Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

CEPHEDER’DEN İŞ KAZALARININ ÖNLENMESİ İÇİN TOPYEKÜN MÜCADELE ÇAĞRISI

CEPHEDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu inşaat sektörünün en önemli kollarından cephe sektöründe de iş güvenliğinin hayati önem taşıdığını söyledi. Baştanoğlu, “İş kazalarının ülkeye maliyeti 40 milyar lirayı buluyor. Her şeyden önce insanlarımızın canlarını ve sağlıklarını kaybetmemesi için işçi ve işverenler başta olmak üzere topyekün mücadele gerekiyor” dedi.

CEPHEDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil BAŞTANOĞLU, 4-10 Mayıs İş Sağlığı ve Güvenliği Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, iş kazalarına karşı ortak mücadele çağrısında bulundu.

Baştanoğlu iş sağlığı ve güvenliği konusundaki ihmaller nedeniyle meydana gelen kayıpların günümüzün en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Kurumların çoğunlukla işin maddi boyutunu bahane ederek göz ardı etmelerinin yanı sıra en başta kendi can güvenliği için önlem alması gereken personelin de ihmali sonrası ne yazık ki iş kazaları meydana geliyor. Bu kazalarda en büyük üzüntümüz, insanların hayatını ve sağlıklarını kaybetmesi oluyor. Bu kayıpların telafisi yok. Ayrıca İMSAD verilerine göre, alınmayan önlemler neticesinde iş kazalarının ülkemize yıllık maliyeti yaklaşık 40 milyar lirayı buluyor.”

Adil Baştanoğlu

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE EN UFAK TEDBİRSİZLİĞE YER YOK

İnşaat sektörünün, en tehlikeli iş alanlarından biri olduğunu hatırlatan Baştanoğlu, yaşanan iş kazalarında ilk sırayı “yüksekten düşme” vakalarının aldığını, malzeme düşmesi ve malzeme sıçramasının ise çok yaşanan diğer kazalar olduğunu söyledi. Baştanoğlu şu uyarılarda bulundu:

“Yüksekte çalışmanın yapılacağı ortam, değerlendirme sırasında dikkate alınmalıdır, çalışma öncesi hava koşulları gözden geçirilmelidir. Yüksekte çalışma yapacak olan kişilerin tıbbi durumlarının (epilepsi hastaları, baş dönmesi-vertigo, vb.) değerlendirilmesi ayrıca gereklidir. Kullanılacak olan düşme korunumu ekipmanlarının uygunluğu ile test ve kontrollerinin yapılması önemlidir.”

İŞVEREN VE ÇALIŞANLARIN SORUMLULUKLARI

İş kazalarını önlemek ya da minimuma düşürmek için işveren ve çalışanların yükümlülükleri olduğunu belirten Baştanoğlu, “İşveren emniyetli bir tesis sağlamak, riskleri değerlendirmek ve gerekli tedbirleri almak aynı zamanda çalışanlarla iş birliği yapmak zorundadır” dedi.

Çalışanların da iş güvenliği için sorumlulukları olduğu hatırlatan CEPHEDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu sözlerini şu cümlelerle bitirdi: “Çalışanlar öncelikli olarak işveren ile iş birliği içerisinde olmalı. Hem kendi hem de çalışma arkadaşlarının emniyetini gözetmeli. İş yerinde gördüğü emniyetli olmayan durum ve davranışları işverene raporlamalı. Kendilerine verilen ekipmanı amacı dışında ve emniyetsiz bir şekilde kullanmamalı. Şirket kurallarına uymalı. İş yerinde ve çalışma saatlerinde alkol almamalı. Çalışan, tehlikelerin farkında olmalı, emniyetli çalışabilmek için gereken tedbirleri öncelikle kendisi almalı ve bu konuda istekli olmalı. Tedbirlerde ve ekipmanlarda eksiklik veya uygunsuzluk varsa işvereni uyarmalı, önerileri açık yüreklilikle söylemeli.”