Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Proje detayları

Adalet Bakanlığı’nın eski projelerinden farklı olarak demontable bölmeli alanlar yapılıyor ve bunlar ferah bir hava veriyor hacimlere. Burada biri 2.300 m2. olmak üzere üç ışıklık var. Doğal ışığın bina içine taşınması sağlanmıştır.. Arşivlerin yangın söndürmesinde su sisi kullanılıyor. Gazlı sistemden farklı olarak su sisi çevreci ve arşivdeki malzemenin zarar görmesini engelliyor. Burada ulusal ve uluslararası camiada kabul görmüş firmalarla çalışıyoruz. Örneğin yağmur suyu sifonik sistemini Geberit firmasıyla ortaklaşa çözdük. Kamu binası olarak ilk kez double skin facade giydirme cam cephenin bu binada kullanılacak. Genel olarak, yüksek binalarda hem enerji tasarrufu hem de cam açılıp taze havanın içeri girmesini sağlamak üzere yapılan bu sistemi, projemiz gereği biz de uyguluyoruz. Dış yüzeydeki cephe sistemi, iç yüzeydeki cephe sistemini dış etkenlere karşı koruyarak yağmur, rüzgar yüklerini paylaşıp iklimlendirmede kayda değer ölçüde enerji tasarrufu sağlayacaktır.

ENERJİ TASARRUFU

Enerji tasarrufuna dönük en önemli şey yalıtım. Burada temelden teraslara kadar tam olarak bir bohçalama söz konusu. Hem su hem ısı yalıtımı yapılarak, bina tamamen bohçalanıyor. Camlar ısı ve ışık kontrollü. Granit kaplamalarının altında hem su hem ısı yalıtımı yapılıyor. Temellerin altında da bunlar var. Bu konuya her şeyden fazla önem verdik. Double facade giydirme cephe de tamamen enerji tasarrufuna yönelik bir imalattır.

MEKANİK VE ELEKTRİK TESİSAT

Binanın ısıtılmasında 3 ad 7450 kW silindirik kazan, soğutulmasında ise 4 ad 3250 kw lık soğutma grubu kullanılmakta tüm bu sistem bilgisayarlar tarafından izlenip kontrol edilebilmektedir. Isıtma ve soğutma mahallerde fan-coillerle yapılmaktadır. Tüm mahallere klimatize edilmiş taze hava verilmektedir. Duruşma salonlarının klimatize edilmesi ise VAV cihazları ile sağlanmaktadır. Blokların sıhhi tesisat, fan-coil, havalandırma tesisatları basınç dağılımı blokların 3. ve 8. katlardaki mekanik odalardan zonlama yapılarak çözülmüştür.

Binada 1200 ton kulanım suyu, 300 tonluk yangın söndürme suyu rezervi bulunmaktadır. Ayrıca kullanım sıcak suyu için 1 adet 900 kW’lık sıcak su kazanı mevcuttur. 2 adet diesel, 1 adet elektrikli olmak üzere 210 m3/h, 135 mss kapasitede yangın pompaları yangın tesisatının alt yapısını oluşturmaktadır. Otoparklardaki egzos gazı çift fanlı aspiratörlerle dışarı atılmaktadır. Yangın anında ikinci fanlar devreye girmektedir. E blokların 7. ve 6. bodrumlarındaki halk otoparkları savaş halinde sığınak olarak kullanılacağından bu katlara ayrıca taze hava verilmektedir. Binanın ihtiyacı olan 12 MVA enerji BETAŞ’tan temin edilecek ve olası kesintilerden etkilenmemek adına RİNG sistemine dahil edilecektir. Bu güç, biri asıl biri yedek iki ana trafo ve 6 adet kuru tip trafo ile binanın kullanımına sunulacaktır. Ayrıca sistem 3 ad 2 MVA gücünde 10 kW gerilim çıkışlı dizel jeneratörlerin senkron çalıştırılması ile yedeklenecektir. Bina içindeki ana dağılım busbarlarla, kat yapılmakta panoları beslemelerini busbar çıkışlarından almaktadır. Yaklaşık 5 km busbar tesisatı kullanılmaktadır. Toplamda 3000 adet pano, 25.000 adet priz ve 50.000 adet armatür kullanılmaktadır. Binada bulunan konferans salonunda profesyonel ses ve ışık sistemi kurulacaktır. Ayrıca simultane tercüme sistemi olacaktır. Binada acil durum ve anons sistemi 3000 adet hoparlörle her yere ulaşacaktır. 2 tane 3500 abone kapasiteli ISDN/IP telefon santrali kullanılacaktır. Bina içindeki iletişim için 500.000 metre data kablo ve 6000 adet priz kullanılacaktır. Binanın güvenliği için 600 adet kamera kullanılacaktır. Binada 19 u panoramik olmak üzere 73 adet asansör vardır. 48 adet yürüyen merdiven ile 500 mt yol katedilecektir.

BETONARMENİN YÜZDE YETMİŞİNİ TAMAMLADIK

Adalet binası inşaatında; yaklaşık bir milyon yüz bin metreküp hafriyat yaptık ve bunu belediyenin gösterdiği yerlere gönderdik. Bu şehir içinde çok ciddi bir miktardır. Neredeyse buradan bir tepe kaldırılmıştır. Hafriyatın önemli kısmı kış aylarında yapıldığından yollara çamur çıkmaması için kamyon lastiği yıkama tesisi oluşturduk. İlk betonu dökmemizin üzerinden tam 14 ay geçti. 200.000 m2’nin üzerinde inşaat yaparak betonarmenin % 70’ini tamamladık. Betonu Betonsa (Akçansa) firmasından temin ediyoruz. Sahamız içinde beton santrali kurduk. Ancak beton miktarı günlük 1.500 m3’ü geçerse Betonsa diğer santrallerinden de transmikserlerle dışarıdan takviye yapıyor. Elektrik ve mekanik tesisatla beraber duvarlar, alçıpan bölmeler, şap işleri, sıva işleri, seramik kaplamalar ve asma tavan imalatları gibi işler de paralel olarak yürüyor. Endüstriyel kalıplar kullandık. Bu bize hız kazandırdı ve düzgün brüt yüzeyler elde etmemizi sağladı. Haziran ayı ortalarında giydirme cephe ve granit kaplama işlerine de başlayacağız.

Betonarmesi biten bloklarda inşaat imalatları ile koordineli olarak sıhhi tesisat ve yangın tesisatı için gerekli borulama imalatları, havalandırma tesisatındaki havalandırma kanal imalatları devam etmektedir. Elektrik bölümümüz temelleri tamamlanmış kısımda topraklama imalatını bitirmiş, diğer bölümlerde borulama, kablolama, kanal ve busbar imalatlarına devam etmektedir. Betonarme işlerimizi Erdem Yapı, mekanik tesisat işlerimizi Erteknik firması, elektrik tesisatı işlerimizi Selçuk Elektrik (Trabzon) yapmaktadır. Tuğla duvar, sıva, şap, v.b. işleri Tuğra Yapı, M-S Erkan İnşaat, Haktan İnşaat yapmakta. Alçıpan işlerimizi Eksilmez İnşaat, seramik işlerimizi ise Alçel İnşaat yapmaktadır. Yalıtım, İzotim ve C.C Altınbaş, yağmur suyu drenaj işini Gets firması, saç kapı kasası işlerimizi İsaş firması ile yapmaktayız. İksa sistemimiz, ankrajlı fore ve mini kazıklarla çözülmüş kompozit bir sistem. Sistem, İnklinometre, ekstansometre ve loadcell yöntemleriyle düzenli kontrol edildiler. İksa sistemimiz NYS Prj.Danş. firması tarafından yapıldı. Çelik konstrüksiyon işlerimiz 300 tondan fazladır. Bu kısımlarda da Çelkonsan firmasıyla çalışmaktayız. Dış cephede doğal granit kaplama işlerimizi 7 Gen ve S.N Granit ile cam giydirme cepheyi Denizler Grup ile yapmaktayız.