Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Bodrumda yeşil çatılar denizle buluşuyor

Bodrum´un imar yönetmeliklerinde blok ebatlarına ilişkin sıkı kuralların olduğu ve 8 m.´de bir cephe hareketinin şart koşulduğu dönemde projeler belirli kalıplara doğru itilmekteydi. Yönetmeliğin değişmesiyle birlikte tasarımda önemli ölçüde esneklik sağlandı; eğimli arazi için elverişli olan ve iklimsel koşullarla yeni bağlar kuran (gölge, ışık, hava akımları) bir tipolojiye gitme şansı elde edildi. Bu tipolojide bina dizilerinin arazi eğimiyle birlikte alçaldığı bir yaklaşım benimsenerek bir evin çatısının diğer evin bahçesi olarak kullanıldığı bir sistem kuruldu ve evlerin çatıları yeşil bahçeler olarak düzenlendi. Böylece evlerden ya da evlerin bahçelerinden manzara yönüne bakıldığında algılanan başka yapılar değil, denize doğru akan bir yeşil örtü oluyor.

Neredeyse her konutun deniz manzarasına tam anlamıyla hakim olduğu bu sistemde, konutlarda yer alan temel mekanların büyük bölümünün, yatak odaları da dahil olmak üzere bahçeye ve manzaraya açılması sağlandı. Arazinin üst sınırlarında ise hem manzara hakimiyetini arttırmak hem de gerekli inşaat alanını sağlamak için iki farklı tipoloji daha denendi.

Hem güvenlik hem de konfor açısından motorlu araçların kompleksin içine girmesi engellendi. Kurulan düzen, dolaşım hatlarının da gölgede kalmalarını sağladı ve yapıların aralarında kalan alanlarda doğal bir esinti olması öngörüldü. Bu koridor-sokaklar “buggy”lerin hareketine uygun olarak tasarlandı.

Otopark, kıyı ve ortak tesis alanları da kendi yaklaşımları ile bu dokuya eklendi. Sosyal alanlar ile rekreasyon ve spor alanları arazinin alt kıyılarında konumlandırıldı. Sitede bir arıtma sisteminin kurulması ve arıtılan suyun, toplanan yağmur suyu ile birlikte bahçe sulamasında kullanılması öngörüldü. Bahçe olarak düzenlenen yeşil çatılar konutların ısı yalıtımına da katkıda bulunmaktadır.