Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

DAIKIN ETKİN ÇÖZÜMLERİ İLE HASTANELERİN MÜCADELESİNE GÜÇ KATIYOR

FAHRETTİN TÜRKOĞLU
DAIKIN TÜRKİYE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI

VRV, klima santralleri, yüksek verimli chiller, fancoil ve Hoval merkezi ısıtma sistem ürünleri ile hastane projelerine komple paket çözümler sunan Daikin, bu sistemleriyle mikroorganizmaların üremesinin önüne geçerken, 7/24 çalıştırılabilen havalandırma çözümleriyle de taze havanın sürekliliğini sağlayarak, pandemi sürecinde hastanelerin mücadelesine katkıda bulunuyor.

Daikin’in bugün tüm dünyada iklimlendirme sektörünü domine eden lider bir marka olduğunu söyleyen Daikin Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Fahrettin Türkoğlu; Daikin’in faaliyete başladığı 1924 yılından bu yana ısıtmadan soğutmaya, havalandırmadan kimyasallara kadar tek uzmanlık alanının iklimlendirme olduğunu belirtti. Bu alandaki ilkleriyle sektörün öncü ve mucit markası olarak tanındıklarını ifade eden Fahrettin Türkoğlu, “Türkiye’nin de aralarında yer aldığı 100’den fazla ülkede üretim tesislerimiz faaliyette. Global ciromuz 23 milyar doları buluyor. İklimlendirme sektöründe Türkiye’nin ürün gamı en geniş olan markasıyız. Isıtmadan soğutmaya, havalandırmadan nemlendirmeye, hava temizlemeye ve bireyselden ticari çözümlere kadar, her mevsim kullanıcılarımıza tam çözüm ve konfor sunuyoruz. Daikin sahip olduğunu geniş ürün gamında; VRV, klima santralleri, yüksek verimli chiller, fancoil ve Hoval merkezi ısıtma sistem ürünleriyle hastane projelerine komple paket olarak çözüm sunabilmektedir” dedi.

VRV SİSTEMLERİ, POLİKLİNİK VE HASTA ODALARINDA ETKİN ÇÖZÜM SUNUYOR

İçinde bulunduğumuz pandemi sürecinin, hastane projelerinde merkezi klima (soğutma ve ısıtma) ve havalandırma sistemlerinde önlemler alma ihtiyacı doğurduğunu belirten Türkoğlu, hastane projelerinde ısıtma ve soğutma fonksiyonları amaçlı VRV sistemlerinin, poliklinik ve hasta odaları için kullanıldığını, yoğun bakım odaları ve ameliyathane kısımlarında ise kullanılmadığını kaydetti. Mevcut hastane projelerinin poliklinik ve hasta odalarında kullanılan VRV iç ünitelerin filtre bakımlarının sıklıkla yapılması gerektiğine dikkat çeken Türkoğlu, konuyla ilgili şunları aktardı; “VRV iç ünitelerinde bulunan filtreler toz tutma özelliğine sahiptir, ancak doğrudan coronavirüse karşı kullanabileceğimiz filtre özelliği taşımamaktadır. Kanal içine veya odalara UVC filtre gibi uygulamalar yapılabilmektedir. Dairesel atışlı kaset, orta statik basınçlı kanallı  ve yüksek statik basınçlı kanallı ile F8 sınıf filtreyi opsiyonel kullanabiliyoruz. VRV dış ünitelerle, klima santrallerinin DX bataryalarını besleyebiliriz.”

PANDEMİ SÜRECİNDE HAVALANDIRMA SİSTEMİ 7/24 TAZE HAVA İLE ÇALIŞTIRILMALI

Hastane projelerinde havalandırma sistemlerinin öneminin arttığını ifade eden Türkoğlu, havalandırma sisteminin pandemi sürecinde 7/24 çalıştırılması gerektiğini söyleyerek; “Havalandırma sistemlerinin taze hava miktarının artması, mümkünse yüzde 100 taze hava ile çalıştırılması gereklidir. Odalardaki taze hava miktarına uyulmalı ve hiçbir havalandırma tesisatlarında karışım havası kullanılmamalıdır. Taze havanın ve nemin kontrol edilmesi önemlidir. Mevcut havalandırma sistemlerinin filtreleri daha sık dezenfekte edilerek veya değiştirilerek bakımı yapılmalıdır. VRV sistemi ile kullanılan ısı geri kazanımlı havalandırma cihazlarımız (VAM, VKM ve Modular L Smart) hastane projelerinde poliklinik ve hasta odaları için kullanılmaktadır. ePM1 yüzde 55 (F7) , ePM1 yüzde 70 (F8) ePM1 yüzde 80’e (F9) kadar filtre seçenekleri mevcuttur. Hastanelerdeki septik (-) ve aseptik (+) hijyen alanları kesinlikle tam havalı sistemlerle yapılmalı ve yüzde 100 taze havalı olmalıdır. Hastane projelerinde ameliyathane ve yoğun bakımları, sürekli pozitif basınçta tutulurken (ameliyathane içinden dışına doğru hava akışı), pandemi yoğun bakım ünitelerinde ise tam tersi negatif basınçta (dışarıdan yoğun bakım içine hava akışı) tutulmalıdır. Mevcut hastanelerin yoğun bakımları da bu şekilde değiştirilmelidir. Bu bölümleri içeren binalarda dışa atılan hava kanalı üzerine HEPA filtre konulması önemli ve gereklidir” dedi.

DAIKIN FANCOILLER İLE MİKROORGANİZMALARIN ÜREMESİNİN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Daikin fancoillerin yüksek filtrasyon özellikli, düşük ses seviyeli ve ince yapısı ile hastane odalarında maksimum verim ve konfor sağladığını vurgulayan Fahrettin Türkoğlu, konuyla ilgili şunları aktardı; “Standart olarak verilen özel dizayn drenaj tavası ile su birikmesini önleyerek mikroorganizmaların üremesinin önüne geçilmektedir. Hoval merkezi ısıtma sistem ürünleriyle kullanılacak mahalin ısınma ve sıcak su ihtiyacı karşılanmaktadır. Kullanım sıcak suyu sistemlerinde mevcut olabilecek biyolojik kirliliklerden biri Lejyonella bakterisidir. Lejyonella bakterisi, suda 20°C ve 50°C arasındaki sıcaklıklarda çoğalabilir. Hoval yüksek teknolojili otomasyonuna sahip özel boylerleri ile Lejyonella bakteri riskinin önüne geçilmektedir.”

DAIKIN KLİMA SANTRALLERİ AVRUPA HİJYEN STANDARDINI TAM OLARAK KARŞILIYOR

Daikin chiller ürününde bulunan özel kış kiti sayesinde ise, kış mevsiminde talep edilmesi halinde yüksek verimli soğutma gerçekleştirilebildiğini söyleyen Türkoğlu, “Daikin klima santralleri Sakarya-Hendek fabrikamızda üretilmektedir. Üretilen klima santralleri; DIN 1946-4, VDI 6022-1 ve DIN EN 13053 normlarına uygundur. Hijyenik klima santralleri genellikle hastane, ameliyathane, ilaç üretim tesisi gibi hassas havalandırma ihtiyacı bulunan mahallerde kullanılmaktadır. DIN 1946-4 Avrupa’da geçerliliği olan hijyen normudur. DIN 1946-4 standardı sağlık sektöründe kullanılan binalarda ve odalarda, havalandırma ve klima sistemlerini tanımlayan bir standarttır. Standartta bahsedilen mahaller; hastaneler, klinikler, hastane odaları, ameliyathaneler ve yoğun bakım üniteleridir. Bu standarda göre, tıbbi amaçla kullanılan odalar Sınıf I ve Sınıf II olarak sınıflandırılmıştır. Sınıf I’de 3 kademeli filtreleme ihtiyacı bulunmaktadır. (F7/F9/H13) Genel olarak operasyon odaları Sınıf I olarak adlandırılmaktadır. Hijyen seviyesi bakımından Sınıf 1a ve Sınıf 1b olarak ikiye ayrılmıştır. Sınıf 1a ve Sınıf 1b operasyon odasında maksimum düzeyde hijyen ve en az seviyede mikroorganizma miktarına ulaşma hedeflenmiştir. Ayrıca sınıf ayrımı gözetmeksizin ilki F7 sınıfı, ikinci olarak ise F9 sınıfı filtre dış havanın iki kademeli filtrasyonunu azami olarak gerekli görmektedir. Operasyon odalarının sınıflandırması sadece yetkili hijyen uzmanı tarafından yapılabilmektedir. VDI6022-1 standardı ise, temiz odalarda uygulanması gereken işlemleri kapsar” dedi.

KLİMA SANTRALLERİNDE BULUNMASI GEREKEN ÖZELLİKLER

 • Klima santrallerinde yer alacakları mahale uygun çeşitli özelliklere sahip filtreler kullanılabilmektedir. Klima santrallerinin üretimi terzi usulü olduğu için kullanılacak mahalin ihtiyacına uygun tüm ekipmanlar rahatlıkla cihaza dâhil edilebilmektedir. Klima santrallerinde genel mahallerde kullanım için F7 ve F9 filtre, ameliyathanelerde kullanım için ise daha hassas filtrasyon yapabilen HEPA veya ULPA filtreler kullanılmaktadır.
 • Klima santrallerinin iç kısımlarının temizliğe uygun olabilmesi amaçlı pürüzsüz yüzeyde olmalıdır. Kasada keşkin köşeler kullanılmamaktadır. Bu sayede pürüzsüz yüzeyde mikroorganizmaların oluşma ihtimali engellenmektedir.
 • Kasanın iç malzemesi paslanmaz çelik olmalıdır. Hava içerisindeki nem ve yoğuşmadan dolayı cihaz içerisindeki sacın paslanması bu şekilde önlenir. Ayrıca santral iç yüzeyi dezenfektan vb. uygulamalara karşı da dayanıklı olur.
 • Klima santralinin besleme havası tarafındaki tüm ekipmanlar (contalar ve sızdırmazlık maddeleri dahil) hijyen gerekliliklerine uygun olmalı ve mikroorganizma oluşumuna sebebiyet vermemelidir.
 • Drenaj tavaları paslanmaz çelikten yapılmalıdır.
 • Damper hava kaçağı sınıfı, en az DIN EN 1751’e göre Class 2 olup, daha sıkı sızdırmazlık gereklilikleri içinse Class 4 kullanılmalıdır.
 • Klima santraline hava giriş kısmında ön filtreleme, havanın çıkış noktasına ise son filtreleme uygulanmaktadır. Filtre değişimi sadece kirli havanın geldiği yönden yapılacak şekilde dizayn edilmelidir.
 • Fark basınç manometresiyle filtre kirliliği ölçülmeli ve orta kirlilikte ölçüm düzenli olarak yapılıp filtre değişimi sağlanmalıdır.
 • Hijyenik klima santrallerinde plug veya EC fan kullanılmaktadır.
 • Tüm hücrelerin aydınlatma armatürleri hijyenik tipte olmalıdır.
 • DIN 1946/4 ve VDI 6022/1 standartlarına uygun gerekli servis boşluğu bırakılmalıdır.
 • Full otomasyonlu, tak-çalıştır özelliğe sahip olmalıdır.
 • Susturucular ikinci ve üçüncü kademe filtre arasında bir yerleşime sahip olmalıdır. Susturucu kasetleri en az 304 kalite paslanmaz sacdan yapılmalıdır.
 • Cihazda bulunan servis kapıları yardımıyla cihaz içerisine kolay erişebilirlik ve bakım kolaylığı sağlanmalıdır. Aynı zamanda içerisindeki tüm komponentlerin kolay temizlenebilir oluşu, Lejyonella gibi bakterilerin oluşumunu da engeller.