Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Limra’nın anavatanı Antalya

Limra Mermer Prekast Yapı Elemanları San. Tic. Ltd. Şirketi sahibi İsmail Aktaş, sadece Türkiye’de çıkarılabilen Limra taşının dış kaplama malzemesi olarak kullanılan diğer doğal taşlara göre çok daha dayanıklı olduğunu söylüyor.

Limra Mermer Prekast’ı tanıtır mısınız?

İsmail Aktaş: Limra Mermer Prekast Yapı Elemanları San. Tic. Ltd. Şirketi 1993 yılında kuruldu. Bursa’da faaliyet gösteriyoruz. Kullandığımız malzeme mat doğal Limra Taşı. Estetik, güzellik sağlamlık ve zaman etkilerine karşı koyabilme gibi ayırt edeci özellikleri nedeniyle dünyanın her yerinde tercih edilen doğal Limra taşıyla seçkin ortamlar sağlıyoruz. Oluşumu milyonlarca yıl süren Limra doğal taşını tüm estetik ve doğallığı ile yaşadığınız mekanlara taşıyoruz.

Limra taşının özelliklerinden bahseder misiniz?

Limra taşı Antalya iline 120 kilometre uzaklıkta, Fenike kazasının denize 5 kilometre mesafede ve tarihi Limra bölgesindeki ocaklardan çıkarılıyor. Limra’nın anavatanı Antalya, dünyanın başka hiçbir yerinde yok. Açık krem renginde homojen bir yapıya sahip kireç taşı. Taşınabilir büyüklükte istenilen ebatta blok vermekte. Hafif yalıtkan özelliğinden dolayı dış kaplama malzemesi olarak aranılan iç ve dış pazarlarda beğeni kazanan bir yapı taşı.

Limra, standartlara uyuyor mu?

TSE 2513’e göre yapılan birim hacim ağırlık deneyinde, ortalama birim hacim ağırlık 2,2 gr/cm3 olarak belirlenmiştir. Doğal taşlarda özgül ağırlığının 2.55 gr/cm3’ün üzerinde olması istenmekte olup Limra bu standarda uyuyor. Görünür porozite oranı yüzde 11.3 ve doluluk oranı yüzde 86.7 olarak belirlenmiştir.

Bu doğal taş zamanın etkilerine ve çevre koşullarına nasıl karşı koyuyor?

Doğal taşların su etkisiyle çözülmesi özellikle dış kaplama malzemesi olarak kullanılan taşlar için önemli bir husus olmaktadır. Doğal taşlar atmosfer şartları altında zamanla yavaşta olsa kimyasal ve fiziksel etkilerle değişmeye uğramaktadır. Atmosfer basıncı altında hacimce su emme miktarı yüzde 11.3 olarak tespit edilmiştir. İnşaat sektöründe dış kaplama malzemesi olarak kullanılacak doğal taşlarda dona karşı dayanım aranan bir başka husustur. Limra, kütle azalma yönüyle bu açıdan da son derece uygundur.

Yalıtım özelliği var mı?

Diğer bilinen mermerlerden 3 kat daha ısı yalıtımı sağlıyor. Isı geçirgenlik katsayısı, Burdur bej ve Salome’ye nazaran 3 kat daha düşüktür.