Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TMS GRUP’TAN KATAR’DA İKİ YENİ PROJE DAHA: AL HUWAILAH OFİS KULELERİ VE GÖZETLEME KULESİ

2022 Dünya Kupası öncesinde inşaat projelerinin hız kesmeden ilerlediği Katar’da yepyeni projeler TMS’nin Katar’daki markası olan TMS-Q ile hayata geçiyor. Bunlardan biri olan Al Huwailah Kuleleri bölgenin en kalabalık yerlerinden West Bay ile Doha Port’u bağlayan Corniche Caddesi üzerinde yer alıyor. Al Huwailah Kuleleri bodrum katları ile birlikte toplam 19 ve 13 katlı 2 bloktan oluşuyor. 

Yaklaşık 38.000 m2 kapalı alana sahip olan Al Huwailah projesinin ve bir diğer proje olan gözetleme kulelerinin kaba inşaat yapım süreleri oldukça kısıtlı. Bu ve benzeri birçok proje için, geniş bir malzeme stoğuna sahip olan TMS-Q, bölgede kiralama faaliyeti de sürdürerek Türkiye’de olduğu gibi Katar bölgesinde de müşterilerine en avantajlı çözümleri sunuyor.

 Al Huwailah projesinde, bölgenin yoğunluğundan dolayı geniş alanda kazı yapılamadı. Bu sebeple bodrum katlarında tek yüz perde kalıpları için TMS RAM destek sistemi kullanıldı. Kolon ve perdelerde 80 kN/m2 basınç dayanımıyla ön plana çıkan Vinc’i 80 panel kalıpları, döşemede ise MK-H Masa kalıbı tercih edildi. 

RAM TEK YÜZ GÖNYE PAYANDA SİSTEMİ

Tek yüz perde dökümünde RAM Gönye Payanda Sistemi zeminden destek alarak gerekli dayanımı sağlıyor. RAM, SIMPEX ve VINC’I sistemlerimizle birlikte kullanılabilmekte olup RAM 300 ile 3.5m, RAM 300 ve eklentileri ile 10 m yüksekliğe kadar tek yüzlü beton dökümü yapılabiliyor. Projenin şaft perdelerinin yükseltilmesinde ise TRK 160 tırmanır konsolları tercih ediliyor. 

TRK 160‐240 TIRMANMA KONSOLLARI

Yüksek perde, kolon, şaft v.b. yapılarda kullanılan, vinçle tırmanır konsol sistemi. TRK 160 ve TRK 240 tırmanma konsolları; VINC’I, SIMPEX, MULTIX, HAND’I, MOPA, MATTEX v.b. kalıp sistemleri ile birlikte güvenle kullanılabiliyor. Her iki sistemde de rüzgar bağlantısı, alt sepet v.b. uygulamalar mümkün. TRK 240 tırmanma konsolu kolay hareket ettirilen araba sistemi, yatay ve düşey hassas ayar mekanizması gibi opsiyonel özelliklere de sahip.

VINC’I 80 PERDE ve KOLON KALIBI

VINC’I 80 Perde Kalıpları, vinç ile kullanılan, çelik çerçeveli, plywood yüzeyli pano kalıp sistemleri. Panolar; özel şekillendirilmiş, burulmaya mukavim, yüksek dayanımlı çelik çerçeveli. Enlemeler ise kutu profillerden oluşturuluyor. Yüzeyler plywood kaplı. İsteğe bağlı olarak, kullanım ömrü daha yüksek olan plastik yüzeyli plywood UPM Elephant ile de kaplanabiliyor. Çelik çerçeve profili elemanın istenilen her çerçeve noktasında bir diğeri ile bağlantısını temin edecek şekilde tasarlandı.

Pano genişlikleri perdelerde 30, 45, 60, 75, 90, 120, 240 cm; kolonlarda ise 75, 90, 105,120 cm olup; yükseklikleri ise 330, 300, 270, 180, 150,120 cm olarak seçiliyor. Panoların köşeleri dolu olup bir yandan çerçeveyi sağlamlaştırmakta ve diğer yandan da panonun, bir levye veya inşaat demiri ile yer değiştirmesini sağlıyor. Bunun dışında bu köşelerdeki delikler kolay ve çabuk nakliye için kullanılıyor. Panolarda konik olarak açılmış ankraj delikleri DW15’lik tie-rod kullanımı için uygun olup 80 kN/m2’ye kadar beton basıncını karşılıyor.

Planda sekizgen (oktagonal) bir yerleşime sahip olan gözetleme kuleleri, ülkenin kuzeyinde ve güneyinde olmak üzere toplam 2 adet. Bu projede ise, TMS Simpex Perde kalıpları tercih ediliyor. 4,20 m yüksekliğine sahip perde, perdelerin tırmanmasında da TRK 240 tırmanır konsollar kullanılıyor. 

Gözetleme kulesinin yapımını Al Darwish Engineering üstlenmiş olup, Al Huwailah Ofis Kuleleri ise RAMCO TRADING & CONTRACTING W.L.L. tarafından hayata geçiriliyor.

TMS ÖNEMLİ PROJELERDE VARLIĞINI SÜRDÜRÜYOR

Hedeflerine hız kesmeden devam eden TMS Grup, sadece Ortadoğu’da değil, Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın her yerinde, önemli projelerde varlığını sürdürüyor. Sahip olduğu AR-GE merkezi ve güçlü ekibiyle müşterilerine 45 yıldan bu yana tasarım, hesap raporları ve sahada teknik eğitmen sağlayarak, kalıp ve iskele konusunda inşaat firmalarının güvenilir adresi olmaktan gurur duyuyor.