Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

MERKEZ ANKARA KARMA YAPISIYLA BÖLGEYE CANLILIK GETİRECEK

Emlak Konut GYO güvencesiyle Pasifik İnşaat vizyonunu bir araya getiren ve konut, ofis, AVM ve otel fonksiyonlarını buluşturan Merkez Ankara, karma yapısıyla bölgeye canlılık getirecek. Merkez Ankara ve yanı başında yapımına başlanan 1.700 dönüm büyüklüğündeki AKM Millet Bahçesi ile Başkent’in eski merkezi, yeniden şehrin merkezi olacak.

Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürü Hakan Gedikli, Merkez Ankara’nın 13 Kasım 2019 tarihinde düzenlenen basın toplantısında, son dönemde Merkez Bankası’nın art arda yaptığı faiz indirimleriyle beraber, ticari faaliyetlerin hızlandığının net bir şekilde görüldüğünü söyledi. Gedikli, “2019’un son günleri yaklaşırken bu yılı, bölgemizdeki yoğun siyasi gelişmeler ve küresel piyasalardaki dalgalanmaların etkisinde geride bırakıyoruz. Ülke ekonomimiz açısından baktığımızda ise, özellikle 2019’un ikinci yarısında tüketici eğilimlerinin ivme kazandığını, makroekonomik değişkenlerde de iyileşmenin sürdüğünü söyleyebiliriz. Ekonomik verilerdeki iyileşme, faiz indirimleri ve konut kredilerinin yüzde 1’in altına düşmesi, gayrimenkul sektöründeki aktiviteyi de hızlandırdı. Özellikle son 3-4 aylık periyottaki ön satış rakamları, satış ofislerindeki ziyaretçi sayıları ve iletişim kanallarındaki yoğunluk sektörümüzdeki olumlu hareketlenmeyi ve tüketicinin güvenini ispatlamaktadır” dedi. Yaşanan olumlu gelişmelerin 2020 ve sonraki yıllarda Türk ekonomisinin ve gayrimenkul sektörünün daha iyi olacağının en önemli göstergesi olduğunu belirten Hakan Gedikli, Merkez Ankara’nın her açıdan beklentileri karşılayacağını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Merkez Ankara’nın sahip olduğu karma proje yapısıyla bölgeye canlılık getireceğine, yatırımcılarına kazandıracağına, sakinlerine yüksek standartlı bir yaşam imkânı sunacağına ve Ankara’da örnek gösterilecek bir proje olacağına inanıyorum. Projeden toplam 4 milyar 195 milyon TL satış geliri beklemekteyiz. Tabii ki dileğimiz, projenin yapımı sürecinde öngörülen rakamların üstünde bir sonuç elde edilmesidir.”

MERKEZ ANKARA’YLA BAŞKENT’İN MERKEZİ ESKİ CAZİBESİNE KAVUŞACAK

Pasifik Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Erdoğan, Merkez Ankara’nın tüm dünyada şehirle özdeşleşmiş marka binaların mimarı olarak bilinen Kohn Pederson Fox (KPF) tarafından Londra’da tasarlandığını söyledi. Erdoğan, projede yer alan yeni nesil açık alışveriş merkezi tasarımının ise dünyanın en çok tanınan alışveriş merkezlerine imza atan DDG tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Merkez Ankara’nın tek parselde 1 milyon 217 bin metrekarelik inşaat alanı ve şehir merkezinin en büyük yeşil alanı olacak AKM Millet Bahçesi’ne komşu konumuyla fark yarattığını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: “Dünyanın iyi planlanmış, gelişmiş kentlerinde şehir merkezleri büyük projelerle şekilleniyor. Merkez Ankara’yla Başkent’in merkezini eski cazibesine kavuşturma projelerine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Next Level projelerinde olduğu gibi bu projeyle de Ankara’ya mimari ve gayrimenkul alanında yeni bir vizyon kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu nedenle 2016’dan bugüne projeyi sürekli geliştirdik, olgunlaştırdık. Bölgeye, başkentimize ve ülkemize yakışır bir proje ortaya çıkardık. Merkez Ankara, ofis, konut, alışveriş merkezi ve otel fonksiyonlarından oluşan ve tüm ihtiyaçların çözüldüğü bir şehir projesidir.”

ESKİ VE YENİ ANKARA ARASINDA BİR KÖPRÜ OLUŞTURUYOR

Merkez Ankara’nın bir köprü aracılığıyla AKM Millet Bahçesi’ne bağlanacağını belirten Fatih Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Merkez Ankara, Eski Ankara ile Yeni Ankara’nın kesiştiği, şehrin en ulaşılabilir noktasında yükseliyor. Tarihi Ankara projesi bu bölgede yer alıyor. Ankara Kalesi civarındaki eski Ankara evleri ve Ulus’ta bulunan Cumhuriyet dönemi binaları yenileniyor ve etrafları temizlenerek tarihi doku ortaya çıkarılıyor. Merkez Ankara eski ve yeni Ankara arasında adeta bir köprü oluşturuyor.”

ŞEHİR İÇİ ULAŞIMIN MERKEZİNDE

Avrupa’nın en büyük eğlence parkı Ankapark’ın da projeye yakın bir yerde konumlandığını ifade eden Fatih Erdoğan, “İstanbul’u ve birçok şehri Başkent’e bağlayan Yüksek Hızlı Tren Garı, Merkez Ankara’ya yürüme mesafesinde. Ayrıca metro ve yeni Başkentray ile projemiz şehir içi ulaşımın da merkezinde. Diğer tüm olanaklarının yanı sıra ulaşımdaki kolaylıklarla da projemiz, Ankara’dan olduğu kadar birçok Anadolu şehrinden yatırımcıları da başkente getirecektir” dedi. Ankara’nın bütün adliyelerinin bir araya getirileceği Yeni Adalet Sarayı’nın bu bölgede yer alacağını anlatan Erdoğan, Ankara’nın en büyük iki şehir hastanesinden biri olan Etlik Şehir Hastanesi’nin aynı bölgede yapıldığını söyledi. Gazi, Hacettepe ve Ankara Üniversitesi gibi Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinin bu bölgede yer aldığını belirten Erdoğan, Ankara’nın önde gelen müzeleri, kültür sanat merkezleri, stadyum ve kapalı spor salonlarının da Merkez Ankara’nın çevresinde konumlandığına dikkat çekti.

FARKLI YAŞAM STİLLERİ İÇİN FARKLI YAŞAM ALANLARI

Dünyanın en iyi mimarlarının geliştirdiği konseptiyle modern Ankara’nın yeni yüzü olmayı hedefleyen ve farklı yaşam stilleri için farklı yaşam alanları sunan Merkez Ankara’da; 10 blokta, toplam bin 425 konut bulunuyor. Projede kendine özel peyzaj ve sosyal alanları ile 2+1’den 6+1’e kadar farklı daire tiplerinden oluşan 824 adet aile konutu ile 1+1 ve 2+1’lerden oluşan 601 adet şehir süitleri, açık hava alışveriş merkezinin 500 metre uzunluğundaki caddesi ile birbirinden ayrılıyor. Merkez Ankara, A plus ofis özelliklerine sahip ve Türkiye’nin modern mimarideki simge binalarından biri olacak Süper Kule’nin yanı sıra, ikiz ofis kuleleriyle şehrin en prestijli ofis parkına sahip olacak.

BAŞKENTLİLERİN YENİ BULUŞMA NOKTASI

Kapalı yüzme havuzu, fitness salonu, sauna, Spa merkezi, squash alanı, spor sahaları, çocuk aktivite alanları ve günün yorgunluğunun atılacağı hobi bahçelerinin yer alacağı Merkez Ankara’da bulunan yaya ve bisiklet yolları bir köprü ile AKM Millet Bahçesi’ne bağlanacak. Merkez Ankara şehir merkezindeki mükemmel konumu, seçkin mağazaları, restoranları, kafeleri, sinemaları, etkinlik alanları ve sunduğu sosyal imkânlarla başkentlilerin yeni buluşma noktası olacak.

MERKEZ ANKARA İLE KENT YAŞAMINA ZENGİNLİK KATMAYI HEDEFLEDİK

Kohn Pedersen Fox (KPF) mimarı Mustafa Chehabeddine, Merkez Ankara projesi masterplanını Ankara’nın kent yaşamına zenginlik katmayı hedefleyen yeni bir şehir merkezi olarak tasarladıklarını söyledi. Kamusal ve yarı-kamusal mekanların çeşitli deneyimler sunmak üzere katmanlaştığı, etkinliği yüksek bir zemin kat kurgusu yarattıklarını belirten Chehabeddine; “Nitelikli bir yoğunluk yaratmak istedik. Projenin merkezi; omurgasına eklemlenen kamusal meydanlar, çekim merkezleri, buluşma noktaları ve projenin kentsel çevresi ile ilişki kuran bağlantı noktaları olarak işlev görmesini sağlıyor. Yüksek kotlardaki bahçeler kamusal ortama üçüncü boyutta derinlik katarak, projeyi farklı seviyelerde çarpıcı şekilde deneyimlemeyi sağlarken konut sakinlerine de oldukça çeşitlilik gösteren sosyal alanlar sunuyor” dedi.