Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Nanoteknolojik boyalar

Nanometre uzunluk ölçüsü birimi olup metrenin milyarda biridir (1nm=10–9 m). Nano, Latince’de ´´cüce´´ anlamına gelmektedir. Nanometre boyutundaki malzemelerin incelenmesi, geliştirilmesi, bu malzemelerin bir arada kullanılarak, farklı yeni malzemeler üretilmesine nanoteknoloji denir.

Ülkemiz de dâhil olmak üzere, nanoteknolojik ürün satışı farklı sektörlerde mevcuttur.

Örnek olarak, firmamızın üretmiş olduğu nanoteknolojik boyalar, Nanosilex (Nano Teknoloji Fotokatalitik Dış Cephe Boyası), Nanosoft (Nano Teknolojik Antibakteriyel Silikonlu Silinebilir Lüks Soft Mat İç Cephe Boyası) ve Nanowhite (Fotokatalitik Antibakteriyel Lüx Tavan Boyası). Beyaz eşya ürünleri (Buzdolabı, Çamaşır makinesi gibi). Tekstil ürünleri (Kir tutmayan kumaşlar, bakteri üretmeyen halılar). Kozmetik ürünleri (Sağlık ile ilgili ölçüm cihazları gibi).

Geleneksel, bildiğimiz boyalarda, gerek iç, gerek dış cephe boyalarında, yüzeyde oluşan kirlilikler, fiziksel bir takım etkilerle yüzeyden belli bir oranda temizlenebilir (yüzeylerin sabunlu bezle silinmesi, yıkanması gibi). Ancak nanoteknolojik boyalar, formülasyon yapılarında, akıllı moleküller içermektedir. İçerdiği nano parçacıklar ve reçinenin gözenekli yapısı sayesinde zamanla yağmur suyu ve hava ile taşınarak yüzeyde tutunan organik kirleticiler güneş ışığı ya da ışık etkisiyle parçalanarak zararsız bileşikleri olan CO2, su, nitrat ve sülfat tuzlarına dönüşür (Işıkla kendi kendini temizleme).

Temizleme döngüsü, boya yüzeyde olduğu sürece devam edecektir. Kirlenme hızı temizlenme hızını geçmediği sürece yüzey devamlı temiz kalacaktır. Böylece nanoteknolojik boyalar, geleneksel boyalara göre, çok daha temiz kalarak, yüzeyde organik kirlerin oluşumuna izin vermeyecektir.

İshakoğlu nanoteknolojik boyaları, antimikrobiyel özellikleri sayesinde uygulanan yerlerde bakteri ve mikrop oluşumunu önler. Amonyak, trimetilamin ve hidrojen sülfür ve ev içinde oluşan diğer kokulu gazlar nanoteknolojik yüzeyde parçalandığı ve kokunun zamana bağlı olarak azaldığı görülmektedir (Kapalı mekânlarda havayı temizleme). İshakoğlu´nun nanoteknolojik ürünleri, formülasyon yapıları gereği geleneksel ürünlerden farklı oldukları için, kesinlikle piyasada satılan herhangi bir renk tüpü ile renklendirilmemelidir.