Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Maksimum mukavemet daha fazla görüş alanı

Yapıların ana unsurlarından biri olan pencere, bina estetiği açısından oldukça önemlidir. Profil oturma genişliği 70 mm olan Zendow Sistemi, görüş alanının arttırılmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Sistem, aynı zamanda, 5 odacıklı yapısı ile, estetiği, üstün sağlamlık ve dayanıklılığı bir arada sunmaktadır. Sistemi oluşturan profiller, TS 5358 EN 12608 standardına uygundur.

ZENDOW VE PENCERE PERFORMANSI (TS EN 14351-1)

Yapı malzemeleri yönetmeliği içinde yer alan şartların sağlanması amacı ile, pencere ve kapılar için harmonize standart TS EN 14351-1 – pencereler ve kapılar (mamul standardı- performans özellikleri) kullanılır. Bu standart, pencere ve kapılara uygulanan performans özelliklerini kapsamaktadır. Bu standart çerçevesinde, bir doğrama değerlendirilirken, göz önünde bulunması gereken bazı önemli kriterler bulunmaktadır:

ISI YALITIMI

PVC –U’nun fiziksel özellikleri pencereye yüksek ısı yalıtım performansı kazandırdığı gibi, Zendow’un sahip olduğu 5 odacık, 70 mm profil genişliği ve TPE conta donanımı da yalıtım açısından üstün bir performans sunmaktadır. Isı geçirgenlik hesaplamaları, sistemin termal performansını açıkça ortaya koymaktadır.

Genel olarak, yapı içerisindeki ısı kaybı veya kazancı “U değeri” ile ifade edilmektedir. Daha küçük bir U değeri, daha fazla yalıtım anlamına gelmektedir. Bu da, daha iyi ısısal algılama, daha çok konfor demektir.

AKUSTİK PERFORMANS

Ses izolasyonu, ses kaynağından çıkan sesin ortamda dağılmasıdır. RW, Ses İndirgeme İndeksi dB birimi ile ifade edilir.

Zendow sistemi, 19-20 mm, 23-24 mm, 26-27 mm, 28-29 mm, 30-31 mm,32-33 mm, 35-36 mm, 38-39 mm, 43-44 mm cam kalınlığı ve standard/özel cam kullanım alternatifleri ile ses yalıtımında da etkili çözümler sunmaktadır. EN ISO 717-1 standartları çercevesinde, Zendow Sistemi için ses yalıtım testleri yaptırılmıştır. Zendow sisteminin ses indirgeme katsayısı Rw (C, Ctr) =32 (-1.0; -5.0) dB olarak tespit edilmiştir.

HAVA GEÇİRGENLİÐİ (EN 12207)

Doğrama üzerine uygulanan, farklı kademelerdeki basınçlarda, doğramanın gösterdiği hava kayıpları ölçülmektedir.

SU GEÇİRMEZLİK (EN 12208)

Doğramanın yağmur ve şiddetli rüzgar altındaki performansı ölçülmektedir.

RÜZGAR YÜKÜNE DAYANIM (EN 12210)

Doğrama, pozitif ve negatif deney basınçlarına tabi tutularak, her deney basıncında, rüzgar yüklerinden kaynaklanan hasara karşı direnci ve yüzeye dik sehim miktarı ölçülerek değerlendirilir.

ÇALIŞMA KUVVETLERİ

Doğrama üzerinde takılı olan kolun, tork değerleri ölçülerek sınıflandırılır. (EN 12217/EN 13115)

GÜVENLİK TERTİBATLARININ YÜK TAŞIMA KAPASİTESİ

Doğrama kanatları üzerine uygulanan 350 N’luk kuvvet sonrasında uygunluğu kontrol edilir. (EN 14609) Tüm performans özellikleri, benzer özelliklere sahip doğramalar aynı gruplarda, ürün aileleri adı altında toplanmıştır. Her ürün ailesi için performans özellikleri tespit edilerek tanımlanmaktadır.

SİSTEMDE BÜTÜNLÜK

Zendow sisteminde, 48 adet PVC profil ve 61 adet yardımcı ürün ile toplam 109 ürün yer almaktadır. Özellikle yardımcı ürünlerde sunduğu zengin profil çeşitliliği ile Zendow Sistemi içerisinde, çok özel detaylarda bile mükemmel çözümler oluşturulabilmektedir.