Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

BERDAN CIVATA’NIN 1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NE ÜRETTİĞİ ANKERAJ SAPLAMALARI, CIVATA VE SOMUNLARIYLA FARK YARATTI

Kaliteli ürün portföyü ve deneyimli çalışan kadrosuyla dünya çapında bağlantı elemanları sektörünün aranan çözüm ortaklarından biri olan Berdan Cıvata, ürün kalitesini arttıran Akredite Belgeli Test Laboratuvarı ile de küresel bir üretim üssü haline geldi. Sayısız projede yer alan Berdan Cıvata son olarak, 10 metre boydaki M 85 çapta, ankeraj saplamaları ile farklı çap ve boylarda cıvata ve somunları 1915 Çanakkale Köprü projesi için üretti.

Cıvata-somun üretimine 1980 yılında Tarsus’ta 150 metrekarelik bir atölyede başlayan Berdan Cıvata, günümüzde Tarsus – Mersin Organize’de 40 bin metrekare alanda; üretim tesisleri, ısıl işlem tesisleri, soğuk elektro galvaniz, sıcak daldırma galvaniz ve çinko lamelli kaplama tesislerinin yanında ürün kalitesini sürdürülebilir kılan Akredite Belgeli Test Laboratuvarı ile küresel bir üretim üssü haline geldi.

Berdan Cıvata, kaliteli ürün portföyü, 40 kişilik mühendis ekibi ve 325 çalışanı ile sadece Türkiye’de değil tüm dünyada bağlantı elemanları sektörünün aranan çözüm ortaklarından biri olarak öne çıkıyor.

10 METRE UZUNLUĞUNDA ANKERAJ SAPLAMALARI ÜRETTİ

Sayısız projede yer alan Berdan Cıvata’nın referansları arasındaki en önemli projelerden biri de 1915 Çanakkale Köprüsü oldu. 2023 metre köprü ayak açıklığının Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023’e izafeten bu uzunlukta tutulduğu ve açıklığın dünyanın en uzun köprü açıklığı olduğu biliniyor.

1915 Çanakkale Köprüsü projesinde Berdan Cıvata’nın ürettiği, 10 metre uzunluğundaki 672 adet M 85 çapta, 440 ton ağırlıkta 10.9 kalite Ankraj saplamaları ile 125 mm’ye kadar farklı çaplarda ve boylarda cıvata ve somunlar da kullanıldı. Cıvata ve somunların dayanım derecesini ölçmek için ise 350 ton hidrolik olarak gerdirilerek, sıkılıp gerekli görülen tork değerine ulaşıldı.

Firma, bu ölçümlerin bağlantı elemanları sektöründe Türkiye’nin ISO EN 17025’e göre Akredite Belgesine sahip ilk ve tek laboratuvarında Berdan tarafından yapılıyor olmasının gururunu yaşıyor.

BERDAN CIVATA, AR-GE ÇALIŞMALARINA ARALIKSIZ ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR

Türkiye ve Çanakkale bölgesi için dünyanın en büyük projelerinden birisi olan, (Daelim – Limak – SK E&C – Yapı Merkezi (DLSY) firmalarının kurduğu konsorsiyum tarafından inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün bölgenin ve Türkiye’nin ekonomisine sayısız yararlar sağlaması bekleniyor.

Bu önemli proje dışında, 6.500 saat Tuz Püskürtme Korozyon Testi’ne dayanımlı Anamur Kıbrıs arasındaki Barış Suyu Projelerindeki boruların flanş cıvatalarını,2.400 saat Tuz Püskürtme Korozyon Testi’ne dayanımlı 1.800 kilometresi Türkiye’den geçip Avrupa’ya giden TANAP Doğalgaz Boru Hattı Flanşları’nın teflon kaplı cıvataları yine Berdan Cıvata tarafından üretildi.

Dünyanın neresinde ve ne büyüklükte olursa olsun tüm mega projelerde yüksek vasıflı cıvataları ile her zaman çözüm ortağı olan Berdan Cıvata, bunu sağlayabilmek amacıyla kendini sürekli yenilemeye ve Ar-Ge çalışmalarına artan bir hızla ve aralıksız şekilde devam ediyor.