Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

VEFA GROUP İCRA KURULU BAŞKANI TURAN KOÇYİĞİT’TEN 2020 SEKTÖR DEĞERLENDİRMESİ

“2019’un ilk iki çeyreğinde ortaya çıkan negatif büyüme rakamları inşaat sektöründe üretim yapan firmaları da olumsuz etkiledi. Ürettiğimizin yarısından fazlasını ihraç etsek de iç piyasadan dolayı biz de olumsuz etkilendik. 2020 hedeflerimiz arasında; ürettiğimiz ürünlerin ihracat oranını yüzde 80’e çıkarmak, know-how ve teknoloji transferine ağırlık vermek ve yurtdışında bir ülkede yatırım yapmak var.”

2018 yılının üçüncü çeyreğinde ülkemizde yaşanan ani döviz yükselişi nedeniyle bankalar faizleri artırdı. Bu nedenle zaten çeşitli sıkıntıların yaşandığı inşaat sektörü, 2019 yılına daha kötü bir giriş yaptı. 2019 yılı ilk iki çeyrekte negatif büyüme rakamları ortaya çıktı. Doğal olarak ülkemizde inşaat sektörüne yönelik üretim yapan firmalar da bu durumdan olumsuz etkilendi.

Biz de her ne kadar ürettiğimizin yarısından fazlasını ihraç eden bir firma olsak da iç piyasadan dolayı olumsuz etkilendik. 2019 yılında yurtdışında da büyüme rakamları çok düşük seviyelerdeydi. Bu nedenle biz de verimlilik odaklı çalışma prensibi ile kârlılıktan daha çok mevcut durumumuzu korumaya devam ettik.

2020 yılının 2019 yılına göre daha iyi geçeceğinin sinyallerini alıyoruz. Türkiye faizlerin aşağı çekilmesi nedeniyle inşaat sektöründe hareketlilik olacak ve bu kapsamda yüzde 5 gibi bir büyüme öngörüyoruz.

Ürettiğimizin yüzde 80’ini yurtdışına ihraç etmek üzere planlamalar yapıyoruz. Vefa olarak en az yüzde 30’luk bir büyüme öngörüyoruz. Know-how ihracatına odaklanarak daha yüksek kâr marjına ulaşacağımıza inanıyoruz.

YURTDIŞINDA YATIRIM YAPMAYI DA HEDEFLİYORUZ

Firma olarak 2020 hedeflerimiz arasında ürettiğimiz ürünlerin ihracat oranını yüzde 80’e çıkarmak, know-how ve teknoloji transferine ağırlık vermek ve yurtdışında bir ülkede yatırım yapmak var.