Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

İZMİR MAHALL BOMONTİ, TMS CLIMBEX HİDROLİK SİSTEMLERİ İLE YÜKSELİYOR

İzmir Mahall Bomonti projesinde 64 katlı yapı, TMS Climbex Hidrolik Tırmanır ve Rüzgar Koruma Sistemleri tercih edildi ve uygulamaya başlandı. Yaklaşık 45.000 m2’lik arazide inşa edilecek İzmir’in prestijli Mahall Bomonti Projesi; konut, ofis ve ticari alanlardan oluşuyor.

46 yıldır Türk inşaat sektörünün güvenilir kalıp ve iskele sistemlerini 56’yı aşkın ülkeye ihracatını gerçekleştiren TMS dünya inşaat sektöründe ileri teknoloji ürünleri ile geniş bir coğrafya da hizmet vermeye devam ediyor.

1973 yılında üretime başlayan TMS Kalıp ve İskele Sistemleri‘nin geliştirdiği yüksek teknoloji ürünü “CLIMBEX” Hidrolik Tırmanma Sistemleri ve Rüzgar Koruma Perdeleri; Emaar Sqaure, Ant Yapı Sky Towers, Samsung CO Al Rajhi HQ, Azenco Azerbaycan, Ataşehir Mimar Sinan Cami, Baytur Arabistan, Marina Mix 011 Hotel & Residences, Mozoon Tower, Al Mana Tower, Frankfurt, Viyana gibi birçok referans projede başarı ile kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor.

Yüksek yapıların hızla çoğaldığı ülkemizde, buna uygun yapı teknolojileri de hızla ileriyor. TMS Kalıp; AR-GE çalışmalarına vermiş olduğu önemin karşılığını sektörün öncü firmaları arasına girerek alıyor.

CLIMBEX 60 VE CLIMBEX 50 HİDROLİK TIRMANIR SİSTEMLERİ

TMS’nin kendinden tırmanır Climbex sistemi, hidromekanik kumandalı kaldırma ekipmanına sahiptir. Hidromekanik elemanları sayesinde sistemin, vince bağımlı olmaması en büyük avantajlarından birisi olarak öne çıkıyor.

Bu projede çekirdek kısmında kullanılan TMS Climbex 60 & 50 sistemleri ile kalıplar vinç yardımı olmaksızın üst katlara hidrolik olarak tırmandırılıyor. 

Müşteriye özel olarak dizayn edilen hidrolik sistemler ile döşeme ve perde, aynı anda dökülebiliyor. Çekirdeğin iç kısımlarında 50 adet “Climbex 60” ve dış kısmında ise 10 adet “Climbex 60”, 26 adet “Climbex 50” konsolları kullanılıyor.

CLIMBEX HİDROLİK RÜZGAR KORUMA PERDESİ SİSTEMİ

Yüksek binalarda, çalışanları rüzgara karşı koruyan, düşmeye yönelik önleyici ve çalışma alanlarında verimliliği artıran bir sistemdir.

Projedeki ofis bloğunda kullanılan, TMS Rüzgar Perdesi ve Koruma Sistemi h:3,80 m. yüksekliğindeki tipik katların 3,5 katını kapatacak şekilde tasarlandı. Ayrıca döşemede kullanılan kalıpların bir üst kata çıkartılması için 2 adet yükleme platformu sisteme entegre edildi. Bu sayede söküm aşamasında döşeme kalıpları güvenli bir şekilde üst kata taşınıyor.

Rüzgar Perdesi ve Koruma Sistemi’nin yüzey kaplaması ise projeye özel delikli trapez sac olarak tercih edildi, bu sayede kapatılan alanın içerisine ışık ve hava girmesi sağlıyor. Ayrıca delikli trapez sac kaplaması sayesinde, ray araları daha fazla açılarak müşteri için daha ekonomik tasarım sağlaıyor.

Toplamda h=13,30 m. 3,5 katı kapatacak şekilde tasarlanan sistemin, rüzgar hızı dayanımı 164 km/saat olarak belirlendi ve sistem buna göre projelendirildi.

Sistemlerin tüm ön montaj ve montaj aşamaları, TMS süpervizör gözetiminde yapıldı. Bu sistemi kullanacak şantiye personeline eğitim sonrasında sertifika verildi. TMS, kalıp tedarikçisi ve çözüm ortağı olduğu projelerin sorunsuz bir şekilde, hızlı ve güvenli olarak yükselmesini sağlamayı amaçlıyor.