Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

SARAY ALÜMİNYUM, İSTANBUL HAVALİMANI OTELİNİ VE OFİS BLOKLARINI GİYDİRDİ

İnşaat sektörüne 40 yıldır hizmet veren Saray Alüminyum’un ürettiği cephe ve kapı sistemleri, İstanbul Havalimanı’nda bulunan Airport Hotel’in tercihi oldu. Saray Alüminyum’un ürünleri aynı zamanda konfor ve lüksü bir arada sunan Ofis Blokları’nda da kullanıldı.

Elliyi aşkın ülkede büyük mimari projelerin tercihi olan, hayata geçirdiği ürünler ve destek verdiği projeler ile birçok yapının kimlik kazanmasında önemli rol oynamaya devam eden Saray Alüminyum son olarak, İstanbul Havalimanı’nda ana terminal binası içinde bulunan ve 451 odasıyla Avrupa’nın en büyük havalimanı oteli olan Airport Hotel’de kullanılan cephe ve kapı sistemlerinin üreticiliğini üstlendi. Sistem tasarımını KLEIDCO Yapı Sistemleri’nin, uygulamasını Mimsa Alüminyum’un yaptığı proje kapsamında üretilen kapı ve cephe sistemleri aynı zamanda Ofis Blokları’nda da kullanıldı.

ULUSLARARASI PROJEYE FARK KATAN ÇÖZÜMLER 

Uluslararası mimarlık firmalarından Kiklop Design, Grimshaw Architects, Nordic Office of Architecture, Arup Associates, Haptic Architect ve Perkins+Will tarafından tasarlanan otel ve ofis bloklarında, yüksek performans değerlerine sahip FS50 cephe sistemleri ile ICON70-D kapı sistemlerinin tercih edildiğini söyleyen Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici; “Birçok projenin dış cephesinde kullanılan bu cephe sistemi, yapı yüksekliğine bakılmaksızın dış koşullardaki dayanım performansı ve ısıl konfor değeri ile bu uluslararası projenin önemli yapı taşlarından birini oluşturuyor. Otel bloğu önünde yapıya özel tasarlanan güneş kırıcı profiller ile iç mekan ışık kontrolü ve mahremiyet sağlanması amaçlanıyor” dedi.

YÜKSEK MUKAVEMET VE KONFOR ORTAMI SAĞLAYAN FS50 CEPHE SİSTEMLERİ

Farklı coğrafya ve farklı tipolojilerdeki yapıların ihtiyaçları göz önüne alınarak, yüksek mukavemet ve yüksek konfor ortamı sağlamak amacıyla tasarlanan FS50 cephe sistemlerinin, misafirlerin daha sessiz bir ortamda konaklayabilmesi için ekstra akustik çözümler sunduğunu söyleyen Talin Saraylı Dikici, Icon70-D kapı sistemlerinin ise, 3 metreyi aşan ebadı ve yüksek dayanım kapasitesi ile projenin en önemli unsurlarından biri olarak öne çıktığını belirtti. Ayrıca ahşap desen boyalı yüzeylerin projeye özel olarak tasarlanmış alüminyum profillerden oluştuğunu ifade eden Dikici; “Bu alanların arkasında FS50 cephe sistemi ile cepheler yapılmıştır ve bu yüzeyler, üç katlı otel bloğunun etrafında komple yapıyı sarmaktadır” dedi. Havaalanı içerisinde sağ ve sol taraf olmak üzere iki bölümden oluşan bu yapının bir tarafında Yotel’in işleteceği otel, diğer tarafında ise ofisler yer alıyor.

İSPANYA’DA TİYATRO BİNASI, GÜRCİSTAN’DA GÖKDELEN

Saray’la giydirilen yapılar arasında, bulunduğu kentle özdeşleşen ve onun çağdaş kimliğine renk katan; rezidanslar, iş merkezleri, oteller, hastaneler, gökdelenler ve tiyatro binalarının bulunduğunu anımsatan Dikici, Türkiye çapında İstanbul’daG YOO Inspired by Starck, Şişli Marriot Hotel, Moment İstanbul ve Bluelake, İzmir’de Folkart Bornova Life, Gaziantep’te Iconova, Kastamonu’da Devlet Hastanesi, yurtdışında ise Gürcistan’ın Batum kentinde Porta Batumi Tower, Bosna Hersek’in Ilidža kentinde Hotel Hills ve İspanya’nın Valencia kentindeki La Rambleta tiyatro binasının Saray Alüminyum’un ürünleriyle inşa edilen yapılar arasında yer aldığını vurguladı.