Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

VESTEL VRF İKLİMLENDİRME SİSTEMLERİ KONFORLU VE TEMİZ BİR ORTAM YARATIYOR

Vestel, VRF sistemleriyle hastaların güvenle kalabileceği odalar hazırlamak, havadaki tozu filtrelemek, daha konforlu ve temiz bir ortam yaratmak için ideal iklimlendirme çözümleri sunuyor. Her hastaya uygun oda sıcaklığı opsiyonu ile daha hassas ve homojen sıcaklık dağılımları yapılabilmesine imkân veren Vestel VRF iklimlendirme sistemleri, sessiz çalışma ve akıllı hassas başlama teknolojileriyle de ön plana çıkıyor.

Vestel, hastanelere yönelik sunduğu daha yüksek kapasiteli, güçlü fan sistemine sahip, homojen hava dağılımı yapan VRF sistem klimalarıyla sağlıklı ortamlar yaratıyor. Her zaman temiz havaya ve eşit sıcaklık değerlerine ihtiyacı olan hastaneler için iklimlendirme çözümü olarak bilinen Vestel VRF klima sistemleri sayesinde gerekli tüm koşulların sorunsuzca sağlandığını belirten Vestel Ticaret A.Ş / Online & Kurumsal Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Güler, Vestel VRF iklimlendirme sistemlerinin, hastaların güvenle kalabileceği odalar hazırlamak, havadaki tozu filtrelemek, daha konforlu ve temiz bir ortam yaratmak için çözümler ürettiğini kaydetti.


EYÜP GÜLER
VESTEL TİCARET A.Ş. ONLINE & KURUMSAL SATIŞ GMY

HASTANELERDE YÜKSEK KAPASİTELİ, HOMOJEN HAVA DAĞILIMI YAPAN VRF SİSTEM KLİMALAR KULLANILMALI

Konfor hassasiyetinin en fazla önem arz ettiği alanlardan biri olan hastane iklimlendirmesinin çok dikkatle ele alınması gerektiğini vurgulayan Eyüp Güler, şunları söyledi; “Hastaneler için genellikle daha yüksek kapasiteli, güçlü fan sistemine sahip, homojen hava dağılımı yapan VRF sistem klimaları kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra odadaki kişi sayısı, oda sayısı ve içeride bulunan cihaz sayısı vb. etkenler dikkate alınarak projelendirme esnasında kapasite seçimleri doğru olarak yapılmalıdır. Klima ve havalandırmanın olmadığı bir yerde sağlıklı bir ortam söz konusu değildir. Bu ortamlarda sürekli mikroorganizmalar ve partiküller oluşacağından dolayı istenilen sağlıklı ortam sağlanamayabilir. İyi tasarlanmış bir hastane klima ve havalandırma projelendirilmesi ile ortam tozdan ve kokulardan arındırılır.”

DOĞRU KAPASİTELİ CİHAZ SEÇİMİ ÖNEMLİ

Hastanelerde konfor hassasiyeti biraz daha üst seviyede oluşacağı için kapasite seçiminde bu durumun göz önünde bulundurulup, daha doğru kapasiteli cihazlar seçilmesi gerektiğini ifade eden Güler, hastanelerde Heat Recovery sistemlerin de sıklıkla tercih edildiğini belirterek; “Heat Recovery sistemlerde MS kutuları odaların içlerine değil de, hol boşluklarına ya da mekanik odalara konulmalıdır. Hastaların konfor hassasiyetleri üst seviyede olacağı için bu durum önem arz etmektedir” dedi.

UZUN METRAJLI BAKIR BORULAMAYA DİKKAT

Hastanelerdeki VRF sistemlerinde uzun metrajlı bakır borulama yapılmamasına dikkat edilmesi gerektiğini aktaran Güler, “Uzun metrajlı bakır boru hattı çekilmesi sistemde çok fazla miktarda R410a gaz bulunmasına sebebiyet verir. Projenin tasarım aşamasında zonelama yapılmalıdır, bu sayede bakım ve servis verilebilirlik kolaylaşacaktır” diye konuştu.

HASTAYA UYGUN ODA SICAKLIĞI OPSİYONU VESTEL VRF SİSTEMLERİ İLE MÜMKÜN

“Hastanelerde kullanılan iklimlendirme sistemlerinin öneminin arttığı bugünlerde solunan havanın kalitesi de ön plana çıkıyor” diyen Güler, konuyla ilgili şunları paylaştı; “Filtre temizliği hatırlatmasını Vestel kablolu kumanda, kullanıcılar için yapıyor. Vestel kablolu kumanda iç ünitenin toplam çalışma süresini kaydediyor ve toplam çalışma süresi önceden ayarlı değere ulaştığında kumanda, kullanıcıya iç ünitenin hava filtresini temizlenmesi gerektiğini hatırlatıyor. Ayrıca Vestel VRF iç üniteleri, filtre temizliği erişimi için kolay bakım imkânı sunuyor. Filtrenin düzenli olarak temizlenmesi, iç mekân havasını sağlık için temiz ve taze tutuyor. Bunun yanı sıra hastanelerde iklimlendirme sistemlerinin sağladığı konfor da önemli bir etmen. Vestel VRF iklimlendirme sistemleri sessiz çalışma ve akıllı hassas başlama gibi teknolojileriyle bu konuda da ön plana çıkıyor. Özellikle şu an içinde bulunduğumuz mevsim geçişi dönemlerinde merkezi iklimlendirme sistemlerinin en büyük eksikliklerinden olan, bir odada ısıtma yapılırken diğer odada soğutmanın aynı anda yapılamaması problemi Vestel Isı Geri Kazanımlı VRF iklimlendirme sistemleri ile son buluyor. Her hastaya uygun oda sıcaklığı opsiyonu Vestel VRF iklimlendirme sistemleri ile mümkün. Vestel diğer ürünlerde olduğu gibi iklimlendirme alanında da geniş ürün gamını değişen tüketici ihtiyaçlarına paralel olarak geliştirmekte. Eski konvansiyonel iklimlendirme sistemlerinde görülen ve kontrol edilemeyen sıcaklık dağılımı problemi çoğunlukla fiziki şartlarla ilgili şikâyetlerin başında yer alıyor. Vestel VRF iklimlendirme sistemleri ile daha hassas ve homojen sıcaklık dağılımları yapılabilirken isteğe bağlı olarak aynı mahal içerisindeki farklı alanlardaki sıcaklık ayarı değiştirilebilir.”

AYRI TEMİZ HAVA GİRİŞ PORTU, KONFORLU VE SAĞLIKLI BİR ORTAM YARATIR

Vestel VRF sistemleri iç ünitelerinin, hava filtreleriyle hijyenik bir ortam oluşturduğunu belirten Eyüp Güler; “Hem taze hava filtrasyonu hem de ısıtma/soğutma işlemi tek bir sistemde elde edilebilir. İç üniteler ve taze hava işleme ünitesi aynı soğutma gazı sistemine bağlanabilir. Yüksek kalitede hava için ayrı temiz hava giriş portu, konforlu ve sağlıklı bir ortam yaratır. Filtreleme teknolojileri, kirli havayı ve polenleri filtreler. Temiz, sağlıklı ve doğal bir hava beslemesi sunar. Taze hava içeri aktarılır, böylece sağlıklı ve konforlu bir yaşam ortamı sağlanır” dedi.