Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

My Blueship, İskele’ye Demir Atmaya Hazırlanıyor

Kuzey Kıbrıs’ın doğusunda Mesarya Ovası ile Karpaz Yarımadası’nın kesiştiği noktada, Gazi Magosa-Karpaz anayolunun 18. kilometresinde yer alan sahil kenti İskele, yerleşim ve turizm açısından önemli bir bölgedir. 1974 öncesi Trikomo olarak anılan bölgenin ismi, özellikle Larnaka’dan gelen Kıbrıslı Türklerin yerleşmesinden sonra, Yeni İskele olarak değiştirilmiştir. Gazi Magosa ve Karpaz arasındaki en büyük yerleşim yeri olan İskele son yıllarda çok büyük bir gelişim ve yapılaşma göstermiştir. My Blueship konseptinin gerçekleşeceği arazi, bölgenin en değerli Türk arazilerinden biridir.

Proje başlangıçta daha küçük boyutta sipariş verilmiş. Fakat arazinin konumu, özellikle Ercan Havaalanı ile Bafra Turizm merkezi hattında oluşu, çevresinde yapılanmanın artması ve bölgenin cazibe merkezi haline gelmesini dikkate alarak mimar, arazi sahiplerini daha büyük, konsept bir mağaza yapılması gerekliliğine ikna etmiş.

Mimar Hanife Zorlu, “tasarım için proje bana geldiğinde, daha ilk anlarda orada bir ‘yelkenli’ görmek istedim, kalemi elime alıp eskiz çalışmalarına başladığımda serbest elle görmek istediğim yelkenliyi, arazi ve imar yasalarının verdiği imkanlar doğrultusunda binanın kütlesel boyutunu hesaplayarak tasarlamaya başladım. Binada beklenen performansı birinci koşul sayarak, teknolojik çözümlerle harmanlayarak modern, farklı, duygularımı yansıtan, bölgenin simgesi olacak bir bina tasarlamak istedim.” şeklinde konuşarak, tasarımın başında proje eskizlerini arazi sahipleri ile paylaşıp onları da heyecanlandırdığını, özellikle güvertede tasarlanan rezidansta bir an önce yaşama heyecanı sardığını ifade ediyor.

PROJEYE AİT TEKNİK BİLGİLER

2313.37 metrekare kapalı alanı olan binanın, 1950 metrekare kapalı alanı ve 285 metrekare teras “Katlı Mağaza” olarak tasarlandı. Bölgede katlı mağazalar yeni yapılmaya başlamış olup, marka değeri olan büyük mağazalardan birinin zincir mağazası olarak hizmet verecektir. Bina radye temel üzerine, betonarme karkastan ve duvarlar genelde tuğladan oluşmakta.

Bina cephesi genel olarak cam ve alücoband kaplama olarak düşünülmüş, eğrisel yüzeylerde pürüzsüz olması için fiber kaplama kullanılacaktır. Nano teknoloji boya kullanılacaktır. Dış cephedeki doğramalar ısı yalıtımlı alüminyum olarak tasarlanmıştır.

Zemin kaplamaları dış mekanlarda emprenye suya dayanıklı ahşap, iç mekanlarda mermer, granit, ahşap parke, laminant ve seramik olarak tercih edilmiş. Merdivenler betonarme üzerine granit basamak kaplama olarak tasarlandı. Korkuluklarda alüminyum profil kullanımına ağırlık verilmiştir. İç kapılar ahşap kaplama ve krom karışımı tasarlandı. Açık terasların özellikle su ve ısı yalıtımına önem verilmiştir. Temiz su, pis su, yağmur suları toplama tesisat projeleri yapılmış; ısıtma soğutma ve havalandırma merkezi sistem olarak düşünülmüştür. Elektrik – elektronik donanım tasarlanmış, enerji tasarrufu dikkate alınıp gerekli yalıtım yapılarak binada güneş enerjisinden faydalanılacaktır. Arazi büyük olduğundan otopark açısından problem yoktur. Ayrı bir merdiven holüyle 2. kattan girişli 3. katın ve kule katının tamamını kapsayan 360 metrekare kapalı alanı ve geniş terasları olan 2 adet rezidans güverte konseptinde tasarlanmıştır. Dairelerde 1. sınıf malzemeler kullanılarak iç donanımı gerçekleşecektir.