Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

ÖZEN KOMPRESÖR 1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ’NDE DE TERCİH EDİLDİ

Mart 2017’de temeli atılan, Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı Şekerkaya mevkii ile Gelibolu’nun Sütlüce mevkii arasında yapımı süren 1915 Çanakkale Köprüsü projesinin inşaatında; toplam dört adet olmak üzere, köprünün her bir ayağında Özen Kompresör ürünleri kullanılıyor. Verimliliği ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan Özen Kompresör ürünleri köprü inşaatının kumlama ve boyama işlemleri için tercih ediliyor.

1915 Çanakkale Köprüsü projesi için özel olarak hazırlanan kompresör seti; OSC serisi vidalı kompresör, kurutucu ve hava tankından oluşuyor. Ortam koşullarına ve taşımaya uygun olarak tasarlanan sette yer alan OSC serisi vidalı kompresör, verimliliği ile ön plana çıkıyor. Set üzerinde bulunan entegre soğutmalı tip hava kurutucusu, basınçlı hava sistemindeki nem ve partikülleri uzaklaştırıyor. Basınçlı hava şartlarına özel olarak tasarlanan hava tankı ile de komple bir çözüm sağlanmış oluyor.

ÜRETİMİNİN YAKLAŞIK YÜZDE 35’İNİ 45 ÜLKEYE İHRAÇ EDİYOR

Verimliliği ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan Özen Kompresör ürünleri, 1915 Çanakkale Köprüsü inşaatının kumlama ve boyama işlemleri için kullanılıyor. Özen Kompresör, Türkiye’de yürütülmekte olan büyük projeler başta olmak üzere birçok önemli projede dayanıklı ürünleri ve verimliliği ile tercih ediliyor.

Uluslararası rekabette global bir oyuncu haline gelmek için gerekli tüm altyapı çalışmalarını tamamlayan Özen Kompresör, 2018 yılı itibarıyla yarım asırlık endüstriyel makine üretimi tecrübesini Amerikan iş gücü ve sinerjisi ile birleştirerek, Özen Air Technology şirketi ile Amerika’da montaja başladı. Üretiminin yaklaşık yüzde 35’ini 45 ülkeye ihraç eden firmanın, dünya kompresör pazarındaki çalışmaları her geçen gün büyüyerek devam ediyor.

DAYANIKLI ÜRÜNLERİ İLE VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Özen Kompresör; pistonlu kompresörler, vidalı hava kompresörleri, vidalı booster kompresörleri ve basınçlı hava kurutucularının yanı sıra filtreleme sistemlerinin üretimini ve satışını yapıyor. Firma, ambalajdan tekstile, kimyadan tarıma, gıdadan otomotive kadar pek çok endüstride güvenilir ve dayanıklı basınçlı hava ekipmanları ile müşterilerinin verimliliğini artırıyor.

Sürdürülebilirlik ve verimlilik odağında Ar-Ge çalışmalarına devam eden Özen, 2020 yılında ürün portföyüne OSC DS direkt akuple frekans invertörlü vidalı kompresör serisini ekledi. Zorlu ve yoğun koşullarda çalışan endüstrilerin beklentilerine cevap verecek şekilde tasarlanan bu seri, daha sessiz, daha verimli ve daha uzun ömürlü olması ile ön plana çıkıyor. Ürün özellikle yoğun ve yüksek debili çalışan endüstrilerde birim tüketim (debi) başına düşen enerji (kW) tüketiminin (spesifik güç) minimum seviyelere gelmesini sağlıyor.

BASINÇLI HAVA ÇÖZÜMLERİ UZMANI

Bu yıl, 20 seneyi aşkın süredir kullandığı logosunu ve kurumsal kimliğini günümüzün gereksinimlerine göre yenileyen Özen Kompresör, sloganını da “Basınçlı Hava Çözümleri Uzmanı” olarak değiştirdi. Müşterilerinin ve iş ortaklarının memnuniyetini önemseyen, uzun dönemli ilişki geliştirmenin önemine inanan Özen Kompresör, yıllar içinde müşterilerinin gelişen ihtiyaçlarına ürün gamındaki farklı ürünlerle destek sunuyor. Memnun müşterilerinin tavsiyesi, ürünlerin güvenirliliği ve dayanıklılığının yanı sıra sahip olduğu bayi ve servis ağı da firmanın tercih edilmesinde önemli rol oynuyor.

SEKTÖRDE STANDARTLARIN OLUŞTURULMASINDA ÖNCÜ

Türkiye’de kompresör sektöründe standartların olmaması rekabette sorun yaşanmasına neden oluyor. Küresel rekabette yerli firmaların söz sahibi olabilmesi için sektörde standartların sağlanmasının önemi oldukça açık. Bunun oluşturulmasına öncülük yapan Özen Kompresör, debi ölçümünde standartların oturtulması için MİB bünyesinde bulunan Basınçlı Hava Kompresörü, Kurutucular ve Ekipmanları Komitesi’nin bir parçası olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Sonik nozul ile debi ölçümünü Türkiye’de ilk olarak yapan firma, sektördeki diğer firmaların sonik nozul ile debi ölçme yöntemini bir bir bünyelerine kazandırdıklarını belirtiyor. Bunun yanı sıra TSE ile yapılan görüşmelerle sonik nozul ile debi ölçüm sisteminin bağımsız bir kuruluş tarafından yapılması önerisinin kabul görmesi ve TSE’nin bu ölçüm sistemini bünyesinde bulundurması sektördeki standardizasyonu sağlayacak. Kompresörlerin enerji verimliliğine göre sınıflandırılmasıyla tüketicilerin enerji maliyeti düşük olan kompresörleri almasının yolu açılacak. Standartları belirlenmiş üretim ile markaları uluslararası arenada da bir adım ileriye taşımanın daha kolay olacağına inanan Özen Kompresör, sürecin bir parçası olmaktan ve buna öncülük etmekten gurur duyuyor.