Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Varyap Meridian Hayata Geçiyor

Türkiye’ye birbiri ardına prestijli projeler kazandıran Varyap, 2009 yılında da İstanbul’a katma değer sağlayacak ekolojik & yüksek standartlı konut projesi olan Varyap Meridian’ı hayata geçirecek. Türkiye’de benzeri görülmemiş “bütünsel sürdürülebilirlik” felsefesini topluma sunan Varyap, sürdürülebilirlik ilkelerini tek bir çatı altında toplayarak, mimariden peyzaj tasarımına ve altyapı mühendisliğine kadar tüm alanlarda uyguluyor. Varyap’ın Türkiye’nin yeni finans merkezi olan Ataşehir/Anadolu Yakası’nın son büyük arsasında ”LEED” kriterlerine göre yapacağı karma projesi TOKİ ve Emlak Konut GYO ile gerçekleştirilen hasılat paylaşımı modeli ile gerçekleştirilecek. Toplam 107 bin metrekarelik alanda gerçekleştirilecek Varyap Meridian projesinin yüzde 90’ı yeşil alandan 10 bin metrekarelik alanı ise binalardan oluşuyor. Proje kapsamında yer alan 1500 konutun dışında 50 bin metrekare kiralık alana sahip bir iş merkezi ile işletmesi uluslararası bir markaya verilecek 5 yıldızlı otel bulunuyor. 40 m2’lik stüdyolardan özel tasarımlı penthouse dairelere kadar çok farklı konut seçeneği bulunan projenin 2011 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Projenin mimarlığını dünyanın dört bir yanında farklı tasarımları ve yeşil binaları ile tanınan St. Petersburg’daki Gazprom’un Okhta Merkezi, Dubai’deki Palm Jebel Ali ve Palm Jumeirah Islands ile Pekin’deki Olympic Green Kongre Merkezi gibi iddialı projelere imza atan dünya çapında 15 bürosu bulunan sayılı mimarlık bürolarından İngiliz kökenli ”RMJM” şirketinin New York ofisi yapıyor. Projenin tüm mühendislik danışmanlığını ise yine dünyaca ünlü yüksek bina uzmanı İngiliz kökenli Buro Hoppold firması gerçekleştiriyor.