Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Çatı sektörünü iyi bir gelecek bekliyor

Çatı sektörünü inşaat sektöründen ayrı düşünmek mümkün değildir. Türkiye’de inşaat sektörü hareketlendiği zaman çatı sektörü de hareketlenir ve büyüme trendine girer. 2005 yılından bu yana önce konut sektöründeki patlama, ardından turizmle ilgili otel inşaatları ve son yıllarda sayıları hızla artan AVM inşaatları sebebi ile çatı sektörü de parlak dönemler yaşadı. Bugün içinde bulunduğumuz ekonomik krizden önce inşaat sektörü etkilenmiştir ve yeni projeler askıya alınmıştır. Fakat bu iniş çıkışlara rağmen sektörün geleceğinin çok daha iyi olacağı söylenebilir. Çünkü 75 milyonluk Türkiye daima üretmek ve ayakta kalmak zorundadır. Moralleri bozarak bir şey yapılamaz. Krizden çıkış için bu yıl ufak da olsa bir umut havası başlamış durumda. Ama tabiî krizin etkilerini firmalar 2010 yılı sonuna doğru atlatabilirler. Ancak Türkiye her konuda alternatif pazarlarını yaratmak ve üretmek durumunda olmalıdır.

EN ÖNEMLİ SORUN “KALİFİYE ELEMAN”

Çatı sektörü Türkiye’deki en kalabalık işçi ve usta kadrosuna sahip olmasına rağmen, sektörün en büyük sorunu yeterli sayıda kalifiye mavi yakalı eleman bulamamaktır. Türkiye’de işçi çıkarmaları başlamışken ve işsizlik gün geçtikçe büyürken sektör çalıştıracak işçi bulmakta zorluk çekiyor. Çatı sektörü zor bir iş alanı olduğundan, insanlar yapacağı işleri öğrenince ya işe başlamıyor veya daha rahat bir iş buldu mu hemen kaçıyor. Böyle bir sektörde elemanları sıfırdan alarak yetiştirmeye çalışıyor sektörümüz. Sürekli eleman arayışı içinde bir sektördür çatı sektörü. Kriz ortamında dahi devamlı yeni eleman almaktadır.

Diğer bir sorun ise, sektörde firma sayısının gün geçtikçe artması ve rekabet koşullarının aynı olmamasıdır. Kullanılan malzemelerde ucuzdan pahalıya çok değişik alternatifler mevcuttur. Ancak bu malzemelerin fonksiyonları da o nispette farklıdır. Her malzemeyi her yerde kullanamazsınız. Çatılarda su kaçırmanın yanında, uçma ve terleme riskleri de vardır. İşverenlerin bunları detayları ile bilmesi zordur ve gerek de yoktur. Çatıyı kaplayacak firmanın bunu müşteriye doğru ve bütün açıklığı ile anlatması gerekir.

TÜRKİYE´DE DE KALİTELİ MALZEME ÜRETİLİYOR

Çatı sektörünün kullandığımız malzemelerin dağılımının, genel olarak % 75 yerli % 25 ithal olduğu gözleniyor. Ancak ithal malzeme bazen % 50´ye kadar çıkmaktadır. Bu oran, daha ziyade Türkiye´de üretilmeyen malzemeler tercih edildiği zaman artmaktadır. Türkiye’de üretilen özellikle metal malzemeler yurt dışındaki benzerlerinden farksızdır.