Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Proje detayları

Dumankaya İkon 20 dönüm arsa üzerine kurulacak çok özel ve farklı bir proje olarak öne çıkıyor. Eliptik üçüz kulelerin getirdiği özgün mimari anlayışı ile şehrin yeni sembollerinden birisi olacak bir projenin de yine büyük bir özen ile planlanması gerekiyor. Statik, mekanik, elektrik ve cephe sistemleri gibi birçok konuda farklı, yeni ve özel detay içeriyor. Bu özellikler kapsamlı bir proje ve inşaat yönetimi süreciyle özenle bir araya getiriliyor. Dumankaya İkon iş programı 3.681 aktiviteden oluşuyor ve bu aktiviteler 7.000’in üzerindeki bağ ile ilişkilendiriliyor.

MİMARİ VE DONANIM ÖZELLİKLERİ

Dumankaya İkon projesi manzara ve yeşil alandan daha fazla faydalanılabilinmesi için üçüz kulelerin birleşmesinden oluşuyor. Bunun yanı sıra üçüz kule statik anlamda daha güçlü. Blokların elips şekli, dairelerin birbirini görmelerini engellediği gibi İstanbul’u 360 derecelik panaromik açıyla izlenmesini sağlamakta. Cephede ısı yalıtımlı doğramalar kullanılacak. Camlar temperli ısı cam olacak ve kalınlıkları katlara göre ayarlanacak. Camlar kat yüksekliği boyunca olacağından güvenlik açısından parapet yüksekliğince lamine temperli cam kullanılacak. Cephelerde daire bölme duvarlarının önüne arkası izolasyonlu ve renkli boyalı (spandrel panel) kullanılacak. Çatı saçağında fiber takviyeli beton kat araları alın ve alt kısımları alüminyum kompozit panelle kaplanacak. Her blokta 3 insan ve bir yangın (aynı zamanda yük taşıyabilen) asansör mevcut. İkon’da soysal donatı alanları olarak, açık ve kapalı yüzme havuzları, çocuk oyun havuzu, çok amaçlı spor alanı, koşu ve yürüyüş parkuru resepsiyon, posta hizmeti, SPA, vale hizmeti, Business lounge, kuru temizleme, catering hizmetleri, sağlık hizmetleri, oyun odası, parti odası, kat hizmetleri yer alacak.

ELEKTRİK SİSTEMİ

Binanın ihtiyacı olan 4.800 KWA Elektrik Ayedaş’tan temin edilecek. Bu güç 3 adet yağlı trafo ile binanın kullanımına sunulacak. 2.000 KVA Diesel Jeneratör ile olası elektrik kesintilerine karşı önlem alınmış olunacak. Elektrik, şaftlardan katlara, busbar sistemle taşınacaktır. Yaklaşık 1,5 km busbar tesisatı kurulacak. Toplamda 1.500 adet pano, 15.000 priz ve 15.000 adet armatür kullanılacak. Binada kullanılacak tüm kablolar Halogen Free kablo. Bu kablolar alevi iletmez ve oluşan dumanı zehirleyici değil. Centrex telefon sistemiyle de site içi tüm dahili konuşmalar ücretsiz yapılacak ve geleceğin teknolojik haberleşme avantajları telekom üzerindeki santralardan sağlanacak. Data altyapı borulamayla, gelişmelere açık sistem kurulumlarının da önü açılmıştır. Adresli yangın algılama sistemiyle, algılama elemanlarından (dedektörler, butonlar vb.) gelen uyarılar santral üzerinde değerlendirilip, uyarı elemanları (sirenler, flaşörler vb.) aktif duruma getirilecek ve yangına karşı hızlı, etkin müdahale sağlanacak. Binanın güvenliği için kameralar kullanılacak. Yıldırım tehlikesine karşı da aktif paratoner sistemi kurulacak. Headend uydu TV sistem kurulumuyla da müşteri memnuniyeti en üst düzeye çıkarılacak.

MEKANİK TESİSAT GENEL VERİLERİ

Dumankaya İkon’da ısıtma sistemi, her 3 bloğun çatısında yer alan kazan daireleri ile sağlanacak. Bloklarda, 3 adet mekanik tesisat katı ile tesisatların yüksek basınçla çalışmasına engel olunacak. Binanın yangınla mücadelesi için farklı çözümler mevcut. Projenin tamamında yağmurlama sistemi; merdiven kovalarında, asansör kuyularında basınçlandırma sistemi, katlarda ve otoparklarda duman tahliye sistemleri bilgisayar kontrollü yangın ihbar sistemi ile yapılacak. Yangınla mücadelede insan güvenliği adına, kaçış ve karbondioksitten korunma tedbirleri maksimum oranda alınacak. Yangın ve kullanma suyu ana depoları 2. bodrum katta yer alacak, 22. katta ise ara su depoları bulunacak. Binaların sıcak su ihtiyacı ara katlardaki hijyenik boylerlerle sağlanacak. Soğutma sistemi dairelerde, split klimalar ile yapılacak. Taze hava sistemi ve egzost sistemi 22. kattan sonra VAM cihazları ile sağlanacak iken, kalorimetreler ve sıcak su sayaçları ile merkezi sistem daire başı ısıtma ve sıcak su dağılımları yapılacak. Okuma sistemleri ise radyo dalgaları yayını ile uydular vasıtasıyla tek merkezden okuma ve faturalandırma şeklinde olacak.