Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Aydınlı Grup’tan Kendi Enerjisini Üreten Konutlar

Tekstil ve hazır giyim sektöründe 44 yıldır faaliyet gösteren Aydınlı Grup, Solarkent projesi ile kendi enerjisini üreten konutlar inşa ediyor. Enerji verimliliği ön planda tutularak hazırlanan Solarkent konutlarında güneş enerjisinden elektrik üreten solar paneller yardımıyla aydınlatmaya destek olacak elektrik üretimi gerçekleştirilecek. Solarkent’i benzer modern yapılaşmalardan ayrı kılan en önemli özelliği, aydınlatma ihtiyacını güneşten faydalanarak doğaya zarar vermeden karşılaması ve ev sahiplerine ekonomik açıdan bir katma değer sunması. Çağdaş mühendislik ve teknolojinin tüm olanaklarından azami oranda faydalanıldığı Solarkent projesi planlanırken en ince detay ve olası sorunlar üzerine çözümler düşünüldü.

SOLAR PANELLER ELEKTRİK ÜRETMEYE BAŞLADI

Solarkent girişine kurulan solar paneller ile başlatılan deneme sistemi sayesinde örnek dairelerde ve satış ofisinde kullanılan elektriğin 1/3’ü üretiliyor. Emsal projeler arasında kapalı otopark alanı en yüksek proje olarak inşa edilen Solarkent’te 4.300 m2 ilave kapalı otopark alanı oluşturuluyor. Bu gölgeleme alanı üzerinde yer alacak ve her biri 220W olan panellerden 2.600 adet kullanılarak, yılda ortalama 780.000 kWh enerji üretilmesi hedeflenmekte. Bu sayede ortalama 550 kW kurulu gücü olan santral inşa edilmesi planlanıyor. Bu sant-ralin yaklaşık maliyetinin arsa ve inşaat maliyetleri hariç 2 milyon 100 bin euro olması planlanıyor. Santralden direkt şebekeye satışla yılda minimum 780 bin kWh enerji üretilecek ve ortalama 480 bin TL gelir elde edileceği tahmin ediliyor. Bunun neticesinde de Solarkent sakinleri aylık elektrik giderleri kadar bir tutarı tasarruf etmiş olacak.

İÇ MEKANDA NELER VAR?

Solarkent blokları, dış cephe mantolama sistemiyle ısı yalıtımı yapılarak inşa ediliyor. Tüm dairelerde lamine parke zeminler, ıslak mekanlarda kullanılan 1. kalite seramik kaplamalar, alçı sıvalı plastik boya duvarlar ile laminat mutfak ve banyo dolapları ön plana çıkıyor. Dairelerde ısıtma sistemi, doğal gaz kombisi ile sağlanıyor. Dış kapılarda çelik, iç kapılarda ise ahşap kaplama kullanılıyor. Pencerelerde kullanılan ısı ve ses yalıtımlı PVC doğrama, tüm dairelerde bulunan balkonlarda kullanılan katlanır cam sistemleriyle uyumlu bir bütünlük sergiliyor. 57 m2 alana sahip 1+1 daireler, açık mutfaklarının da verdiği avantajla geniş ve keyifli bir yaşam alanına sahip. 2+1 daireler 98 m2 ile 106 m2 arasında değişirken, 3+1 daireler 124 m2 ve 128 m2’lik alternatifi barındırıyor.