Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

DOKA KALIP İSKELE GENEL MÜDÜRÜ ENDER ÖZATAY’DAN 2020 İNŞAAT SEKTÖRÜ DEĞERLENDİRMESİ

“Piyasaya sunduğumuz yeni sistemlerle farklı projelere ve pazarlara hizmet verebilmeyi amaçladığımız 2019 yılında ihracatımızı artırarak çift haneli büyüme gerçekleştirdik. Önümüzdeki dönemde dijitalleşme alanındaki yatırımlarımızı arttıracağız. 2020 için daha stabil bir pazar öngörüyor, piyasanın bir süre sonra yavaş yavaş yükselişe geçeceğini düşünüyoruz.”

2019 yılı iç pazarda bir miktar daralmayla başladı. İç pazardaki çimento tüketiminin yüzde 40’a varan oranda düşmesi, inşaat sektöründeki tüm paydaşları etkiledi. Kalıp ve iskele firması olarak inşaat sektörünü yakından takip ettik. 2019 için agresif büyüme planları yerine, piyasaya sunduğumuz yeni sistemlerle farklı projelere ve pazarlara hizmet verebilmeyi amaçladık. Doka Kalıp ve İskele olarak, küçülen pazarda ciro kaybı yaşamadık. Sektördeki yüzde 50’ye yakın küçülmeye rağmen diğer yandan ihracatımızı arttırarak çift haneli büyüme gerçekleştirdik. Yıl içerisinde satışlarımızın önemli bir oranını yurtdışı işlerden gerçekleştirdik. Firmamız projelere özel çözümler ve mühendislik hizmeti sunan bir yapıya sahip. Hâlihazırda zaten çok geniş ve her talebe adapte edilebilen bir ürün gamımız var. Gelişen ve değişen talepler ürün portföyümüzü daha da genişletmemizi sağlayabiliyor.

GENİŞ BİR COĞRAFYAYA İHRACAT YAPIYORUZ

Firma olarak 2020 yılında da müşteri odaklı yaklaşımımızı koruyarak, iş güvenliği ve hızı ön planda tuttuğumuz sistemlerimizle kalıp-iskele sektörünün gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyoruz. 2020 yılı için daha stabil bir pazar öngörüyor ve piyasanın bu seviyeden daha fazla aşağı bir seviyeye ineceğini düşünmüyoruz. Piyasanın bir süre daha bu seviyelerde devam ettikten sonra yavaş yavaş yükselişe geçeceğini düşünüyoruz. Tüm hazırlığımızı, 2020 yılında da işlerin bu şekilde devam edeceği düşüncesiyle gerçekleştirdik. Geniş bir coğrafyaya ihracat yapıyoruz. Doka Türkiye’den hizmet alan ülkeler; Irak, Azerbaycan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kazakistan ve Cezayir. Dış pazarda sorumluluk alanımız olan Orta Asya ülkeleri, Irak ve Azerbaycan’da büyümenin devam edeceğine inanıyoruz. Kazakistan’da yeniden yapılanıyoruz. Özbekistan, Irak ve Azerbaycan’da da çalışmalarımız devam ediyor. Bu perspektifte oradaki pazarlarda da çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

DOKA KALIP İSKELE GENEL MÜDÜRÜ ENDER ÖZATAY

VERİMLİLİĞİ ARTIRMANIN YOLU DİJİTALLEŞMEDEN GEÇİYOR

Dünyada büyük bir dijital değişim yaşanıyor. Endüstri 5.0’ın konuşulduğu günümüzde maalesef inşaat sektörü en verimsiz iş kollarından birisi olarak kaldı ve verimlilik yüzde 40’lar seviyesinde. Bu, bize yaptığımız her işi neredeyse iki kez yaptığımızı söylüyor. Daralan pazarlarda artan marj baskısıyla başa çıkabilmek için firmaların verimliliklerini arttırmaları gerekiyor. Bunun da yolu dijitalleşmeden geçiyor. BİM ve benzeri dijital projelere 2019 yılı boyunca yatırım yaptık, önümüzdeki dönemde de dijitalleşme alanındaki yatırımlarımızı arttıracağız. 2020 yılında tüm tasarımlarımızı 3 boyutlu olarak gerçekleştirmek istiyoruz. Çalışanlarımızı bu konuda yoğun eğitimlere tabi tutuyoruz. Mühendislik ekibimizde 3 boyutlu tasarım yapmayı bilmeyen kimse kalmayacak. Bu süreç sonunda verimliliğimizi çok yüksek oranda artıracağımıza inanıyoruz.

E-TİCARETİN PAYINI YÜZDE 10’A ÇIKARMAYI HEDEFLİYORUZ

Ayrıca eylül ayında e-ticaret sitemizi kurarak internetten satışlara başladık. Bu anlamda ilk defa e-ticarete geçen Kalıp firmasıyız. Dört ay içerisinde internet satış oranı toplam satışlarımızın yüzde 5’ine ulaştı. Bu noktada hedefimiz, e-ticaretin payını toplam satışlarımız içerisinde yüzde 10’a çıkarmak. 2019 yılında tamamı ödenmiş sermayemizi 80 milyon TL artırarak 180 milyon TL’ye çıkardık. Çok güçlü sermaye yapımızla da sektörümüzdeki en güvenilir oyunculardan biri olmaya devam edeceğiz.