Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

YENİ NESİL SANAYİ SİTESİ MSM, SANAYİDE VERİMLİLİĞİN VE ALTYAPININ ÖNEMİ DÜŞÜNÜLEREK TASARLANDI

“İyi yapılandırılmış ve tasarlanmış nitelikli sanayi ve depolama binalarına ihtiyacın görülmesiyle geliştirilmiş, konsept bir proje olan Modern Sanayi Merkezi, İstanbul’da üretim yapan orta ölçekli sanayiciler ve lojistik firmalarının yanı sıra yerli ve yabancı yatırıcıları hedefliyor. Yeni nesil sanayi sitesi olarak tasarlanan ve prestijli üretimi vadeden proje, modüler yapısı sayesinde işletmelerin işini büyütürken taşınma derdini ortadan kaldırıyor. Sanayi ve günlük yaşamı aynı çatı altında buluşturan ve sunduğu birçok avantaj ile öne çıkan MSM’de teslimler ise 2020 sonunda olacak.”

Modern Sanayi Merkezi’nin doğuşunu anlatır mısınız?

MSM, gayrimenkul piyasasındaki organize – iyi yapılandırılmış ve tasarlanmış nitelikli sanayi ve depolama binalarına ihtiyacı gören, biri bu tür binaların müteahhidi diğeri yatırımcı iki ortak tarafından avantajlı lokasyon olarak seçilen Esenyurt bölgesindeki arayışları sonucu geliştirilmiş konsept bir projedir. Etiman Grup, şu an Modern Sanayi Merkezi’nin inşasının sürdüğü bölgede daha önce büyük fabrika ve lojistik depoları yapan bir firmadır. Etiman Grup bu projelere devam ederken, bölgede çok sayıda yükleme – boşaltması kolay, küçük metrajlı alan ihtiyacını ve var olan projelere taleplerin yoğunluğunu fark etti. Bunun ardından genel piyasa ve fizibilite araştırmaları yaparak, Esenyurt Akçaburgaz – Çakmaklı Sanayi, İstanbul’un toplam sanayisinin yüzde 28-30’unu barındırdığını ve Türkiye toplam ihracatının yüzde 7’sinin bu bölgeden yapıldığını tespit etmiştir. Araştırma sonuçlarının yanı sıra İkitelli, Bayrampaşa, Topkapı, Zeytinburnu gibi lokasyonlarda sanayiye uygun olmayan alanlarda yapılan üretimin varlığı da bu fikrin olgunlaşması ve hayata geçmesini hızlandırdı. Bu süreçte ‘sanayi bölgeleri dışında, kamu yönetimleri tarafından konut bölgelerindeki üretimin sanayi bölgelerine taşınması’ konusunda alınan prensip kararları da Modern Sanayi Merkezi projesine olan inancı güçlendirmiştir.


OGEDAY ÇUHADAR
ALZAMİL YATIRIM MÜDÜRÜ
 

Modern Sanayi Merkezi’nin kurucu firmaları kimlerdir?

Modern Sanayi Merkezi’nin fikir babası, Etiman Grup’un kurucusu ve aynı zamanda yöneticisi Mahmut Yılmaz’dır. Proje tasarlandıktan sonra inşa edileceği arsanın üretim haklarının sahibi olan, 48 sanayicinin kurduğu bir kooperatif olan Haliç Alibeyköy Baraj Bölgesi ve Toplu İşyeri Kooperatifi ile 2016 yılında görüşmeler başlatılmıştır. 27 yıllık bir kuruluş olan ve mali yapısı 1,2 milyar TL olan kooperatif ile yapılan görüşmeler sonucunda ‘hasılat paylaşım’ yönteminde anlaşılarak 2017 yılında projenin inşasına başlanmıştır. Proje inşaatı devam ederken Türkiye’de pek çok gayrimenkul projesinin de yatırımcısı olan Suudi asıllı AlZamil Grup’a projeye ortaklık teklifi götürülmüş ve 2017 yılının ekim ayında ortaklık başlamıştır.

Projenin yatırım maliyeti nedir?

Projenin toplam maliyeti arsa payı dâhil 300.000.000 TL’nin üzerindedir.

ORTA ÖLÇEKLİ SANAYİCİLER VE LOJİSTİK FİRMALARI HEDEFLENİYOR

Proje kimleri hedeflemektedir?

Projede ilk hedeflenen; projenin ortaklarından olan Haliç Alibeyköy Baraj Bölgesi ve Toplu İşyeri Kooperatifi üyeleri ve onların tedarikçileri olan orta ölçekli işletmelerdir. Ayrıca şehir içinde kalan ve konut bölgelerinde zorunlu sanayi bölgesine geçmek isteyen orta ölçekli işletmeler ve bölgedeki diğer fabrikaların tedarikçileridir. Geniş ölçekte Modern Sanayi Merkezi, İstanbul’da üretim yapan orta ölçekli sanayiciler ve lojistik firmalarını hedefliyor. Üreticiler ve lojistikçilerin yanı sıra yerli ve yabancı yatırıcılar da Modern Sanayi Merkezi’nin hedef kitlesi arasındadır.

MODÜLER YAPISI İLE İŞLETMELERİN İŞİNİ BÜYÜTÜRKEN TAŞINMA DERDİNİ ORTADAN KALDIRIYOR

Projenin benzerlerinden farkları nelerdir?

Proje, benzer projelerden farklı olarak; geniş iç yolları yükleme ve boşaltma esnasında herhangi bir sıkışıklığa ve beklemeye gerek olmayacak şekilde tasarlanmıştır. Geniş tır rampası, aynı anda her kata iki noktadan giriş imkân veriyor ve iniş ve çıkışın kolayca yapılmasını sağlıyor. Modüler yapısı, işletmelerin işini büyütürken taşınma derdini ortadan kaldırıyor. Statik açısından her türlü sanayi kuruluşunun üretimine imkân sağlıyor. Elektrik altyapısı talebe uygun enerjiyi üreticilere temin ediyor. Çatı katında geniş otopark ve asansörler otopark sorununu ortadan kaldırıyor ve işyerine olabildiğince rahat ve kısa zamanda ulaşılıyor.

YENİ NESİL SANAYİ SİTESİ OLARAK TASARLANAN PROJE, PRESTİJLİ ÜRETİMİ VADEDİYOR

Çalışanların çalışma stresinden uzaklaşmaları ve kendilerine zaman ayırabilmeleri için çatı katında kafe ve restoranların yer aldığı yaşam alanı bulunuyor. Siteye giriş çıkışlar iki tarafında bulunan 20 ve 30 metrelik imar yollarıyla sağlanıyor. Bu sistem ile giriş çıkışlar kısa sürede yapıldığı gibi site etrafındaki bekleme trafiği de bertaraf edilmiş oluyor. Siteye gelir sağlayacak alanlar sayesinde düşük aidat garantisi veriyor. Ortak jeneratörlerle elektrik kesintisi durumunda 24 saat hizmet veriyor. ‘Kaset Kalıp’ sistemi ile çözülen statik altyapı her türlü makinenin yerleştirilmesine imkân tanıyor. Hiçbir masraftan kaçınılmadan ‘Yeni Nesil Sanayi Sitesi’ olarak tasarlanan proje prestijli bir üretimi vadediyor. İmalat ve ofis tasarlamak için iç mekânlarda asma kat ofis katları yapılmasına imkân sağlıyor. Sitenin inşaatı, gelecek yıllardaki genel tüm sorunlar -özellikle deprem gibi doğal afetler- hesap edilerek en üst bilgi, teknoloji ve sistemler kullanılarak inşa ediliyor. Benzer projelerde kapalı metrekare çoğaltmak istenirken, Modern Sanayi Merkezi; sektörel gerekliliklere uygun ve alanın en verimli şekilde kullanılması için tasarlanan bir mimari sunuyor.

Projede hedeflenen satış rakamları yakalandı mı? Teslim tarihiniz nedir?

Proje 2018 yılında geliştirilmeye başlanırken ortaya konan satış hedefleri yaşanan krizler nedeniyle piyasaya uyumlu hale gelmek adına revize edildi, belirlenen hedefler doğrultusunda satışlarımız devam etmektedir. Teslim tarihi 2020 sonu olarak belirlenmiştir.

MSM’DE SANAYİ VE GÜNLÜK YAŞAM BİR ARADA

Eklemek istedikleriniz?

Makro ve mikro gelişmelerin etkisi ile bazı sektörlerde ve elektronik ticarette yaşanan ciddi ticaret ivmesi sonucunda özellikle bazı sanayici gruplar ve depolama lojistik işleriyle uğraşan piyasa aktörlerinden projenin teknik özellikleri yanında lokasyonunun da çok cazip olması nedeniyle ciddi talep alıyoruz. Aşağıda yer alan konular projeye olan talebin ana sebepleridir:

  • MSM projesinin yeni nesil sanayi sitesi olması,
  • Projede sanayi ile günlük yaşamın bir arada olması,
  • Az sayıda bağımsız bölüm olması nedeniyle butik bir sanayi sitesi olması,
  • Sanayide verimlilik ve altyapının önemi düşünülerek tasarlanmış bir sanayi sitesi olması,
  • Projenin istihdamın kolay sağlanabileceği bir sanayi bölgesinin tam ortasında olması,
  • Projeye ulaşımın çok kolay olması,
  • Hâlihazırda satış fiyatlarının çok uygun olması ve işini geliştirmek isteyen herkes için doğru proje olması,
  • Her türlü altyapının hazır olması,
  • MSM’de her şeyin en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş ve gerekli fizibilite çalışmalarının yapılmış olması. Proje, 120’ye yakın sanayici ve lojistikçi ile konuşulup fikirleri alınarak tasarlandı.
  • Yaklaşık 2 yıldır projenin kullanımı hakkında hiçbir olumsuz tepki alınmamış olması.