Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

TMS KALIP, KÖRFEZ ÜLKELERİNDE PROJELERİNE DEVAM EDİYOR

Mustafa KAYA, Satış Md. Yrd.

Yer aldıkları projelerle markasını önemli yerlere taşıyan TMS Grup, bu kez de Suudi Arabistan’da yepyeni bir proje ile karşımıza çıkıyor: SOYA KIRMA ve İŞLEME TESİSİ

Mühendislik alt yapısıyla geliştirmiş olduğu tasarımları ve geniş ürün yelpazesi ile müşterilerine her zaman en ekonomik ve en pratik çözümleri sunmaya devam eden TMS Kalıp, Suudi Arabistan’ın Yanbu şehrinde yer alan projede Vinc’i 70 panel kalıpları ve proje için özel olarak imal edilen tırmanır konsolları ile yer almaktadır. Yapımına devam edilen projenin tüm çevresinde ortalama 13 metre yüksekliğinde ve 350 metre uzunluğunda betonarme perde bulunmaktadır.

Yer yer 25 metreye de çıkan duvarların geometrisinin planda ve kesitte sahip olduğu sürekli değişiklik, kullanılan panellerin seçiminde etkili olmuştur.

Perde yüzeylerindeki eğimden dolayı panellerin yükseklikleri 180 cm olarak seçilmiş olup, kesit değişikliklerine rahatlıkla adapte olabilmesi için TR-K tırmanır konsollarının bir kısmı ayarlanabilir olarak verilmiştir. Proje kapsamında yer alan 1.200 metre uzunluğundaki yeraltı tünelinin imalatı da aynı kalıplar ile gerçekleşmiştir.

VINC’I 70 PERDE KALIBI

VINC’I 70 Perde Kalıpları, vinç ile kullanılan, çelik çerçeveli, plywood yüzeyli pano kalıp sistemleridir. Panolar; özel şekillendirilmiş, burulmaya mukavim, yüksek dayanımlı çelik çerçevelidir. Enlemeler ise kutu profillerden oluşturulmuştur.Yüzeyler plywood kaplıdır. İsteğe bağlı olarak, kullanım ömrü daha yüksek olan plastik yüzeyli plywood UPM Elephant ile de kaplanabilir.

Çelik çerçeve profil elemanı; istenilen her çerçeve noktasından bir diğeri ile bağlanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Pano genişlikleri: 30, 45, 60, 75, 90, 120, 240 cm ve yükseklikleri ise: 300, 270, 180, 150, 120 cm olarak seçilmiştir.

Panoların köşeleri dolu malzeme olup bir yandan çerçeveyi sağlamlaştırmakta ve diğer yandan da panonun, bir levye veya inşaat demiri ile yer değiştirmesini kolaylaştırmaktadır. Kalıp kavraması TAMON her enlemeye ve çerçevenin enine boyuna herhangi bir noktasına yerleştirilebilir ve bir çekiç darbesiyle açılır veya kapatılabilir. Panolarda açılmış ankraj delikleri DW15’ lik tie-rod kullanımı için uygun olup 70 KN/m2’ ye kadar beton basıncını karşılamaktadır.

TRK 160‐240 TIRMANMA KONSOLLARI

Yüksek perde, kolon, şaft v.b. yapılarda kullanılan, vinçle tırmanır konsol sistemidir. TRK 160 ve TRK 240 tırmanma konsolları; VINC’I, SIMPEX, MULTIX, HAND’I, MOPA, v.b. kalıp sistemleri ile birlikte güvenle kullanılabilmektedir. Her iki sistemde de rüzgar bağlantısı, alt sepet v.b. uygulamalar mümkündür.

TRK 240 tırmanma konsolu kolay hareket ettirilen araba sistemi, yatay ve düşey hassas ayar mekanizması gibi opsiyonel özelliklere de sahiptir.Yanbu King Fahd Endüstriyel Limanı’nda yer alan proje tamamlandığında ağırlıklı olarak soya unu, soya fasulyesi kabuğu ve ham soya yağı üretimi gibi faaliyetler gerçekleşecektir. Projenin tüm betonarme, çelik ve mekanik işleri Gulf Resources Projects firması tarafından üstlenilmiştir. TMS Kalıp’ın bölgede gerçekleştirmiş olduğu projeler arasında, Samsung Co & CCE J.V. tarafından yapımı üstlenen ve Climbex Hidrolik Tırmanır Kalıp Sisteminin kullanıldığı Al Rajhi Bank Merkez Binası ve Baytur firmasının gerçekleştirmiş olduğu King Khalid Üniversitesi de yer almaktadır.

2019 yılı içerisinde öncelikle Amerika’nın Las Vegas kentinde düzenlenmiş olan World Of Concrete fuarında yer alarak, ürünlerini sergileyen TMS Kalıp, Nisan ayında da dünyanın en büyük fuarları arasında gösterilen ve her 3 senede bir gerçekleşen Bauma fuarında yer alacaktır. Almanya’nın Münih kentinde düzenlenecek olan fuar 8-14 Nisan 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek olup, Salon B3 – 436 numaralı stantta misafirlerini ağırlayacaktır.