Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

PSI METALS USER GROUP TOPLANTISININ BU SENEKİ EV SAHİBİ ASAŞ OLDU

Alüminyum Yassı Mamuller Üretim Tesislerindeki dijital dönüşümünü gerçekleştiren ASAŞ, PSI Metals GMBH tarafından örnek uygulamaları yerinde incelemek için yapılan toplantının ev sahipliğini yaptı.

Sakarya’daki ASAŞ Yassı Mamuller Üretim Tesislerinde gerçekleştirilen etkinliğe dünyanın çeşitli ülkelerinden üst düzey firma yetkilileri katıldı. ASAŞ dijital dönüşüm projesi Digit All: Geleceğe Yolculuk konsepti ile gerçekleştirildi. ASAŞ; geçtiğimiz aylarda düzenlediği lansman toplantısı ile tanıttığı Digit All projesiyle, daha iyi müşteri ve çalışan deneyimi yaratma hedefiyle tüm bölümlerinde dijital dönüşüm gerçekleştirmek için çalışmalarını başlatmıştı. Günümüzün değişen pazar koşullarında dijitalleşme; başarının anahtarı olan daha hızlı, esnek ve verimli süreçlerin hayata geçirilmesine olanak tanıyor.

Dijital entegrasyonunu tamamlamış organizasyonlarda, bilginin kaynağından otomatik olarak alınmasıyla ve de tüm süreçlerin aynı sistem üzerinde entegre olarak çalışmasıyla bilgi güvenirliği ve ürün izlenebilirliği sağlanırken neredeyse gerçek zamanlı bilgilerle süreçlerin izlenebilmesi mümkün oluyor.

ASAŞ; Alüminyum Yassı Mamuller Üretim Tesislerinde gerçekleştirdiği dijital dönüşüm projesiyle kullanılan MES-Planlama-ERP platformları aracılığıyla anlık olarak yaklaşık 2000 satış siparişini yönetiyor ve geleneksel yöntemlerle yönetilmesi mümkün olmayan yaklaşık 10 milyon dijital işlem gerçekleştiriyor. ASAŞ, dünyada alüminyum yassı mamuller sektöründe baştan sona tüm iş süreçleriyle dijital olarak entegre olmuş, bu büyüklükte bir otomasyona sahip ilk tesis olarak öne çıkıyor.

PSI Metals tarafından organize edilen kapsamlı User Group etkinliği, 12 Kasım Pazartesi günü Swissôtel The Bosphorus’ta düzenlenen karşılama resepsiyonuyla başladı. Üretim Sanatı (Art of Production) konseptiyle düzenlenen etkinliğin ilk günü, PSI Metals Genel Müdürü Thomas Quinet’in açılış konuşmasının ardından çeşitli firmalardan yetkililerin güçlü sunumlarıyla devam etti. Günün sonunda katılımcılar, akşam yemeği için boğazda düzenlenen tekne turunda bir araya geldi.

YURT İÇİ VE YURT DIŞINDAN YÜKSEK KATILIM SAĞLANDI

Etkinliğin son gününde ise; ASAŞ üretim tesislerinde, ASAŞ çalışanlarının da proje ile ilgili deneyimlerini bizzat anlattıkları sunumları yapıldı. Sunumun ardından gerçekleşen fabrika gezisiyle başarıyla tamamlanan dijital dönüşüm süreci ziyaretçilerle paylaşıldı. ArcelorMittal, ThyssenKrupp Steel Europe AG, Tata Steel, Krakatau Information Technology, NLMK, Salzgitter Flachstahl GmbH, Gränges AB, CHTPZ, Ternium Mexico, Primetals Technologies, Tenaris, TMK, Usiminas, Vallourec Deutschland GmbH, EZDK, Irisa, SSAB, Trimet Aluminium SE, Usiminas gibi yurt dışından gelen firmaların yanında; Çolakoğlu Metalurji, Erdemir, Isdemir, Oyak Maden Metalurji Grubu, Tosyali Toyo Co. gibi Türkiye’den firmalar da etkinliğe büyük ilgi gösterdi. Projenin mottosu olan Üretim Sanatı (Art of Production) ile uyumlu olarak ASAŞSANAT bünyesinde hayata geçirilen sanat eserlerinin yer aldığı mini sergi de katılımcıların beğenisini topladı.