Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

IGLO ARCHITECTS’TEN SENEGAL’DEKİ PROJELER ZİNCİRİNDE İLK ADIM

Birbirinden farklı ölçek ve fonksiyonlarda ödüllü mimari ve iç mimari projelere imza atan Mimar Zafer Karoğlu ve Mimar Esen Akyar ortaklığındaki Iglo Architects, Senegal’de toplamda 21 farklı noktada hayata geçirilecek olan tip tren garı projelerinin ilki niteliğindeki Dakar Tren Garı’nın danışmanlığını yürütüyor.

Senegal’de hükümet tarafından ulusal ölçekte yapılması planlanan tren garı projelerinin ilk adımı olan ve Fransa, Senegal ve Türkiye’nin ortak çalışmalarıyla hayata geçirilen Dakar Tren Garı projesinin çatı, cephe ve malzeme danışmanlığını Iglo Architects üstlendi.

Senegal genelinde 21 farklı noktada hayata geçirilecek olan tren garı projelerinin ilk adımı olarak uygulanan Dakar Tren Garı 6.000 metrekare kapalı alana sahip. Iglo Architects Kurucu Ortağı, Mimar Zafer Karoğlu, Dakar şehrinin sıcak ve rüzgarlı iklim yapısı sebebiyle oluşan kum fırtınalarının, beyaz rengin ağırlıklı olarak kullanıldığı yapı cephelerini olumsuz yönde etkileme ihtimaline karşı çatıda ve cephede iklim özelliklerinden etkilenmeyen, kendini temizleyebilen ve sürdürülebilir özellik gösteren malzeme seçimleri gerçekleştirdiklerini belirterek; çevresindeki peronlarla birlikte toplamda 85.000 metrekare alanı kaplayan yapının; çatı, cephe ve malzeme danışmanlığında özellikle çevresel etkileri dikkate aldıklarını vurguluyor.

YENİLİKÇİ, ÇEVRECİ VE HIZLI SONUÇ VEREN MALZEMELER TERCİH EDİLDİ

Yapının çatı ve cephelerinin detay çözümlerinde, birbiriyle uyumlu olan ve birlikte kullanıldığında ısı köprüsü yaratmayan; yenilikçi, çevreci ve hızlı sonuç veren “U-stucco ve kompozit polimer” malzemeleri tercih eden Mimar Zafer Karoğlu, U-stucco’nun sıva, şap veya inşaat bloğu olarak kullanılabilen, çevreye duyarlı ve ekolojik bir malzeme olduğunu; malzemeyi yangın korunumu yüksek ve hijyenik olmasının yanı sıra, ses ve ısı yalıtımı sağlaması sebebiyle de kullandıklarını belirtiyor.

Karoğlu’na göre, U-stucco avantajlı yönlerinin yanı sıra projenin hızlı ilerlemesini de sağlıyor. NASA’da yer alan uzay mekiklerinin üretiminde gövde malzemesi olarak kullanılan kompozit polimer’in tercih sebebi ise dayanım ve sürdürülebilirlik derecesinin yüksek olması. Yalnızca Amerika’dan temin edilebilen bu malzemenin çatı detayını dünyada ilk kez Iglo Architects çözdü.

YENİLİKÇİ PROJELERLE YURTDIŞINDA DA BÜYÜYOR

Iglo Architects’in Dakar, Senegal’de danışmanlığını yaptığı ilk proje olan Dakar Tren Garı, ofisin Senegal’de yürüteceği projeler zincirinin ilk adımı. Iglo Architects bu projeye dahil olarak Senegal’de mimarlık ve inşaat sektöründe değerli kontaklar edinmeyi ve çalışmalarını büyüterek Senegal’deki varlığını sürdürmeyi hedefliyor. Iglo Architects, yenilikçi projelerle yurtdışında gerçekleştirdiği çalışmalara yenilerini ekleyerek ve büyüyerek yoluna devam ediyor.