Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

REHAU STADYUMLARDA ÇİM SAHA ALTTAN ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİNİN MARKASI OLARAK ÖNE ÇIKIYOR

Dünya çapında 200’e yakın çim saha referansına sahip olan REHAU, futbol sahası uygulamalarında Gentem Mühendislik işbirliği ile 26 futbol stadyumunun çim saha alttan ısıtma ve soğutma sistemlerinde yer aldı. Firma ayrıca Pe-Xa boruları ile hem soğutma hem de ısıtma sisteminin çalıştığı Türkiye’deki ilk futbol sahası olma özelliğine sahip Hatay Stadyumu’na imza attı.

Çim, her yerde karşılaşılabilen, doğal olarak yetişebilen, golf ve futbol sahalarında kullanılması durumunda oldukça maliyetli ve zor bakım işlemlerine ihtiyaç duyan bir bitki türüdür.

Günümüzde futbol kulüplerinin çim bakımı için büyük bütçeler ayırdığını belirten Gentem Mühendislik Kurucu Ortağı Gültekin Şahin, “Kulüpler, bununla ilgili bakım profesyonellerine ciddi miktarda bedeller ödemektedir. Çim, bir canlı türü olduğu için diğer canlılarda olduğu gibi ideal bir yaşam ortamında kendisinden beklenen en iyi performansı vermektedir. Çim, kök sıcaklığı 10 °C’nin altında olduğu zaman bitki kendisini tohuma çekmektedir. Kök sıcaklığı 25 °C’nin üzerinde olduğu zaman ise, çim yapraklarının mukavemeti azalmaktadır. Bu uygun ortamı sağlayabilmek için yapılan çalışmalar; ısıtma, soğutma, havalandırma, sulama, drenaj, suni güneş ışıklandırma ve örtme gibi uygulamalardır” dedi.

ÇİM SAHA BİR STADYUMUN KALBİ KONUMUNDA

Türkiye’de son yıllarda yoğun bir şekilde stadyum inşaatlarına ağırlık verildiğini söyleyen Gültekin Şahin, şöyle konuştu: “Yurtdışında da özellikle Rusya’da yeni stadyum inşaatları devam etmektedir.

Stadyumlar, mimariden başlayarak tüm detayları çok özenli şekilde yapılan projelerdir. Çim saha kısmı bir stadyumun kalbi konumundadır. Dünya çapında yaklaşık 200 adet çim saha referansına sahip olan REHAU, futbol sahaları uygulamalarında Gentem Mühendislik ile işbirliği içerisinde 26 adet futbol sahasının çim saha alttan ısıtma ve soğutma sistemlerinin öne çıkan markası olmuştur.”

HATAY STADYUMU, PE-XA BORULARLA SOĞUTMA VE ISITMA SİSTEMİNİN ÇALIŞTIĞI TÜRKİYE’DEKİ İLK FUTBOL SAHASI

Beşiktaş Vodafone Park, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadyumu, Galatasaray Türk Telekom Stadyumu, Spartak Moskova Arena, Krasnodar Arena, Taşkent Bunyodkor Arena, Başakşehir Fatih Terim Stadyumu ve Antrenman Sahası, Kasımpaşa Kemerburgaz Antrenman Sahası, Bursaspor Timsah Arena, Kayseri Kadir Has Stadyumu, Ankara 19 Mayıs Stadyumu, Ankara Eryaman, Trabzon, Samsun, Sakarya, Kocaeli, Gaziantep, Eskişehir gibi yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere toplamda yirmi altı adet futbol sahasının çim saha alttan ısıtma sistemlerini yapan Gentem Mühendislik firmasının kurucu ortağı Gültekin Şahin, Hatay Stadyumu’nun Pe-Xa borular ile hem soğutma hem de ısıtma sisteminin çalıştığı Türkiye’deki ilk futbol sahası olma özelliğine sahip olduğunu belirtti. 

Şahin, “Yine bir ilk uygulama olarak, bir futbol sahasının 12 farklı alanı için 12 ayrı kontrol tekniği uygulanarak sıcaklıkları çok hassas şekilde kontrol edilmektedir” dedi.

YERLEŞTİRİLEN SENSÖRLERLE ÇİM KÖKLERİ DÖRT MEVSİM KONTROL ALTINDA

Kış aylarında doğalgazlı kazanlar ile ısıtılan suyun, eşanjör ve pompalar yardımıyla sahaya kadar ulaştırılması ve burada REHAU Pe-Xa borular ile sahanın her metrekaresine bu ısının aktarılması sayesinde, futbol sahasındaki çim köklerinin her zaman 10 °C’nin üzerinde olacağını aktaran Şahin; “Yerleştirilen sensörler ile bilgisayar tarafından sürekli izlenen çim kökleri, istenilen şartları sağlayabilmek için otomasyon sistemi ile ayarlanan pompa ve vanalar sayesinde kış aylarında da canlı kalacak” diye konuştu. Farklı şartlar sebebiyle sıcaklık farkı oluşabilecek 12 ayrı bölgenin, hassas otomasyon kontrolü ile dengelendiğini vurgulayan Şahin, sözlerine şunları ekledi; “Yaz aylarında sıcak ve güneşli havalarda çok ısınan çim kökleri, yine bu sistem ile soğutularak gelişimine devam edecek ve yılın her günü gelişmesini sürdürecektir. Ülkemizin yeni stadyumları arasına katılan Hatay Stadyumu tüm sporseverler ve mekanik tesisat sektörü için güzel bir uygulama olmuştur.”