Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ISI YALITIMI İÇİN ENERJİ BAKANLIĞI İLE İZODER’DEN GÜÇ BİRLİĞİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, ısı yalıtımı uygulamalarını iki katına çıkarmak için sektör çatı kuruluşu İZODER’in de dahil olduğu bir çalışma yürüttüklerini, maliyetlerin asgariye indirildiği, süreçlerin kolaylaştırıldığı bir kampanyayı önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. 

KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Özdil Nami ise İZODER ile Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası arasında, ‘KKTC’de enerji verimliliği sağlamak üzere başlatılan iş birliğini desteklediklerini belirtti.

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda 10. Enerji Verimliliği Forumu ve Fuarı düzenlendi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez fuarın açılış konuşmasını yaptı.

Bakan Dönmez, “Kamu binalarının enerji verimliliği konusunda performansını artırmak için çalışma başlattık. Sivil konutlarda ise şu anda ortalama yıllık 150 bin konutun ısı yalıtımı yapılıyor. Hedefimiz, bunu yıllık iki katına çıkarmak. Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız, keza bu projeye finansman sağlayabilmesi için Türkiye Bankalar Birliğimiz, sektör çatı kuruluşumuz İZODER ve Enerji Verimliliği Derneği, maliyetlerin asgariye indirildiği, süreçlerin kolaylaştırıldığı ve uygulama kalitesinin denetim altına alındığı bir kampanyayı da önümüzdeki haftalarda kamuoyu ile paylaşacağız. Çalışmalar tamamlandıktan sonra vatandaşımıza, uzun vadeli, ödenebilir bir kredi sunacağız. Çok düşük aylık taksitli kredi ile ısı yalıtımı işini de kökünden çözmüş olacağız. Amacımız budur” dedi.

İZODER–KTMMOB İŞ BİRLİĞİ YAPIYOR

KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Özdil Nami ise açılış konuşmasında, 12-13 Mart 2019 tarihlerinde İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen ve Başkan Yardımcısı Ertuğrul Şen’in Kıbrıs Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (KTMMOB)’ni ziyareti sırasında imzalanan, “Enerji Verimliliği ve Isı Yalıtımı-Türkiye’deki Uygulamalar” ile ilgili teknik iş birliği protokolünü desteklediklerini açıkladı.

KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Özdil Nami, “Enerji verimliliği konusunda ilgili odalar, akademisyenler ve uzman kişilerle birlikte, yeni bir enerji verimliliği yasasını 2019’da bitirecek şekilde çalışıyoruz. Bu çerçevede İZODER ile Kıbrıs Türk Mimar ve Mühendisler Odası arasında KKTC’de enerji verimliliğini sağlamak üzere başlatılan ilk iş birliğini büyük bir memnuniyetle karşılıyoruz. Bu çalışmaya her türlü desteği vermeye devam edeceğiz” dedi.

DENEYİMLERİMİZİ KTMMOB İLE PAYLAŞARAK İSRAFIN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen yalıtım sektörünü temsil eden çatı kuruluş olarak İZODER’in Türkiye’de yalıtım bilincini yaygınlaştırmak amacıyla tam 26 yıldır faaliyet gösterdiğini söyledi.

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, “İmzaladığımız iş birliği protokolü ile bugün dünyanın en çok konuştuğu ‘enerji verimliliği’ konusundaki birikim ve deneyimimizi, KTMMOB ile paylaşacağız. Ülke olarak tüketilen toplam enerjinin yüzde 40’ının binalarda israfa dönüşmesi, hepimizin cebinden para çıkması demektir. Dolayısıyla ısı yalıtımının hepimizi ilgilendiren bir boyutu var. Alacağımız önlemlerle de bu israfın önüne geçmemiz mümkün. Vatandaşı, sektör aktörlerini ve karar vericileri bu noktada bilinçlendirmeyi hedefliyor, bunun için kamuyla ortak hareket etmemiz gerektiğine inanıyoruz. İnanıyoruz ki, enerji verimliliği sağlayan ısı yalıtımı uygulamalarının, KKTC vatandaşına, sektöre ve ekonomiye katkısı büyük olacak” diye konuştu.

İZODER’DEN ULUSLARARASI GÜRÜLTÜ FARKINDALIK GÜNÜ AÇIKLAMASI

Uluslararası Gürültü Farkındalık Günü kapsamında da açıklama yapan İZODER Başkanı Levent Pelesen sağlıklı, güvenli ve konforlu bir yaşam için ses yalıtımının önemine dikkat çekti. İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Gürültü, ruhsal ve fiziksel açıdan sağlığımızı 35 kritik etki ile tahrip ederek, toplumsal uyum ve verimliliğimizde derin yaralar açıyor. Özellikle çocuklarımızı fizyolojik, bilişsel ve duygusal açıdan olumsuz etkiliyor” dedi.

Gürültünün insanlar üzerinde yarattığı sağlık sorunlarına değinen İZODER Başkanı Pelesen, şöyle konuştu; “Gürültü, ruhsal ve fiziksel açıdan sağlığımızı 35 kritik etki ile tahrip ederek, toplumsal uyum ve verimliliğimizde derin yaralar açıyor. Ayrıca çocuklarımızı hem fizyolojik, hem bilişsel, hem de duygusal açıdan olumsuz etkiliyor. Ses ve gürültü, sürekliliğine, dozuna ve kişilik özelliklerine bağlı olarak hepimizde farklı yoğunlukta etki yaratıyor. Gürültü kirliliğinin yıkıcı ve kalıcı etkileri göz ardı edilmemeli, alışma eğilimine kapılmamalı, kontrolsüz ses ve gürültü ile baş etmeyi önlemeyi başarmalıyız.”