Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Kartal Karma Yatırım Projesi – Cafer Bozkurt Mimarlık Kartal’da “Geniş Panorama”

Kartal kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde Anadolu Yakasında merkezi nitelikli bir iş alanı yaratılacak ve bölge gece-gündüz yaşayan iş, kültür, rekreasyon ve barınma merkezine dönüşecektir.

İstanbul´un Anadolu yakasındaki hızlı gelişen ve büyüyen ilçelerinden biri olan Kartal, yeni geliştirilen kentsel dönüşüm projeleri ve 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı ile İstanbul´un doğudaki giriş kapısı konumuna getirilmek istenmektedir. Bu çerçevede bölge Taksim-Levent hattına alternatif bir alan oluşturarak, İstanbul’un iki yakasındaki dengesizliği de ortadan kaldıracak bir düzenlemenin odak noktası olacaktır. Sabiha Gökçen Havalimanı ve D-100 (E-5) bağlantılarına ek olarak Marmaray ve Kadıköy-Kartal Metro Hattı projelerinin de bitmesi ile yakın gelecekte bugünkünden çok daha hareketli ve zengin bir yerleşim birimine dönüşecektir. Bu gelişmelerle birlikte bölgede ağırlıklı olarak iş kuleleri, turizm alanları, parklar, oteller, konutlar ve kamu yapılarından oluşan projeler gerçekleştirilecektir.

D-100 Karayolu üzerinde Cevizli Kavşağı´nın yanında, güçlü ulaşım akslarının kesişiminde bulunan proje arsası, yapımı devam eden İstanbul Anadolu Yakası Adliye Sarayı´nın da karşısında yer almaktadır. Doğu sınırında ise Turkcell ve Renault binaları ile komşudur. 27 bin 500 metrekarelik bir arsaya yerleşen proje 2.75 emsale sahiptir. Projenin büyüklüğü, zemin üstü 75 bin metrekare ve zemin altı 60 bin metrekare olmak üzere yaklaşık toplam 135 bin metrekaredir. Zemin üstü 30 bin metrekarelik iki eşit kule ve 15 bin metrekarelik çarşı-ofis katlarından oluşmaktadır. Zemin altında ise çarşı-spor-eğlence fonksiyonlarına sahip 15 bin metrekarelik bir alt zemin ve otopark olarak kullanılan yine 15 bin metrekarelik üç bodrum katı bulunmaktadır.

Genel yerleşimde D-100 karayoluna dik yönelme ile Marmara Denizi´ne doğru Adalar´dan “Tarihi Yarımada”ya kadar açılan bir panorama sağlanmaktadır. Özellikle kulelerde etkin olan bu genel yönelme, güney cephesinde olması itibarıyla güneş ve iklim koşullarına da en uygun yön olarak seçilmiştir. Kuleler, Ofis-Otel-Rezidans olmak üzere çeşitli fonksiyonlar barındıracak şekilde esnek olarak tasarlanmaktadır. Planlama, çekirdek çözümü, katlar arası bağlantılar binanın karma kullanım konseptine uygun ve kule boyunca fonksiyonel değişkenliğe izin verecek şekilde düzenlenmektedir.

İki eşdeğer mal sahibinin kendi iki kulesi arasında anlamlı bir ortak mekan oluşturmak üzere, işlek otoyoldan kopan sakin ve rahat bir iç hacim açılmış ve buraya halka açık olmakla beraber genelde kulelerin ihtiyaçlarına hitap edecek bir alışveriş fonksiyonu yerleştirilmiştir. Bu kesinlikle kapalı bir alışveriş merkezi tipinde ve ölçeğinde değil ortak avlu mekanından faydalanan çarşı niteliğindedir. Bu küçük ama hareketli alışveriş ortamının çevresinde ise, üst katlarda ofis fonksiyonları, alt katlarda ise kulelerin oturduğu bazayı en verimli şekilde kullanan spor-sağlık merkezi ve sosyal alanlar gibi fonksiyonlar planlanmıştır. Proje halen tasarım aşamasında olduğu için yayınlanmakta olan görseller çalışmanın nihai şeklinden çok gelişme sürecini tasvir eder niteliktedir.