Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çelik talebi düşüyor…

Birçok iş kolunu etkisi altına alan küresel kriz, ağırlıklı olarak sanayi ve yapı sektörünün talep ettiği hammaddelerin başında gelen çelik tüketimini de etkiledi. Dünya Çelik Birliği´nin açıkladığı rapora göre, 2009 yılında çelik talebinin yüzde 14,9 düşerek 1 milyar 19 milyon ton olması bekleniyor.

Dünya çelik üretiminin yüzde 85´ini karşılayan üreticilerin yer aldığı Dünya Çelik Birliği´nin raporuna göre, talepteki düşüşün yılın sonuna doğru duracağı 24-41 ve 2010´daki iyileşme sürecini hızlandıracağı belirtiliyor.

Dünyanın en büyük çelik üreticisi ve tüketicisi Çin´de ise çelik talebi devam eden küresel ekonomik krizin ülkenin ihracatını vurması nedeniyle yüzde 5 düşmüş durumda. Çelik tüketiminde devamlı bir artış trendi içinde olan Çin´de, bu düşüş 1995 yılından bu yana kaydedilen ilk düşüş olarak kayıtlara geçti.

İnşa ve otomotiv sanayilerinde kullanılan metallere olan talebin ABD´de yüzde 36,6 ve Avrupa Birliği’nde yüzde 28,8 düştüğü görülüyor. ABD Çelik Üreticileri Birliği´ne göre ise, Avrupa´da çelik talebi bu yılın ilk 6 ayında yüzde 45´e kadar düşebilecek. Bu yıl için sadece Hindistan´ın çelik talebinin yüzde 2 artması bekleniyor.