Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

“Yalıtım dünyasındaki konumumuzu kotardığımız işlerle sağladık”

Yalıtım alanında 13. yılını tamamlayan Armada Yalıtım, su ve ısı izolasyonundaki uygulamaları ile sektördeki yerini sağlamlaştırmış ve şimdi ses alanında yetiştirdiği ekibi ile hizmet sahasını genişletmiş durumda. Yalteks, Mardav, Velux, Ularte, Nova Wood, Famerit, Greton gibi sektörün önemli üreticilerinin bayiliklerini yapmakta olan Armada Yalıtım aynı zamanda Armex isimli tek ve çift komponentli sürme su yalıtım ürünleri ile Support markalı yükseltilmiş döşeme ürünlerinin üretim, satış ve uygulamasını yapıyor.

Armada Yalıtım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Genel Müdürü Sertaç Erdoğmuş, Armada Yalıtım’ın her geçen gün yalıtım dünyasındaki konumunu, kotardığı işlerle pekiştirdiğini ve böylelikle alan içindeki güvenilirliğini kanıtladığını söylüyor.

Armada Yalıtım’ın kuruluşundan ve gelişim sürecinden bahseder misiniz?

Sertaç Erdoğmuş: 1994 yılında ülkemizde inşaat sektörünün önemli sorunlarından biri olan yalıtım alanında, Armada Yalıtım hizmete başladı.Sektördeki güçlü üreticilerin bayisi olarak çalışmalarını geliştiren firmamız her geçen gün yalıtım dünyasındaki konumunu, kotardığı işlerle pekiştirmiş ve böylelikle alan içindeki güvenilirliğini kanıtlıyor. 2001 yılında yalıtım alanında yedinci yılını tamamladığı dönemde firmamız bulunduğu noktadaki tecrübesini sektörle paylaşmak ve temel sorunlardan teras yalıtım sorunlarına garantili çözümler üretmek hedefi ile Support markası altında sabit kodlu yüzer döşeme ayakları üretimine başladı. 2004 yılında ise ülkemizde bir ilke imza atarak ayarlı yüzer döşeme ayakları üretimini gerçekleştirdik. 2009 yılı itibariyle sektörün öncü firmaları Yalteks, Mardav, Nova, Famerit, Greton gibi firmalarla yaptığımız çözüm ortaklığı ve yurtdışı bağlantıları sayesinde Armwood ve Armstone markalarıyla Support Teras Sistemleri adı altında teras yalıtımlarında paket sistemler sunmaya başladık. Firmamız İstanbul merkez olmak üzere, Ege Bölge Müdürlüğü nezdinde Türkiye içinde, 2004 yılından bugüne de Cezayir Ofisi aracılığıyla yurtdışı projelerde uygulamalı hizmet veriyor.

Müşterilerinize sunduğunuz çözümler nelerdir?

Teras alan yalıtımları, müşteri şikayetlerinin sektörel olarak yoğun olduğu, uygulayıcıların işin sonuçlarına sahip çıkamadığı bir alandır. Sektörde faaliyet gösterdiğimiz yıllar boyunca özellikle teras alanlardaki yalıtım problemleri üzerinde çalışmalarımız yoğunlaştı, bu konuda müşteri memnuniyeti odaklı faaliyetlerimiz, yüzer döşeme sistemleri üretimi ve uygulamaları ile devam ederken geçen zaman içinde ülkemizde alanında uzman firma olmamızı sağladı. Bu konuda özellikle üretimini yaptığımız ürünlerimizden ve kullanım alanlarından bahsetmek istiyorum.Kullanım Alanları: Support-S Support-E ve Support-EU markalı Yüzer Döşeme Ayaklarımız, gezilebilen teraslarda, balkonlarda, teknik platformlarda, petrol tesislerinde, laboratuvarlarda, dinlendirme depolarında, sanayi tesislerinde (otomobil, metalurji,-gıda-kimya), havuz çevrelerinde, bahçe teraslarda, su ile birebir temasın kesilmesi istenen makine ve ekipmanların yükseltilmesinde olmak üzere tüm açık ve kapalı alanlarda beton ,ahşap,doğal taş & kompoze levhaları desteklemek,terasların/plazaların güvertesini ve aynı zamanda yükseltilmiş teknik döşemeleri şekillendirmek amacıyla kullanılmaktadır.Uygulama Tarifi: Eğim betonu dökülmüş,su ve ısı yalıtımı yapılmış bir terasta döşeme kaplama malzemesinin harçla veya farklı yapıştırma malzemeleriyle yapıştırılması zorunluluğunu ortadan kaldırır. Derz aralarının herhangi bir dolgu malzemesiyle kaplanması zorunluluğu olmadığı için döşeme üzerinde su birikmez. Böylece tam ve kusursuz bir yağmur suyu veya kar drenajı garanti edilmiş olur. Harçlı uygulama yapılmaması, zaman içinde ısı yada su yalıtım malzemelerinde veya su, elektrik, atık su vs. gibi tesisat akslarında oluşacak herhangi bir arızanın kolaylıkla giderilebilmesini, dolayısıyla işçilik, zaman ve malzeme tasarrufunu sağlar. İmalatta çimento- ve stabilize kumuna ihtiyaç duyulmadan kaplama yapılabilmesi , birim alandaki malzeme yük miktarını azaltır, hızlı döşeme imkanı sağlar, her türlü hava şartlarında uygulama yapmayı mümkün kılar. Son kat döşeme malzemesi ile su yalıtımı arasındaki katmanların rahat havalanmasını sağladığı gibi, katmanların güneş etkileri ve ısıl şoklardan da etkilenmesini engeller. Bitümlü, PVC, EPDM gibi tüm membran çeşitleri veya sürme tipte tüm su yalıtım malzemeleri üzerine ( basma noktalarından zarar vermeyi önleyici özel tabanlıklarla ) mükemmel oturabilen ayakların her biri 900 kg. taşıma kapasitelidir, bu özellik istenen ebat ve malzeme kalınlığının kullanılabilmesi özgürlüğünü sağlar.

Türkiye’de olası depremlerde hasarın en aza indirilmesi için, konuya ilgili geliştirdiğiniz ürünler ve uygulamalar nelerdir?

Support markalı yüzer döşeme ayaklarımızın binanın ömrünün uzamasına faydasının yanı sıra deprem önlemleri açısından en öne çıkan yanı; teras alanlarda kullanılan harç ve dolgu malzemesi ihtiyacını kaldırmasıdır, Bu tür İmalatlarda çimento- ve stabilize kumuna ihtiyaç duyulmadan kaplama yapılabilmesi kaplama plakalarının istenen final yüksekliğine kadar birim alandaki malzeme yük miktarını arttırmadan kaldırılabilmesi sayesinde binalara binen yük miktarlarında büyük tasarruflar sağlanmaktadır.

Türkiye yapı stokunun iyileştirilmesi için ne tür çalışmalar yapılması gerekiyor? Bu noktada sektör olarak vermiş olduğunuz ürünlerin taşıdığı önemi belirtir misiniz?

Yalıtım sektörünün önemi depremle birlikte dikkate değer şekilde artmıştır. Yönetmeliklerdeki su ve ısı yalıtımı konusundaki yenilik ve iyileştirmeler, yapı ömrünün uzamasını sağlamakta ,korozyon ve ısıl şoklardan kaynaklanan sıkıntıları ortadan kaldırmakta ve konfor sağlamaktadır.