Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Soğuk hava depoları için kapılar

Türkiye yaş sebze ve meyve üretiminde önemli bir ülke. Bu önem gittikçe de artıyor. Türkiye’de birçok panel üreticisi, aynı zamanda kapı da üretiyor. Bunun en büyük nedeni Avrupa kalitesinde bir kapının ülkeye getirilememesi ve sonrasındaki teknik servis imkânsızlığıdır. Bunu aşmak için de panel üreticileri kendileri üretme yoluna gidiyorlar. Oysa soğuk hava depoları için kapı üretimi ayrı bir uzmanlık gerektiriyor.

İşte PFI Middle East bu noktada kendini öne çıkarıyor. Modüler konteynır üretmek için kurulan Con İmex, 2009 yılı Ocak ayı itibariyle İtalyan soğuk hava depo kapıları üreticisi PFI’la birlikte ortak olarak PFI Middle East şirketini kurdu. Öncelikle kullanılan bütün malzemeler İtalya’dan geliyor ve bu malzemelerin standart bir kalitede olması PFI tarafından sağlanıyor. Mesela kullandıkları contalar rezistanslı contalar. İçerisindeki elektrik buzlanmayı engelliyor. Bu tip kapılara SBT (düşük dereceli odalar için üretilen kapılar) model kapıları deniliyor. Bu kapılar sıklıkla kullanılan ve -25 derece gerektiren soğuk hava depo kapılarında kullanılıyor; çünkü sık kullanılan kapılarda sıcak hava ile soğuk hava arasında hava köprüsü daha çabuk oluyor. Rezistanslarla bu hava köprüsü oluşumunun önüne geçilmeye çalışılıyor. Ray sistemleri, kapının kolayca kapanmasını ve hava sızdırmazlığını sağlıyor. Yağlı eşik ısıtıcısı yine çok soğuk gerektiren sulu ortamlarda, odaların hava sızdırmazlığı amacıyla geliştirilmiş bir sistem. Ayrıca kapılar üzerinde sürekli olarak İtalya’daki Ar-Ge bölümünde inovatif çalışmalar yapılıyor. Hemen her kapıda uygulanacağı yere göre farklı mekanizmalar kullanılabiliyor.

Üretimin ilk aşaması alüminyum profillerin istenilen ölçülerde kesilmesiyle başlıyor. Bu profiller köşebentlerle birleştiriliyor. Ardından kapı kollarını tutacak olan iç destek saclarımız monte ediliyor. Destek saçlarından sonra alt saclar, profillerle birleştiriliyor. Alt sacın üzerine poliüretan tutucu plastik takozları yerleştiriliyor. Bu takozlardan her kapı için sekiz tane kullanılıyor. Üzerine üst sac birleştiriliyor, baskı makinesine sokuluyor. Genellikle kapı içlerine 42 veya 43 dns poliüretan basılıyor. Bu makine içerisinde kapılar kalınlıklarına göre belli bir süre bekledikten sonra, makine tarafından otomatik olarak dışarı çıkarılıyor. Makineden çıkan içi poliüretanla doldurulmuş kapının diğer aksamları elemanlarımız tarafından montajlanıyor. Montaj kısmında ise kapının, kapı kolları, takozlarını, tutaçları ve tekerlekleri gibi diğer aksesuarları montajlanıyor. Bir kapıda 55 farklı parça var. Bu parçaları azami ölçüde dikkat ederek birleştiriyoruz. Baskı makinesinde de istenilen özelliğe göre hazırlanan kapının içerisine otomatik olarak poliüretan basılıyor. Kullandığımız makinede, 6 metre boyunda 2.80 cm eninde, istenirse parça parça, istenirse yek pare olarak kapının içerisine poliüretan basılabiliyor.