Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

AUSTROTHERM TÜRKİYE’DEN 2020 İNŞAAT SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRMESİ

“2019 yılında Kayseri’de Avrupa’nın en büyük geoBLOCK® yol dolgusunu gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attık. 2020 yılında da birçok yeni projeyi hayata geçireceğimizi öngörüyoruz. Ayrıca geoBLOCK® EPS hafif dolgu ürünümüz sayesinde, EPS pazarında hem ürün hem de hizmet ihracatı mümkün olabilecektir.”

Austrotherm Türkiye olarak son 5 yıldır birçok değerlendirme kriterinde yukarı doğru bir ivmeyle devam ediyoruz. Bu süreç içerisinde 2 milyon Euro’yu aşan bir yatırımla Ankara Sincan fabrikamızı kurarak EPS ısı yalıtım sektörü adına ciddi bir yatırım da yaptık. Austrotherm grup, 11 ülkede 25 üretim tesisiyle faaliyet gösteriyor. Austrotherm Türkiye olarak grubun parlayan yıldızı olarak addedilmekten mutluluk duyuyoruz. Tabi ki süreç içerisinde 2018’in ikinci yarısından itibaren ülkemizde yaşanan, 2019 içerisinde hız kesmeden devam eden finansal dalgalanmalardan en fazla etkilenen alanlardan biri olan inşaat sektöründe çalışıyor olmamızdan dolayı bizler de etkilendik. İnşaat maliyetlerindeki kura bağlı artışlar, tüketici taleplerindeki azalış başı çekerken, müteahhit firmaların zora giren mali durumları da işleri tüm sektör için zorlaştırdı.

AUSTROTHERM TÜRKİYE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI TOLGA CELAYER

AUSTROTHERM GEOBLOCK® İLE SEKTÖRDE YENİ BİR PAZAR OLUŞTURDUK

İnşaat malzemeleri sektöründe, daralan pazarda hizmet veren oyuncular doğal olarak gözlerini ihracat pazarına diktiler. Yapılan birçok aktivite ile ivme kazanan ihracat pazarı, ne yazık ki iç pazardaki düşüşün açtığı yaraları sarmaya yeterli olmadı. Ürettiğimiz EPS ısı yalıtım malzemesinin yüzde 98’i havadan mamul olması sebebiyle lojistik anlamda EPS ısı yalıtım levhalarının birkaç lokasyon haricinde ihracatı çok mümkündeğil, ihracat kapısı EPS üreticileri için kapalı. Diğer yandan Türkiye’de ilk kez 2017 yılında kurduğumuz İnşaat Mühendisliği Uygulamaları departmanı içerisinde “ürün, projelendirme ve uygulama süpervizyon” hizmetini birlikte verdiğimiz Austrotherm geoBLOCK® EPS hafif dolgu ürünü, yol ve köprü inşaatlarında yenilikçi bir çözüm olarak benimsenmiş ve tüm EPS sektörü için yeni bir pazar oluşturmuştur.

MANTOLAMA YAPILMAMIŞ 17 MİLYON KONUT HALEN EPS SEKTÖRÜ İÇİN HEDEF PAZARDIR

2020 yılında birçok yeni projeye imza atacağımızı öngörüyoruz. Ayrıca geoBLOCK® EPS hafif dolgu ürünümüz sayesinde EPS pazarında hem ürün hem de hizmet ihracatı mümkün olabilecektir. 2019’da Kayseri’de Avrupa’nın en büyük geoBLOCK® yol dolgusunu gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attık. Ayrıca 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu dâhilinde, binalarda Enerji kimlik belgesi zorunluluğu 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren geçerli olacak. Yeni yapılacak veya yapılmakta olan binaların enerji kimlik belgesi sınıfı en düşük C sınıfında olacak şekilde tasarlanmalı ve inşa edilmelidir. Bu anlamda ısı yalıtımının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Mevcut binalarda ise, enerji kimlik belgesi için bir sınıflandırma söz konusu değildir, ancak alım satım ve kiralamalarda binaların enerji kimlik derecelendirmeleri tercih sebebi haline gelecektir. Bu sebepten, ülkemizdeki 22 milyon konutun mantolama yapılmamış 17 milyonu halen EPS sektörü için hedef pazardır.