Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dubai’den yükselen yatırımlar

Birleşik Arap Emirlikleri´nin önde gelen inşaat firmalarından Arabtec özellikle yüksek yapılar ile göz dolduran projelerin arkasında duruyor. Birçok projede görebileceğiniz firma; otel, konut, sanayi, ticari binalar, havaalanı, stadyum, eğlence ve alışveriş merkezi gibi inşaat projelerinde ve alt-üst yapı çalışmalarında boy gösteriyor.

Türk inşaat sektörünün önde gelen firmaları tarafından ilgi ile izlenen Araptec ilginç projeleriyle öne çıkıyor.

Araptec’in yeni projelerine baktığımızda, çok önemli kuleler, AVM’ler ve rezidanslar göze çarpıyor:

OKHTA AVM&İŞ MERKEZİ

Petesburg’ta Gazprom için yapılacak olan AVM projesi, 400 metre yükseklikte bir kuleden oluşacak. İçinde pek çok sosyal tesis, kütüphane, eğlence merkezi, spor birimleri yer alacak olan projenin %51’lik bölümünü Gazprom sahiplenirken, %49’u ise Petesburg şehrine ait olacak.

ATRIUM- THE HEIGHTS, THE LOFTS, COURTYARD – SILVERENE TWIN TOWERS

Araptec’in yatırım ve projeleri bununla sınırlı değil. Dubai´de yapılacak olan ve 48 ayda bitmesi planlanan “Atrium” projesi çok geniş bir alanı kapsıyor. Rezidansların olduğu bölüm 273 bin metrekare alana sahip. Ürdün’de yapılacak olan “The Heights, The Lofts, Courtyard 1-2” ise 29 ayda tamamlanacak. “Silverene Twin Towers” projesi ise 24 ayda tamamlanacak. 35 ve 24 katlı 2 kuleden oluşacak olan Silverene, Dubai Marina’nın kıyısında yer alacak. Lüks bir rezidansın yanında AVM ve spor kompleksini de içerecek yapı çok amaçlı planlanmış.

Araptec’in dünyada ve Türkiye´de ilgi ile takip edilen en önemli projelerinin başında ise “Burj Dubai” geliyor. 47 ayda tamamlanması beklenen proje 1.1 milyar dolara mal olacak. Burj Dubai tamamlandığında, dünyanın en yüksek binası olması bekleniyor.

OCEAN HEIGHTS´DA DAİRELER 299 BİN DOLAR

BAE şirketi olan Araptec’in halen yapım sürecinde olan ve 36 ayda tamamlanması beklenen “Ocean Heights” projesi, Dubai Marina’nın girişinde özellikle su eğlence parkıyla dikkatleri üzerine çekecek. Yapının toplam 645 milyon AED’ye mal olması bekleniyor. Ocean Heights, 310 metre yüksekliğinde 83 katlı olacak ve 564 daire bulunacak. Dairelerin başlangıç fiyatı 299 bin dolar. Eşsiz büklümlü yapısı ve ortak barbekü alanı ilginç yapı özellikleri olarak duruyor.

İKİZ KULELER: TIARA TOWERS

“Tiara Towers”, Araptec’in bilgilerine göre 900 milyon AED’lik bir inşaat maliyetine sahip. İkiz kuleler farklı renklerde cam cephe ile yükseliyor. 49 katlı yapıda 340 odalı bir de otel bulunuyor. Büyük ofis katları ve geniş otopark alanı ilgi çeken özellikleri arasında.

SONSUZLUK KULESİ: INFINITY TOWER

Yapımı süren ve sonsuzluk kulesi adı verilen bir diğer proje ise “Infinity Tower”. 34.5 ayda tamamlanması düşünülen proje, 700 milyon AED’lik bir inşaat maliyeti içeriyor. Benzersiz bir sarmal yapıya sahip bina yine Dubai Marina’da olacak. Araptec’in devam eden bir diğer projeleri ise “Karaçi Finans Kuleleri” ve 1.3 milyar dolarlık inşaat maliyeti belirtilen “Dubai Uluslararası Finans Merkezi”.