Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Boran Ekinci: Projeleri

İNCEK EVLERİ

Üç bağımsız konut ve bir sosyal alan birimini içeren proje Ankara İncek´te yeşil ve doğal dokusu bozulmamış bir arazide yer almaktadır. Birer aile için tasarlanmış olan konutların üçü de birbirlerinden farklı plan düzenine sahiptir. Bu konutların iki tanesi tek katlı ve bir tanesi 2 katlıdır. Yapıların arasında yer alan orta bahçede ortak kullanılacak bir havuz yer almaktadır. Bahçenin doğal yeşil dokusu korunmuş ve bahçe su öğeleriyle zenginleştirilmiştir. Konutlar bahçeye dönük ve avlulu olarak tasarlanmıştır; yeşil doku orta bahçeden yapıların avlularına doğru sızmaktadır. Çeşitli gölge elemanları kullanılarak bu iç avlularda zengin mekan deneyimleri kurgulanmıştır. Pergolalar ve beton saçaklar ile konut çevrelerinde yarı açık ve açık alanlar tanımlanmış, araç park alanları da her eve bitişik olarak bu pergola sisteminin içinde çözülmüştür.

Mimar: Boran Ekinci

Mimari Tasarım: BORAN EKİNCİ MİMARLIK LTD. ŞTİ.

Yardımcı Mimarlar: DENİZ OKTEN, HANDENUR YAZICI, EVREN ÖZTÜRK

Görseller: Murat Çetİn

Yer: Ankara

Proje tipi: Konut

Proje tasarım tarihi: 2009

İnşaat alanı: 1070 m2

KOŞUYOLU AVM + KONUT BLOÐU

Projeyi özgün kılan özelliklerin en önemlisi genel yüksek konut yapılarında yaygın olmayan çift cephe sisteminin kullanılmış olmasının sağladığı özelliklerdir. Manzara faktöründen dolayı yüksek binalarda kullanılan büyük cam ebatları klimatik problemleri beraberinde getirdiğinden çeşitli güneş kontrol elemanları kullanılmaktadır. Bu da beraberinde temizlik zorluğu getirmektedir. Çift cephe sisteminde gölgelik elemanları iki cephe arasında çözülmektedir. Bu şekilde hem gölgeliklerin hem de iki cephe arasında kalan diğer elemanların rahatça temizliği sağlanabilmektedir. Gölgelik elemanlarının hareketliliği verimli ve esnek bir güneş kontrolü sağlamakta, aynı zamanda cephe tasarımında dinamizm elde edilmektedir. Dış cephe rüzgar güçlerine karşı direnç gösterdiği için, iç cephe doğramaları konut anlayışına uygun bir şekilde daha ince kesitlerde ve açılabilir olarak tasarlanabilir. Mimari tasarımla konutlarda elde edilen tipoloji çeşitliliği, cephelere kazandırdığı hareketlilik dışında planlama ve pazarlama konusunda avantajlıdır.

Mimarlar: BORAN EKİNCİ, HAKAN DALOKAY

Mimari Tasarım: BORAN EKİNCİ MİMARLIK LTD. ŞTİ. DALOKAY MİMARLIK

Yardımcı Mimarlar: SASAN SAHAFİ

İşveren: REGNUM İNŞAAT

Tasarım Tarihi: 2006

Alan: 54000 m2

Dış cephe sistemi: Double faced

ZEKERİYAKÖY TERAS KONUTLAR

Zekeriyaköy projesi arazi eğimini değerlendiren ve iç-dış mekan ilişkilerinde kendine özgü bir tipolojik çalışmadır. Projedeki en belirgin yaklaşım teraslamalar oluşturarak, ev çatılarında bahçeler oluşturmaktır. Projede ağırlıklı olarak yer alan ve arazinin alt tarafını dolduran yeşil- bahçe çatılar ile sürekli bir yeşil doku elde edilmiştir. Evler ağırlıkla çoğu mekanları bahçeye ve manzaraya yönelecek şekilde düzenlenmiş olduğundan; proje genelinde evlerden algılanan görünüm birtakım yapılar yerine, alçalarak manzarayla bütünleşen yeşil bir örtüdür. Böylece ferah bir yaşama çevresi ve yüksek mekan kalitesi sunulmaktadır. Bu yaklaşım arazinin özellikle alt bölümlerinde baskınlaşırken; arazinin üst kısımlarında ise dört kata kadar yükselen, çift dubleksli farklı bir yapı tipi eklenmiştir.

Mimari Tasarım: BORAN EKİNCİ MİMARLIK LTD. ŞTİ.

Proje: BORAN EKİNCİ

Yardımcı Mimarlar: HANDENUR YAZICI, CAN TANYELİ

Alan: 13.044 m2

Tasarım Tarihi: 2008

MECİDİYEKÖY KONUT BLOÐU

Yapının arsa üzerindeki konumu, boyutları ve güneye bakan zengin cephesi, tüm yaşam ve yatak birimlerinin en iyi ışığı almasına olanak sağlamakta ve manzaradan

faydalanmaktadır. Strüktürel sistem ve daire planlarının mantığı, çok çeşitliliğe ve istenilen sayıda daire tipi seçeneğine olanak tanırken, bu özellik pazarlama konusunda çok büyük fayda sağlayacaktır. Binanın hafif geri çekilen güney cephesinde güneş ve ışık kontrolü yapılırken bu elemanlarla cephe hareket kazanmış ve zenginleşmiştir.

Mimarlar: BORAN EKİNCİ, HAKAN DALOKAY

Mimari Tasarım: BORAN EKİNCİ MİMARLIK LTD. ŞTİ. – DALOKAY MİMARLIK

Yardımcı Mimarlar: NESİME ÖNEL

İşveren: ÇARMIKLI İNŞAAT SAN. TİC. LTD.

Tasarım Tarihi: 2005