Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Dünyanın konuştuğu otel

ÖZEL İMALAT 2500 FARKLI KALIPLA 55 BİN PARÇA

23 Mayıs’taki açılışıyla “dünyanın konuştuğu otel” olarak gündeme gelen Mardan Palace Antalya, lüks ve ihtişamı ile şimdiden Akdeniz’in ilk, dünyanın ise sayılı otelleri arasında yer alıyor. 180 bin metrekare alanda konumlanan ve İstanbul’un tarihi yapılarından esinlenerek inşa edilen Mardan Palace’ın tüm dış cephe kaplamalarında özenli bir çalışma yapıldı. Proje ile İstanbul’un boğazı, yalıları ve çok sayıda önemli binası, meydanı, iskelesi Antalya’ya taşındı. Burada tüm cephe süslemeleri İstanbul’daki binalardan esinlenilerek tasarlandı. Ana binası; kapısı ve binasıyla tarihi Dolmabahçe Sarayı şeklinde olan otelin ortasında 16 bin metrekarelik İstanbul Boğazı şeklinde dev havuz yer alıyor. Avrupa yakasını temsil eden kıyısındaki binalar Ortaköy ve Arnavutköy, Asya yakasındakiler ise Kuleli Askeri Lisesi gibi çok sayıda özel bina, yalı ve klasik Türk evlerinin mimari görünüşlerini taşıyor.

Dış cephelerdeki tüm süsleme ve oymalar, İstanbul’daki mevcut yapılardan alınan röleve ve fotoğraflarla motifler yapılarak, bina ölçeğinde yeniden yorumlandı. 2500 ayrı kalıbın 1500’ünde titiz el işçiliği ile modeller hazırlandı. 1500’ün üzerinde özel el oyması model ve 2500’den fazla farklı kalıp yapılarak cephelerdeki tüm süsleme, kaplama ve desenler İstanbul binalarındaki benzerlerinin bu bina ölçeğinde yorumlanması yoluyla gerçekleşti.

55 binden fazla parça Fibrobeton malzeme üretilerek, cephe uygulamaları projelerine uygun olarak gerçekleştirildi. Yapılan işler arasında çok yoğun bezemeleri olan cephe kaplamaları, klasik kolon ve desenlerin kullanıldığı kornişler, ahşap dokulu kaplamalar, farklı formlarda söveler, silme ve taçlar, teraslarda korkuluk ve özel desenli kafesler, arkadlar, eğrisel ve kemer formlar, kattan kata büyük cephe ve balkon panelleri gibi çok çeşitli büyüklükte malzemeler bulunuyor.

Tamamen projeye özel olarak üretilen bu malzemeler yaklaşık 12 ayda üretildi. Her parça özel ambalajlanarak inşaat sahasına nakledildi ve 14 ay boyunca ortalama 100 kişilik bir montaj ekibi tarafından itina ile monte edildi. Tek projede çok farklı tarzların kullanıldığı Mardan Palace çalışmasında, sadece merkezdeki ana blokta 15 farklı İstanbul binası yorumlandı. Otelin lobisinde de Kapalıçarşı’dan esinlenerek tasarlanmış “Kapalı Çarşı Alanı”nında ve 3000 kişilik amfi tiyatro gibi farklı mekanlarda Fibrobeton çözüm ortağı oldu. Saltanat Kayıklarının yanaşacağı Moda, Haydarpaşa, Beşiktaş ve Ortaköy İskeleleri yeniden canlandırıldı. Projede ayrıca, Beyoğlu, Taksim ve Nişantaşı gibi semtlerden çeşitli özel yapılar da Antalya’da yeniden yorumlandı. Temalı otellerin ünlü mimarı Hasan Sökmen’in “Projenin her bölümünü zevkle tasarladım” dediği Mardan Palace’ın konsepti İstanbul ve Boğaz. Otelin İstanbul Boğazı şeklindeki ve 16 bin metrekare yüzeyi ile ülkemizin en büyük yüzme havuzunun ortasında Kız Kule’sinin birebir örneği yer alıyor. İçinde çeşitli restoranların bulunduğu Kule’nin balık restoranı otelin en ilgi çekici mekânlarından biri.