcı atmosfer ve iklim koşullarında güvenle kullanılabilen HekimBoard levhalar düz yüzeyli olarak üretilebildiği gibi çok özel üretim yöntemi ile doğal taş, sedir veya ceviz ağacı, örme taş ve tuğla deseni gibi pek çok desende de üretilebilmekte ve bu özelliği ile sınırsız sayıda estetik çözüme olanak sağlamaktadır. HekimPanel adı altında üretilen çatı ve cephe sandviç panelleri ve petli paneller ise, çatı ve cephe izolasyonunda, maksimum seviyede ısı, ses ve su yalıtımı sağlamaktadır. HekimPor markası adı altında üretilen beyaz ve karbonlu EPS levha ve bloklar, asmolen, dekoratif ürünler, ondüleli çatı örtüsü altı ve enjeksiyon ürünleriyle farklı kullanım alanları sunan Hekim Yapı; HekimPan markası adı altında üretilen ön üretimli pres panelleri ile de prefabrike yapı üreticileri için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. 2018 yılı başında da Türkiye’de ilk kendinden renkli fibercement üreticisi unvanını alan Hekim Yapı, HekimColorBoard markasını sektöre kazandırmıştır.

ÖZGE HEKİM
Hekim Yapı Yönetim Kurulu Üyesi ve Yapı Malzemelerinden Sorumlu Teknik Başkan Yardımcısı

RENKLİ FIBERCEMENT LEVHALAR İLE SEKTÖR, ÇOK DAHA MAKUL FİYATLARLA İSTEDİĞİ KALİTEYE ULAŞABİLECEK

Türkiye’de ilk defa Hekim Yapı tarafından üretilen, kendinden renkli fibercement levhalar ne tür özelliklere ve avantajlara sahip?
Yatırımın ve yeniliğin vazgeçilmez olduğu firmamızda; HekimBoard levhaların piyasadaki yerini perçinlemesi ve üretim satış dengesinde istenilen noktaya gelinmesi, kullanıcıların bilinçlenmesi, cephe sektörünün son kat boya gerektirmeyen ürünlere olan eğilimi, bizleri yatay yönlü marka genişlemesine yönlendirmiştir. Uzun süren AR-GE çalışmalarımızın sonucunda kendinden (hamurundan) renkli HekimColorBoard markası ile piyasaya sunduğumuz fibercement levhalarımızı, ilk kez 2018 yılında 41. İstanbul Yapı Fuarı’nda bayilerimizin ve sektör profesyonellerinin beğenisine sunduk. Ürünümüze ait her geçen gün talep artışı gözlemlemekteyiz. Renkli fibercement levhalar dünyada yoğun bir kullanıma sahiptir. Ülkemizin de bu anlamda dünya pazarında yer almasına katkı sağlamak bizim için en önemli hedeftir. HekimColorBoard markalı ürünler; otoklavlı fibercement levhalar uygulama sırasında, montaj kolaylığı, montaj hızı ve boya için harcanan zamanı ortadan kaldırması sebebiyle zaman ve maliyet olarak tasarruf sağlamaktadır. Bu sebeple piyasanın böyle bir ürüne olan beklentisi artmıştır. HekimBoard fibercement levha üretimine ilk başladığımız dönemlerde firmalar bu ürünü ithal ediyordu. Zaman içerisinde kaliteli ürün ve hizmet anlayışımız ile dünyaya ihracat yapan bir firma konumuna geldik. Aynı hedefimiz ve iddiamız HekimColorBoard fibercement levhalarımız için de geçerli olacaktır. Bu ürünümüzle, sektör dışa bağımlılıktan kurtulacak ve çok daha makul fiyatlarla istediği kaliteye ulaşabilecektir. Günümüzde ürünlerin ve hizmetlerin olduğu hiper rekabetçi ortamda farklılık yaratarak, dünya pazarında renkli fibercement konusunda da iyi bir oyuncu olacağımızı şimdiden söyleyebiliriz.

Ağırlıklı olarak hangi sektöre hitap ediyorsunuz? Yurtiçinde ve yurtdışında yer aldığınız referans projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?
Hekim Yapı, 2004 yılından bu yana, sektördeki bilgi ve donanımıyla; yurtiçinde ve yurtdışında birçok büyük projede yer aldı. Diyarbakır’da yapımına başlanan 808 konutluk kentsel dönüşüm projesinde Hekimboard fibercement doğal çimento levhalar kullanıldı. Ekim 2017 – Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşen projede; cephede, 11.500 metrekarelik alana HekimBoard düz dış levha ve HekimBoard ceviz ağacı desenli levha uygulaması yapıldı. Yanmazlık özelliğinden dolayı, özellikle pencere sövesi ve kat silmesi olarak HekimBoard fibercement levhalar tercih edilmiştir. CNC kesimli dekoratif levhalar, cepheye farklı bir zenginlik katmakla beraber projenin çehresini değiştirmiştir. Yine Gaziantep ve Ankara’da da kentsel dönüşüm projelerine imza atan Hekim Yapı; pek çok özel ve devlet kurumunun büyük projesinde yer almıştır. Hekim Yapı; yurtdışındaki müşterileri için de üstün özellikli fibercement cephe kaplama malzemesi ile birçok projede, yapılara estetik bir görünüm kazandırmıştır. 2018 yılında Kıbrıs’ta faaliyete geçen gözde bir otelin dış cephelerinde kullanılan HekimBoard markalı fibercement doğal çimento levhalar ile firmamız, bölgenin en önemli projeleri arasında başarıyla yerini almıştır. Toplam 30.000 metrekare HekimBoard kullanılan projede; şirket logusu, korkuluklar, güneş kırıcılar dâhil olmak üzere tüm cephe elemanları HekimBoard levhalar ile oluşturulmuş, tek malzemeyle cepheye yalın ve güçlü bir tasarım yansıtılmıştır. Hekim Yapı’nın yurtdışı referansları arasında; Sırbistan, Bulgaristan, Gürcistan, Almanya, Rusya, Kenya, Gana ve İran gibi pek çok ülkede gerçekleştirdiği projeler yer almaktadır.

YAPI SEKTÖRÜNÜ DÜZENLEYEN KURALLAR BÜTÜNÜ VE DENETİM AKSİYONLARI ETKİN OLARAK DEVAM ETTİRİLMELİ

Sizce önümüzdeki 5 yıllık süreçte yapı sektöründe ne yönde bir ivme yaşanacak? Sektöre dönük büyüme beklentinizi ve öngörülerinizi paylaşabilir misiniz?
Geçmişte olduğu gibi gelecekte de yapı sektörünün etkinliğinin devam edeceğini düşünüyoruz. Diğer sektörlere göre özellikle uluslararası olumsuz faktörlerden dereceli olarak etkilenen yapı sektörü, yurtdışında yaptığı çalışmalarla dengeli bir şekilde büyümeye ve ürün-hizmet  üretmeye devam edecektir. Tabii burada dikkat edilmesi gereken, yapı sektörünün büyümesine paralel olarak sektörü düzenleyen kurallar bütününün ve özellikle denetim aksiyonlarının etkin olarak devam ettirilmesidir. Sadece üretmenin yetmediği; doğaya saygılı, kaynakları minimum tüketen, uzun ömürlü ürünlerin üretilmesinin teşvik edilmesi yanında aksi üretimlerin de denetlenmesi gerekmektedir. 2019 yılında bu yapıların daha etkin olacağını düşünüyoruz.

İstanbul Yapı Fuarı’nda bu yıl Hekim Yapı standında ne tür yenilikler göreceğiz?
Hekim Yapı A.Ş. olarak fuarda; HekimBoard, HekimPanel, HekimPor ve HekimPan markalarıyla üretimini gerçekleştirdiğimiz dört ana grubumuza ait ürünlerimizi sergiliyor olacağız. Ayrıca, 2018 yılı başından itibaren üretimine başlanan ve Türkiye’de ilk defa Hekim Yapı tarafından üretilen HekimColorBoard markalı kendinden renkli fibercement cephe kaplama ürünlerini de ziyaretçilerin ve sektör profesyonellerinin beğenisine sunacağız. Fuar sırasında stantta bulunan özel yanmazlık ve su testi uygulama stantları sayesinde ziyaretçiler fibercement ürünlerinin suya ve yangına dayanıklı olduğunu bir kez daha uygulamalı olarak görme imkânı bulacak.

GÜVENLİK VE SAĞLIK KAYGILARININ ÖN PLANDA OLDUĞU BİR ÜRETİM KÜLTÜRÜNE İHTİYACIMIZ VAR

Doğru inşaat malzemelerinin seçiminden güvenli yapılaşmaya dek uzanan süreçte, dünya ile kıyasladığınızda ülkemizi nerede görüyorsunuz?
Deprem aktivitelerinin yoğun olduğu bir coğrafi bölgede bulunan ülkemiz için güvenli ve sağlıklı yapılaşma fazlasıyla önem taşımaktadır. Türkiye’de, bu önemi tam anlamıyla karşılayacak nitelikte güvenli yapılaşmaya doğru evrilen bir ivme yakalanmaya başlamıştır. Güvenli yapılaşma; zemine uygun yapı üretimi, doğru inşaat malzemesi seçimi, yapı üretim süreci ve mesleki uygulamaların niteliğinin denetimi ile mümkündür. Yapılarda ürün seçiminin uzman ve bilgili kadrolar tarafından yapılması, mali kaygılar yerine güvenlik ve sağlık gibi asli kaygıların oluşması ve bu felsefenin etkin olduğu bir üretim kültürüne ihtiyacımız var. Bunun için bir miktar daha yol almamız gerekiyor.

Sizce önümüzdeki beş yıllık süreçte yapı sektöründe ne yönde bir ivme yaşanacak? Sektöre dönük büyüme beklentinizi ve öngörülerinizi paylaşabilir misiniz?
Yapı sektörü her zaman lokomotif olmuştur. Zaman zaman yaşanan büyüme sancılarını planlı bir şekilde kontrol edebilirsek önümüzdeki 5 yılda da sektörün taşıyıcısı ve büyümenin en etkin aktörü olarak yapı sektörüne yön vermeye devam edeceğimizi düşünüyoruz.

TÜRKİYE’NİN, YAPI SEKTÖRÜNDEKİ DIŞA BAĞIMLILIĞINI MİNİMUMA İNDİRMEK EN ÖNEMLİ HEDEFLERİMİZDEN BİRİ

Hekim Yapı’nın gerek yurtiçi gerekse yurtdışına dönük; yakın, orta ve uzun dönem hedefleri nelerdir?
Hekim Yapı olarak; kalite standartlarımızdan ödün vermeden üretim ve satış hacmimizi yükseltmek, 2018 yılı başlarında üretim hattı devreye alınan kendiliğinden renkli fibercement: HekimColorBoard levhaların pazardaki yerini pekiştirmek, 2019 sonunda ihracatımızı 2018 ihracat hacmimizin üstüne çıkarmak kısa vadeli hedeflerimiz arasındadır. Uzun vadeli hedeflerimiz ise; Hekim Yapı bünyesine yeni ürün ve ürün grupları kazandırmak ve yurtiçinde satışını yaptığımız bu ürünlerin aynı zamanda yurtdışına ihracını gerçekleştirmektir. Sahip olduğumuz donanım ve uzmanlığımız ile ürettiğimiz ürünler vasıtasıyla Türkiye’nin yapı sektöründe dışa bağımlılığını mümkün olduğunca minimuma indirmek en önemli hedeflerimizden biridir.