Yeni tasarım ve içeriğiyle okurlarıyla buluşan Türkiye’nin en köklü inşaat dergisi olan İnşaat Dünyası dergisi, Türkiye’nin lokomotif sektörü olan inşaat ve yapı sektörünün uluslararası gelişimini ana misyonu olarak görür ve yıllardır ödün vermediği yayıncılık çizgisini sürekli geliştirerek bu misyonu gerçekleştirmeyi hedefler.

Depreme en iyi karşılık veren malzeme: Çelik

Ataçelik Yapı Üretim AŞ. Pazarlama ve Satış Müdürü Hakan Türker ile Ataçelik’in son dönemde çalışma yaptığı projeleri, üretim kapasitesini ve 2009 yılına ilişkin hedeflerini konuştuk.

Ekonomik krizin etkilerini göz önüne alarak inşaat sektörünün bugünkü durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hakan Türker: İnşaat sektörü, kullanılan malzeme ve ekipmanlar açısından son derece iyi konumda olmasına rağmen, iş potansiyeli ve cirolar açısından dünyadaki ekonomik krizle bağlantılı olarak iyi bir düzeyde değildir. Global kriz, öncelikle inşaat sektöründe etkili olduğundan ve her krizde çok hızlı bir şekilde yatırımların durmasından ötürü sektör seri bir şekilde olumsuz olarak etkilenmiştir.

Ataçelik´in faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?

Ataçelik, çelik konstrüksiyon sanayi tesisi, depo, antrepo, alışveriş merkezi, okul ve çok katlı iş merkezi üreten ve “Proje-Üretim-Montaj” sistemi içerisinde çalışan entegre bir yapısal çelik firmasıdır. İnşaat projelerinin önemli bir kısmını fabrikada kontrollü ortamda üretilen bir ürün haline getirmesi açısından da Ataçelik, sektörünün öncü firmalarından biridir. Yapım aşamasındaki ihtiyaçları kendi bünyesindeki deneyimli personeliyle çözümleyen Ataçelik, “Proje-Üretim-Montaj” sürecinin tek bir elden yürütülmesi açısından iş akışında, tasarımda ve yönetimde büyük bir etkinlik sağlar. Firmamız hizmet verdiği firmalar ile yüksek iletişim düzeyinde çalışarak iş birliği sürecinde başarılı bir koordinasyon kurar. Ataçelik entegre bakış açısına sahip olan bir firma ve bu sayede çelik yapılar için gerekli olan tüm yapı elemanlarını da kendi bünyesinde ürettiği Ataprofil ve Atapanel markalarından temin ediyor.

Üretim kapasiteniz hakkında bilgi verir misiniz?

Ataçelik yılda 17 bin ton çelik imalatı ve montajını yapabilme kapasitesine sahiptir. Bu anlamda Türkiye´de en yüksek kapasiteye sahip yapısal çelik üreticileri arasındayız. Adapazarı´nda modern teknoloji ile donatılmış tesislerde, çelik yapı imalat, boyutlama, bağlantı noktaları, kumlama, boyama işlemleri ve tam otomatik CNC sistemlere sahip üretim hatlarımız sayesinde zamanında teslimat konusunda da hızlı ve iddialıyız.

Üretim sürecinde ortaya çıkabilecek problemlere yönelik neler yapıyorsunuz?

ISO standartlarımız çerçevesinde, düzeltici ve önleyici faaliyetlerimiz doğrultusunda hareket ediyoruz. Öte yandan üretim sürecinde ortaya çıkabilecek yapısal problemleri, henüz tasarım aşamasındayken tespit ederek çözüme ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu anlamda “Proje-Üretim-Montaj” anlayışına sahibiz ve bu da çalışma sistemimizin en önemli avantajlarından biri. Tasarım grubumuz hizmet verilen firmaların statik proje ve mimari grupları ile son derece uyumlu bir şekilde çalışıyor. İhtiyaç duyulan esaslara yönelik tüm detaylandırma çalışmalarını gerçekleştiriyoruz. Bu sayede ise farklı birimler tarafından istenilen detay kabullerinin üretim ve montaj organizasyonunda problem yaşanmasının önüne geçilmiş oluyor.

Devam eden 212 AVM ve Best Trafo projesindeki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

İstanbul Bağcılar´da Edip İplik arazisi üzerinde 85 bin m2´lik alanda yapımı devam eden 212 AVM projesinde 4.500 ton çelik imalatı ve montajı tamamlandı. Söz konusu projede Ataçelik, montajı toplamda 72 kişilik personel ekibiyle gerçekleştirdi. Özellikle cephelerdeki eğimli yüzeyler ve kırık çatıları ile dikkat çeken ve İstanbul´un en büyük alışveriş merkezi olan proje, içinden otoyol geçen Türkiye´deki tek projedir. 212 AVM çatı döşemelerinde ise yine Ataçelik tarafından üretilen 10 bin m2 Atapanel kompozit döşeme panelleri kullanıldı. Ataçelik dünyanın en ünlü markalarının mağazalarının yer aldığı projenin imalatını 4 ay, montajını ise 5 ay gibi kısa bir sürede tamamladı. Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinde, Yırcalı Grubuna ait olan Best Trafo Projesinde ise toplamda 3.500 ton çelik imalat ve montajı tamamlandı. Orta Doğu´nun en büyük transformatör üretim fabrikası olan projenin imalatı ve montajı Ataçelik tarafından yapıldı. Tesiste 1750 mm´ye kadar büyük kesitli yapma kolon ve kirişler, makine platformları ve yine Atapanel kompozit paneller kullanıldı.

Çelik yapının avantajları hakkında bilgi verir misiniz?

Çelik depreme çok iyi karşılık veren bir malzemedir. Çelik yapılar kontrole açık oldukları için son derece sağlam ve güvenlidir. Çelik malzeme ile şantiyede temiz bir çalışma ortamı sağlanmasının yanı sıra yapılarda daha az elemanla daha güçlü bir sistem oluşturulabilir. Her türlü doğal şartlara karşı dayanıklılık gösteren çelik yapılarda nakliye montaj aşamalarının süresi oldukça kısadır. Zemini iyi olmayan bölgelerde kullanılması tavsiye edilen çelik, betonarmeye göre daha hafiftir ve topraklanma nedeniyle herhangi bir risk taşımaz. Çelik elemanlar, çatlama, dönme, kırılma, çürüme yapmaz ve zararlı böceklerden etkilenmez. Her noktada aynı özelliği gösteren çelik malzemenin mukavemeti de oldukça yüksektir.

Sektörü kalite ve standartlar bakımından yeterli buluyor musunuz?

Sektörü kalite ve standartlar bakımından yeterli bulmuyoruz. Maalesef merdiven altı diye tabir ettiğimiz firmaların düşük kaliteli üretimleri sektörümüzün seviyesini olumsuz anlamda etkilemekte ve haksız rekabete yol açmaktadır.

Ar-Ge ve inovasyona yönelik ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Özellikle bağlantı detaylarında ve montaj yöntemlerimizde Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarımız yoğun olarak devam ediyor.

2009 yılına ilişkin hedefleriniz nelerdir?

2009 yılı maalesef sektörümüz için başarılı bir yıl olamayacaktır. 2008 yılındaki ivmenin ancak 2010 yılı ortalarından sonra başlayacağını tahmin ediyoruz.