Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

DOHA’DA 5 YILDIZLI OTEL TMS’NİN CLIMBEX HİDROLİK KALIP SİSTEMİ İLE YÜKSELİYOR

Geniş ürün yelpazesi ve hız kesmeyen AR-GE çalışmalarıyla her geçen gün kendini yenilemeye devam eden TMS Grup, Katar’da iştiraki olduğu “TMS Qatar” firması ile önemli bir projenin daha çözüm ortağı oldu.

Katar’ın başkenti Doha’nın gözde yerlerinden biri olan West Bay bölgesinde yapımına başlanan otel projesi toplamda 47 kattan oluşuyor. Temel oturum alanı yaklaşık 7.000 m2 olan projenin tip katları ise 1.100 m2 alana sahip.

Bina orta bölgesinde kirişlerle birbirine bağlanarak, bir bütün halinde bulunan çekirdek perdelerinde Simpex kalıp sistemi kullanılacak ve TMS Climbex® Hidrolik Tırmanır Sistem ile yükselecek. Toplamda yaklaşık 1.030 mtül uzunluğa sahip olan çekirdek perdesinin döküm yüksekliği 390 cm olarak belirlendi. Pano genişlikleri ve döküm yüksekliği dikkate alınarak yapılan çalışmalarda, 6 ton kapasitesinde olan Climbex® 60 sistemi tercih edildi. Projede yer alan kolonlar için Vinc’i 80 ayarlanabilir kolon panoları kullanıldı. 

PROJEDE KULLANILAN TMS KALIP VE İSKELE SİSTEMLERİ

•             Tek yüzeyli perde kalıbı + RAM destek sistemi

•             Su tankı için Simpex perde kalıbı

•             Rampa perdesi için Vinc’i 80 panel sistem

•             Şaft çekirdek perdesi için Simpex (1035 m2) + Climbex Hidrolik Tırmanma Sistemi

•             31 set Vinc’i 80 Kolon Kalıbı

•             Bodrum kat döşeme için 7.393 m2 MKH 150

•             Tip kat döşemesi için 1.050 m2 MKH 150 döşeme kalıbı

CLIMBEX HİDROLİK TIRMANIR SİSTEM-CLIMBEX 60

Climbex hidrolik tırmanma sistemleri yüksek yapılarda kalıbın vinçten bağımsız olarak hareket etmesini sağlayan hidromekanik bir yükseltme uygulamasıdır. Çok geniş bir kullanım yelpazesine sahip olan Climbex Hidrolik Tırmanır Sisteminin avantajları:

•Yüksek güvenlikli hızlı çalışma sağlar, verimli maliyet sunar.

•72 km/saat rüzgar hızına kadar güvenli tırmanma yapabilir.

•Sistem tırmanma sırasında binaya kılavuzludur.

•Büyük platformların şekil ve boyutları binanın geometrisine göre ayarlanabilir.

•Sistem duvar daralmalarına ve eğimlerine uygundur.

•5,5 m yüksekliğe kadar döküm yüksekliği olabilir.

ClimbeX® Hidrolik tırmanır sistem, perde kalıplarını hareket ettirmenin yanında, yüksek katlı yapılarda rüzgâr ve koruma perdesi amaçlı da kullanılmakta olup, her iki durumda da güvenlikli ve hızlı bir çalışma sunarak maliyet tasarrufu sağlıyor. 

VINC’I 80 KOLON KALIBI

VINC’I 80 Kolon Kalıpları vinç ile kullanılan, çelik çerçeveli, plywood yüzeyli pano kalıp sistemleridir. Panolar; kapalı torsiyona mukavim çelik çerçevelidir. Enlemeler ise kutu profillerden yapılmıştır. Yüzeyler plywood kaplıdır. İsteğe bağlı olarak, kullanım ömrü daha yüksek olan plastik yüzeyli plywood UPM Elephant ile de kaplanabilir.

Çelik çerçeve profil elemanı; istenilen her çerçeve noktasından bir diğeri ile bağlanabilecek şekilde tasarlanmıştır. 5 cm aralıklı yatay tie-rod delikleri, kolon kalıbının boyutunun yatayda her iki yönde 5 cm’de bir ayarlanabillir olmasını sağlar.

Pano genişlikleri: 75, 90, 105,120 cm ve yükseklikleri ise: 330, 300, 270, 180, 150, 120 cm olarak seçilmiştir.Panoların köşeleri dolu malzeme olup bir yandan çerçeveyi sağlamlaştırmakta ve diğer yandan da panonun, bir levye veya inşaat demiri ile yer değiştirmesini kolaylaştırmaktadır.

Kalıp kavraması TAMON her enlemeye ve çerçevenin enine boyuna herhangi bir noktasına yerleştirilebilir ve bir çekiç darbesiyle açılır veya kapatılabilir. Panolarda açılmış ankraj delikleri DW15’ lik tie-rod kullanımı için uygun olup 80 KN/m2’ ye kadar beton basıncını karşılamaktadır.

TMS GRUP KATAR’DA ÖNEMLİ PROJELERE İMZA ATIYOR

Tamamlandığında yaklaşık 75.000 m2 kapalı alana sahip olacak olan otelin yapımını RAMCO TRADING & CONTRACTING COMPANY firması üstlendi. Projenin yatırımı ise Al Mana Grup tarafından gerçekleştiriliyor. “TMS Qatar” firmasıyla projelerine hız kesmeden devam eden “TMS Grup”, 2022’de ülkede gerçekleşecek olan Dünya Kupası öncesi; metro istasyonları, köprü ve otoyollar gibi çok önemli projelere imza atmış olmanın gururunu yaşıyor.