Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Seyrantepe’de yeni bir yaşam tarzı

Seyrantepe İstanbul’un yeni gözde semtlerinden biri.

Arazi lokasyon ve ulaşım açısından merkezi olmakla birlikte şehir dokusundan uzak yeni kurulmakta olan bir bölge. Bu nedenle yatırımcı tarafından bu bölgede simge haline gelebilecek bir proje tasarlanması istenmiştir. Yüksek katlı, kimliğe sahip bir konseptle, yapının tasarlanması kararlaştırılmıştır. Bu tematik yapıda İstanbul’un simgesi olan “Lale” seçilmiştir.

Proje 550.000 m2 inşaat alanına sahip bir komplekstir. 5 yıldızlı ve 4 yıldızlı oteller, konut, ofis, kongre merkezi, yaşam ve alışveriş merkezi iç içe geçmiş ama gerekli yerlerde birbirinden ayrı, yaşamın tüm anlarını içinde barındıran bir proje tasarlanmıştır. Bütün bu programların bir arada olması içinde bir dolu mimari çözüm zorlukları yaratsa da en az o kadar da yeni tasarım unsurları ve çözümleri yaratmaktadır. Bu nedenlerden dolayıdır ki proje bir bütün olarak yeni bir “Yaşam Tarzı” sunmaktadır.

Proje temelde; Podium ve kule olarak 2 ana kısıma ayrılmıştır. Podium kısmında: ofisler, alışveriş ve yaşam merkezi, kongre merkezi, 4 yıldızlı otel, alışveriş ve rezidans otopark katları yer almaktadır. Kule kısmında ise 5 yıldızlı otel, rezidans katları ve kulenin tepesinde bulunan Penthouse katlarından oluşmaktadır. Bu kompleks bütünsel, yeni, alışılmadık, davetkar, şık, dinamik, kentli ve çağdaş bir yaşam tarzı önermektedir.

11 KATI OFİS

Arazinin güneyinden TEM otoyolu, kuzeyinden ise cadde geçmektedir. İki yol arasındaki kot farkı ise yaklaşık 52 metredir. Bu nedenle ofis blokları; podium diye nitelendirdiğimiz baza kısmının kuzey tarafında tasarlanmıştır ve ofis araç girişleri buradan verilmiştir, böylelikle tüm ofis katlarının önü açık ve gün ışığı almaktadır. Ofis katları 11 kattan oluşmaktadır ve toplam 104.494 m2 dir. Otel girişleri, alışveriş ve yaşam merkezi girişleri, rezidans girişleri, kongre merkezi girişleri ise güneyden Tem otoyolu yanındaki servis yolundan alınmıştır.

12. bodrumdan 5. bodrum kata kadar ofis ve alışveriş-yaşam merkezi otoparkları bulunmaktadır ve ofis katları ile bağlantılıdır. 4. ve 3. bodrum katlarda rezidans katları için özel otoparklar bulunmaktadır. 2. bodrum katta; kent ile bağlantının sağlandığı ana unsurlar olan etkinliklerin, sanat faaliyetlerin düzenlenebileceği 4000 kişilik kongre merkezi ve büyük fuayesi bulunmaktadır. Fuaye; projede oluşturulmuş büyük bir yarıkla çatıdan alınan gün ışığını bu kata kadar indirmeyi sağlamaktadır.

1. bodrum katta küçük ve büyük toplantı salonları, manzaralı büyük fuaye ve terası bulunmaktadır. Bu katta ofis katları bittiği için fuayenin ve toplantı salonlarının önü açıktır ve gün ışığı almaktadır. Yine bu katta 4 adet cep sineması bulunmaktadır. Zemin katta ise 4 yıldızlı, 5 yıldızlı otel girişleri ve lobby’leri bulunmaktadır. Bunun yanında alışveriş ve yaşam merkezinin birinci katında çok sayıda dükkanlar ve cafeler tasarlanmıştır. Tüm mekanlar orta mekanda oluşturulan büyük courtyard’a bakmaktadır. “Courtyard”: Yeşil alanları, havuzu,

30 metre yukarıdaki yarı şeffaf çatıdan aldığı günışığı, hissettirdiği ferah açık mekan duygusu, kapalı sokak konsepti sayesinde 24 saat yaşamın var olması ile alışveriş ve yaşam merkezinin buluşma ve odak noktasıdır.

1.katta alışveriş ve yaşam merkezinin ikinci katı ile birlikte 4 yıldızlı otelin restoran, bar, lounge alanları bulunmaktadır. Daha sonra 4 kat 4 yıldızlı otel katları gelmektedir. 4 yıldızlı otel standart ve suit odaları ile birlikte 428 odaya sahiptir. Podium kısmının en üst katında ise fitness, spa, barlar, açık ve kapalı yüzme havuzları, Türk hamamları, güneşlenme terasları bulunmaktadır.

Yapının en prestijli kısmı olan “Lale” konseptine sahip kule kısmı ise diğer fonksiyonları barındırmaktadır. Kulenin, bazadan sonraki ilk 10 katı, toplam 240 adet standart ve suit 5 yıldızlı otel odalarını barındırmaktadır. Sonrasındaki 62 kat, 1+1 den 3+1’e kadar CitySuite diye nitelendirdiğimiz 5 farklı mimari çözüme sahip tip rezidans katları gelmektedir.

SOÐAN BÖLÜMÜ

Lale formunun soğan kısmı diye adlandırdığımız 9 kattan oluşan en üst katların 1.katında ise seyir terası bulunmaktadır. Zemin kata göre 350 m. yükseklikte bulunan bu katta harika İstanbul manzarası seyir için halka sunulmaktadır. Yoğunlukla ilişkili olarak trafik hesabı yapılarak dizayn edilmiş toplam 18 asansörün, 2 tanesi ara durak olmaksızın sadece bu kata çalışmaktadır.

Soğan kısmında; seyir terası katı üzerindeki diğer 8 katı Penthouse olarak adlandırmaktayız. Penthouse katları kulenin en üst katları olup, en prestijli rezidans daireleri bu katlardadır. 12 değişik mimari çözümde 3+1 ve 3,5+1 CitySuite’ler bulunmaktadır. Rezidans katlarında toplamda 649 adet Citysuite bulunmaktadır.

Kulede, yüksekliğinden dolayı 10-15 kat aralarla teknik katlar oluşturulmuştur. Bu teknik katlar hem statik açıdan, hem de mekanik ve elektrik tesisat yükleri açısından yapıyı rahatlatmaktadır. 100 katlı Kule 470 m yüksekliği ile Avrupa’nın en yüksek, dünyanın ise en yüksek 3. kulesi olacaktır. Türkiye´de ise açık ara önde olacaktır.