Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Betofiber GRC (Glassfibre Reinforced Concrete – Elyaf Katkılı Beton)

Teknik Holding’in lokomotif firmalarından Teknik Yapı, inşaat sektöründeki 35 yıllık tecrübe ve birikimleri ile konutların adeta en can alıcı yanı olan, cepheler konusunda yaratıcı, yenilikçi ve iddialı bir çözüm olarak, Betofiber’i geliştirdi.

Betofiber, pürüzsüz yüzeyler, yüksek ısı ve ses yalıtımı özelliği ve hızlı montaj avantajıyla izolasyonlu cephe panelleri konusunda öncü konumda bulunuyor. Bunun yanı sıra binalarda estetik görünümlü Betofiber dekoratif elemanlar giderek daha çok tercih ediliyor. Cam elyaflı betonun ince, hafif ve çok sağlam yapısı, Betofiber’e endüstriyel olarak da pek çok kullanım sahası yaratıyor.

Betofiber tüm dünyada cam elyafı takviyeli beton (GRC-Glassfibre Reinforced Concrete) üreticiler birliği olan GRCA’e üye olup, GRCA Member Past Chairman & Current Publiety Chairman Graham T.Gilbert ve Smart Crosby International danışmanlığı altında GRC Dekoratif Cephe Elemanları ve Cephe Panelleri üretimini tekniğine uygun olarak imal ediyor. GRC kabuk olarak üretilen malzemenin kalınlığı 4 katmandan oluşup, 10-12 mm arasında yer alıyor.

İZOLASYONLU CEPHE PANELLERİ

İzolasyonlu cephe panelleri yapılara özel geliştirilen tasarımlara uygun olarak Orhanlı üretim tesislerinde üretiliyor. Üretim süreci, kalıp yapımı, karkas imalatı, döküm, izolasyon ve montaj aşamalarından oluşuyor.

KALIP AŞAMASI

Kalıp aşaması, üretilecek elemanların dökümü için hazırlanan kalıpların yapımını içeriyor. Projenin özelliğine göre kalıplar polyester, ahşap veya çelik malzemeden üretiliyor.

KARKAS İMALATI

Tüm cephe panellerinin ve dekoratif elemanların karkas sistemleri, Betofiber’de genel uygulamalardan farklı olarak, önce taşıyıcı karkasların kaynak işlemleri, daha sonra sıcak daldırma galvaniz uygulaması yapılıyor. Bu farklılık, taşıyıcı karkasların paslanmaya karşı gerçek anlamda korunmasını sağlıyor.

DÖKÜM

Panel ve diğer üretimlerde, elyaf takviyeli betonlar için geliştirilmiş Cem-FIL® marka alkaliye dayanıklı elyaf kullanılıyor. Döküm için kullanılan tüm özel sprey sistemleri İngiltere’den ithal ediliyor.

İZOLASYON

Panellerde muadillerine göre hafif fakat çok etkili bir izolasyon malzemesi olan taşyünü kullanılıyor. (Taşyünü yangın yönetmeliğinin zorunlu tuttuğu A1 yanmazlık sınıfında bulunuyor.) Taşyünü kullanılarak üretilen Betofiber izolasyonlu cephe panel ağırlıkları 55-65kg/m2 arasında. Diğer izolasyon malzemeleri ile üretilen cephe panel ağırlıkları ise 110-130kg/m2’yi bulabiliyor.

MONTAJ

Üretimi tamamlanmış cephe elemanları binalara Avrupa ve Amerika’da standart olan bulonlu sistem olarak monte ediliyor. Bu şekilde olası bir deprem esnasında ortaya çıkabilecek yüklerin yer değiştirmelerle tolere edilmesi sağlanıyor.

KALİTE KONTROL

Üretim her aşamada sıkı bir denetim ve kalite kontrolden geçiyor. Cam elyafı takviyeli beton üretimi de, dökümlerden alınan test levhalarının, kırım kontrolleri, LOP ve MOR değerleri, yoğunluk testi, yıkama testi ve slamp testi, BS EN 1170-1-2-3-4-5-6-7 standartlarına göre günlük olarak yapılıyor ve kayıt altında tutuluyor. Ayrıca üretimde kullanılan tüm makinaların günlük kalibrasyonları yapılıyor. Bunların sonucunda, profesyonel ekip tarafından onay verilen ürünler montaj sahasına sevk ediliyor.

SAÐLAMLIK VE DAYANIKLILIK

Beton yüksek basınç dayanımına sahip; fakat çekmeye karşı aynı şey söz konusu değil. Cam elyafı takviyeli beton içindeki özel elyaf sayesinde hem çekmeye, hem de basınca karşı mukavim bulunuyor. Örnek vermek gerekirse, cam elyafının çekme dayanımı çeliğin 3 katı, elastisite modülü de 3-4 katı kadardır. Ayrıca elyaf paslanmayacağı için malzeme çok uzun ömürlüdür.

YÜKSEK ISI YALITIMI

Cephe panelleri sandviç sistemi içinde içerdiği taşyünü ile her iklim koşulu için çok yüksek yalıtım sağlıyor. Betofiber yüksek yalıtım değerlerini, emsallerine göre çok daha hafif paneller ile sağlıyor.

KULLANIM ALANININ GENİŞLEMESİNE İMKAN TANIR

Bina dışına montaj yapıldığından, bina iç mekanlarında kullanım alanlarının artmasına imkan tanıyor.

HIZLI VE KOLAY MONTAJ

İzolasyonlu cephe panelleri ve dekoratif elemanları alternatif cephe sistemlerine göre daha kolay ve hızlı monte edilebiliyor.

YARATICI ve ESTETİK MİMARİ TASARIM OLANAÐI

İster cephe panelleri olsun, ister dekoratif elemanlar tüm Betofiber ürünleri binalarda yaratıcı ve estetik tasarımlara olanak sağlıyor.

NATUREL RENKTE KULLANILABİLME İMKANI

Doğal rengi ile kullanılabileceği gibi istenilen renkte boyanabiliyor. Her şekilde kalıcı ve uzun ömürlü temiz bir yüzeye sahip. Betofiber özel pigmentleri ile istenilen renklerde de üretilebiliyor.

PÜRÜZSÜZ VE KALİTELİ CEPHE YÜZEYLERİ

İzolasyonlu cephe panelleri pürüzsüz ve hatasız yüzeyleri ile binaların bir mücevher gibi diğerlerinden ayırt edilmesini sağlıyor.

YANGINA KARŞI DAYANIKLILIK

Elyaf takviyeli beton yanmaz, tutuşmaz ve hiçbir şekilde yanarak duman vermiyor. Ayrıca Cem-FIL® Alkali Dayanımlı (AR) elyaf ile üretilen Betofiber asit ve alkaliye, biyolojik etkilere ve ultraviyole ışığa karşı dirençli bulunuyor. Betofiber yangın yönetmeliğinin zorunlu tuttuğu A1 yanmazlık sınıfında bulunuyor.

GÜÇLÜ SES YALITIMI

İyi bir akustik performansa sahip olan ve 10 mm kalınlığında bulunan GRC, ortalama 30 dB üzerinde ses izolasyonu sağlıyor.